Reklama
Bezpiecznie na słońcu

Korzystając ze słonecznych dni nie myślimy o tym, jak dużym wyzwaniem dla naszej skóry jest promieniowanie UV. Skutki jego działania w postaci opalenizny widzimy bardzo szybko, ale niekorzystne zmiany, zachodzące w skórze dadzą o sobie znać dopiero po pewnym czasie. Prowadzone w ostatnich latach liczne kampanie społeczne znacznie podniosły świadomość konsumentów w zakresie bezpiecznego opalania i zapobiegania poparzeniom słonecznym. Wśród entuzjastów opalania, którzy nie dali się przekonać argumentami zdrowotnymi, coraz częściej grozę budzi perspektywa przyspieszonego starzenia się skóry, czy powstawania przebarwień.

Dzięki tym działaniom ochrona przeciwsłoneczna stała się podstawą pielęgnacji podczas urlopu, czy wakacji, a coraz częściej mówi się także o konieczności codziennej ochrony przed promieniowaniem UV. Obecnie uznaje się, że właściwa ochrona przed słońcem, rozpoczęta odpowiednio wcześnie (nawet w dzieciństwie) może przyczynić się do ograniczenia objawów starzenia skóry nawet o 80 proc.

Stan zagrożenia

Blisko 52 proc. z promieniowania słonecznego docierającego do powierzchni ziemi to światło widzialne, nieco powyżej 5,5 proc. to promieniowanie UVA, a tylko 0,5 proc. to promieniowanie UVB. Intensywność promieniowania jakiemu poddawana jest nasza skóra zależy od strefy geograficznej (czym bliżej równika, tym większe natężenie UVB i UVA) oraz wysokości n.p.m. (im wyżej, tym natężenie UVB i UVA  większe). Jednak promieniowanie ultrafioletowe to najbardziej agresywny dla skóry zakres widma słonecznego. Jest ono czynnikiem reakcji prozapalnych powstających w wyniku bezpośredniego działania na DNA lub generowania reaktywnych cząsteczek tzw. wolnych rodników. UVB odpowiada za reakcje rumieniowe, poparzenia słoneczne, powstawanie opalenizny oraz za bezpośrednie negatywne oddziaływanie w obrębie DNA, natomiast UVA posiada energię generującą wolne rodniki, którym przypisuje się przyspieszenie procesów prowadzących do starzenia się skóry tzw. fotostarzenie.

Wolne rodniki generowane w skórze w wyniku promieniowania UVA powodują nierównomierną agregację elastyny w warstwie siateczkowatej skóry, co prowadzi do pogłębiania się zmarszczek. Wśród objawów przewlekłej ekspozycji na UV, wymienić można także zmniejszenie ilości kolagenu oraz zmiany w obrębie naskórka. Wszystko to składa się na obraz skóry o żółtawym odcieniu, z licznymi zmarszczkami i rozszerzonymi naczynkami, wewnątrz której dochodzi do przewlekłego stanu zapalnego. Wśród negatywnych następstw UVA wymienia się także rumień, a nawet nowotwory skóry. Promieniowanie UV jest również jednym z najważniejszych czynników, którym przypisuje się odpowiedzialność za starzenie zewnątrzpochodne włosów. Ekspozycja na słońce powoduje  „blaknięcie” włosów spowodowane spadkiem ilości melaniny, a także uszkodzenia struktury włosa.

Strategie obronne

W zapobieganiu fotostarzeniu się skóry kosmetologia ma licznych sprzymierzeńców. Są nimi z pewnością antyoksydanty takie jak kwas askorbinowy, tokoferol czy flawonoidy. Mechanizm ich działania opiera się na wyłapywaniu i dezaktywowaniu wolnych rodników. Jednak, jak wskazują ostatnie badania, podstawą działania ochronnego powinno być przede wszystkim działanie prewencyjne, skupiające się na uniemożliwieniu powstawania wolnych rodników. Kluczowym zatem elementem pielęgnacji przeciwstarzeniowej jest odpowiedni dobór filtrów w połączeniu ze skutecznym, stabilnym systemem antyoksydantów.

Zawarte w kosmetykach filtry UV dzielimy na fizyczne i chemiczne. Filtry fizyczne (mineralne) działają niczym mikrolustra umieszczone na powierzchni skóry, odbijając i rozpraszając padające na nią promienie słoneczne. Filtry chemiczne natomiast mają zdolność pochłaniania energii promieniowania słonecznego i przekształcania jej w nieszkodliwe ciepło. Istotnym elementem procesu opracowywania produktów mających na celu ochronę przed promieniowaniem UV jest wyznaczenