Reklama
Czy upiększanie ciała może nieść głębszy przekaz?

W Polsce mamy ok. 3 tysięcy salonów tatuażu i ponad 18 tys. czynnych zawodowo tatuatorów, u których według platformy INKsearch w ciągu roku wykonywanych jest nawet 900 tys. sesji. Po co robimy sobie tatuaż? Przeciwnicy tej formy ozdabiania ciała uważają, że to moda i kolejny wyraz konsumpcjonizmu. Tymczasem wydarzenia w Polsce i na świecie pokazują, że tatuaże często w kluczowych i historycznych momentach stają się symbolem zmian, również łamią tabu i uczą patriotyzmu.

 

 


Co oznacza charakterystyczny tatuaż średnik, liczba 269 czy wzór w postaci trzech strzałek wykonanych techniką linework? Dlaczego tak często decydujemy się na tatuaże patriotyczne? Sprawdzamy, z jakiego powodu ludzie na całym świecie tatuują sobie te symbole.

 

Tatuaż 3 strzałki– solidarni z osobami z zespołem Downa

Wszystko zaczęło się od Micy May, mamy chorego dziecka, która podjęła decyzję o zrobieniu sobie pierwszego i najważniejszego tatuażu symbolizującego trisomię chromosomu 21. Co przedstawiał tatuaż? Trzy minimalistyczne strzałki wykonane techniką linework wykonywane najczęściej na nadgarstku lub przedramieniu. W ślad za kobietą poszły również inne mamy na całym świecie, posiadające dzieci z tą przypadłością, a także osoby, które chcą w ten sposób wyrazić solidarność z osobami chorymi na zespół Downa. Prowadzący program „Down the road”, Przemek Kossakowski, podczas wizyty w Monachium razem z chorym na trisomię chromosomu 21, Krzysztofem Hirsztrittem, również postanowił wykonać właśnie ten symbol. Od tej pory tatuaż ze strzałkami stał się rozpoznawalny w wielu krajach na całym świecie.

Już nie tylko prosta linia na wewnętrznej stronie dłoni czy kolorowe skarpetki zakładane 21 marca to symbole, które pokazują solidarność z osobami chorymi na zespół Downa. Coraz częściej decydujemy się trwale uwiecznić nasze przekonania i wartości na własnym ciele. Jak nigdy wcześniej mamy potrzebę pokazania innym, co jest dla nas ważne i zachęcania do tego, by łączyć się w tych przekonaniach. Takim przykładem jest właśnie solidaryzowanie się z osobami, które często w społeczeństwie są piętnowane, wyśmiewane i wytykane. Tatuując sobie 3 strzałki i mówiąc głośno o wyjątkowości i inności ludzi z trisomią chromosomu 21, niszczymy tabu, które od wieków uprzykrzało życie rodzinom dotkniętych tą chorobą wyjaśnia Marta Wierzba, host programu „Polskie Dziary”.

 

Tatuaż średnik; symbol walki z depresją

Ten delikatny i na pierwszy rzut oka niepozorny symbol, niesie za sobą pokaźny ładunek znaczeniowy i emocjonalny, związany z postacią Amy Bluel, zmagającej się przez lata z depresją. Pomysłodawczyni zapoczątkowała akcję Project Semicolon (Projekt Średnik) na cześć swojego ojca, który przegrał walkę z chorobą i popełnił samobójstwo. W 2017 roku poddała się również sama Amy, jednak tatuaż średnik stał się ogólnoświatowym znakiem walki z depresją i pretekstem do mówienia o tej chorobie.

Średnik w tym znaczeniu jest symbolem interpunkcyjnym, który rozdziela dwa równorzędne fragmenty zdania, nie tak stanowczo jak kropka, ale mocniej niż przecinek. Ma on pokazywać, że osoby chore na depresje nie poddały się, nie powiedziały jeszcze ostatniego słowa. Niezwykle często zdarzało mi się robić tatuaż średnik u moich klientów. Wspaniałe jest to, że ten wzór robią nie tylko osoby, które otwarcie chcą mówić o tym, że zmagają się z tą chorobą, ale także ludzie, którzy chcą ich po prostu wesprzećpodkreśla Azja Legoda, Art. Force.

 

Tatuaż błyskawica i tatuaż 269 – współczesne symbole sprzeciwu

Kryzys wokół Trybunału Konstytucyjnego w Polsce, który zyskał już swoją kartę na łamach Wikipedii, rozpoczął falę protestów w październiku, które przetoczyły się przez wszystkie miasta Polski. Na znak solidarności z kobietami niemal wszędzie pojawił się charakterystyczny symbol czerwonej błyskawicy, który również przeniósł się do świata sztuki tatuażu.

Tatuaż błyskawica to wzór, który na przełomie października i listopada wykonałam ponad 30razy, w różnych konfiguracjach, a kolejne chętne osoby czekają w kolejce. W przeważającej części moimi klientkami były kobiety, które w ten sposób chcą pokazać swój sprzeciw wobec obecnej sytuacji, ale również mężczyźni w ramach wsparcia i solidarności z kobietami zgłosili się do mnie po ten szczególny wzórskomentowała Inez Janiak-Molęcka, Inne Tatuaże.

Innym przykładem buntu jest liczba 269 – symbol sprzeciwu aktywistów walczących o prawa zwierząt. Numer ten związany jest z historią cielęcia, które w ostatniej chwili zostało uratowane przed trafieniem na rzeź. Od tego momentu miłośnicy i obrońcy praw zwierząt na całym świecie w ramach manifestacji tatuują sobie znak 269 w sercu lub w towarzystwie charakterystycznej „linii życia”.

 

Tatuaże patriotyczne

Oprócz wyżej wymienionych wzorów, które symbolizują zmiany i walkę z odwiecznym tabu, równie mocnym i rozpoznawalnym motywem szczególnie w Polsce są tatuaże patriotyczne, jak kotwica czy godło narodowe. Nowoczesne pojmowanie sztuki zdobienia ciała dotarło do nas dopiero po 1989 roku, gdy po zmianach ekonomicznych, kulturowych i świadomościowych przyszedł czas na wyzwolone od uprzedzeń i przesądów oraz odbieranie tworzenia tatuaży jako formy artystycznej. Kiedy w Polsce upowszechniła się wizja „człowieka Zachodu” bardziej odważnie zaczęliśmy podchodzić do tematu zdobienia swojego ciała. Teraz niezwykle często decydujemy się na motywy związane z Polską i tatuaż patriotyczny. Dlaczego? Według badania przeprowadzonego przez Fundację im Zygmunta Zalewskiego aż 65 proc. rodaków uważa siebie za patriotów. Nic więc dziwnego, że swoje przekonania coraz częściej pokazujemy również na ciele.

Symbole narodowe, ważne wydarzenia historyczne jak powstanie warszawskie, wzory przedstawiające drugą wojnę światową, żołnierzy wyklętych to jedne z najczęstszych motywów podejmowanych w polskich salonach tatuażu i które można znaleźć również na platformie INKsearch. Równie często pojawiają się projekty przedstawiające reprodukcje znanych obrazów historycznych Jana Matejko, na które decydują się głównie mężczyźnizauważa Mat Łagowski, współzałożyciel platformy INKsearch.

 

Tatuaż patriotyczny a pandemia – czy to możliwe?

W kwestii działania studiów tatuażu nic się nie zmieniło. Nowe obostrzenia wprowadzone 28 listopada nie dotyczą funkcjonowania salonów, dlatego te mogą być otwarte. Obowiązuje jednak surowy reżim sanitarny i ograniczona liczba osób, które mogą przebywać w salonie. Z tego względu klienci przenieśli się do Internetu i za pomocą platform bookingowych rejestrują się do wybranego salonu na tatuaż.

 

 

Zdjęcie wykorzystane w artykule  - Tatuaż 3 strzałki, Knieja_ink - Instagram


Komentarze
2021-02-24 11:29:08
~Monika tak ,zdecydowanie osoby ,które robią sobie tatuaże chcą przekazać swoje emocję i nakreślić co przezywają w życiu.
2021-02-10 13:42:01
~Beatris20 Dobry tatuaż to dzieło sztuki artysty wykonany na skórze i osobiście to cenię. Ale za dzieła się płaci, stąd na ulicach widuję się słabe "dziary". Mimo to uważam , że tatuaż w formie symbolu jest świetny i zawsze mi się to podoba. Nie mam tatuażu, gdybym miała go wykonać udałabym się do kogoś znającego się na tym i razem stworzylibyśmy kawałek historii na mojej skórze, coś nie powtarzającego, mojego , bardzo osobistego.
2021-02-07 13:54:37
~Kasia55 Moja opinia na temat tatuaży nieustannie się waha - kiedyś aż mnie to obrzydzało, później była wielka fascynacja... sama nie mam żadnego i wciąż się zastanawiam. Nie wiem, czy ostatecznie się odważę. Kiedy widzę niektóre tatuaże, to aż mi się śmiać chce - jakie niektórzy ludzie noszą żałosne, brzydkie wzory w beznadziejnych miejscach...! Niemniej widziałam kilka osób z naprawdę zjawiskowymi (i naprawdę dużymi) tatuażami i podziwiałam to jak dzieła sztuki na skórze.

Akcja KONKURS ZABAWA

Czytelniku: Zdobywaj punkty i wymieniaj je na ulubione kosmetyki na przełomie roku 2020/2021!

Czytaj więcej

Przetestowaliśmy

Koncentrat
z witaminą C rozjaśniający ENERGY

FLOSLEK

Pojemność:
30 ml

Nocna maska
intensywnie rewitalizująca
MORNING GLOW

FLOSLEK

Pojemność:
50 ml

Wiadomości branżowe

Ostatnie dwa lata nie należą do tych najlepszych dla branży usług beauty. Pandemia mocno wpłynęła na działalność prowadzoną przez właścicieli i menadżerów obiektów, świadczących profesjonalne usługi beauty. To efekt wielu czynników, które też odsłoniły słabe strony branży. Czas jednak zapomnieć o tych trudnych...
Działania online, choć przez wielu uważane za efektywne i wygodne, nie zastąpią spotkań na żywo, kiedy przy aromatycznej kawie można się poznać, porozmawiać i wymienić opinią na interesujący temat. Właśnie dlatego, miłośnicy kosmetyków naturalnych, od wielu miesięcy czekali na stacjonarne Targi Ekocuda, które...
Czytaj więcej

Mapa Salon & Spa

Salon kosmetyczny?
A może Spa ?
Znajdź na mapie swoje miejsce!
Czytaj więcej
.
Reklama

Dla Niej

Ciąża to wyjątkowy czas w życiu kobiety. Wymaga szczególnej troski o zdrowie i regularnych badań. Przyszłe mamy potrzebują też wiedzy z zakresu przebiegu ciąży oraz porad, jak mogą lepiej...
Czytaj więcej

Dla Niego

"Pracuj ciężko, baw się ostro" – taka idea przyświeca mężczyznom, dla których powstała najnowsza seria LaQ Doberman o zapachu seksu i biznesu. Czego mogą spodziewać się po niej panowie?...
Czytaj więcej

Porady

Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.
Czytaj więcej
.

Cafe News

15 maja wystartowała ogólnopolska akcja „Niezapominajka” Fundacji Świętego Mikołaja 15 maja obchodzony jest Dzień Niezapominajki. Z tej okazji Fundacja Świętego Mikołaja rozpoczyna ogólnopolską kampanię społeczną, której celem jest zwrócenie uwagi na sytuację dzieci potrzebujących pomocy....Czytaj więcej

  ■ Procter & Gamble wspiera młode kobiety w rozwoju kariery w sektorach technologicznych i IT P&G od lat dąży do budowania świata wolnego od uprzedzeń i stereotypowego myślenia, w którym każdy ma prawo głosu i równe szanse. Równość płci na rynku pracy znacząco wpływa na rozwój biznesu...Czytaj więcej

  ■ „Liść robi różnicę”– start proekologicznej kampanii społecznej Liść, nosorożec i ekologia – co łączy te trzy elementy? Kampania społeczna „Liść robi różnicę”, stworzona przez markę Paclan we współpracy z wrocławskim Zoo i Fundacją Zoo Wrocław Dodo. Producent artykułów...Czytaj więcej

Copyright © 2008 - 2021 COSMED Consulting / serwisuroda.pl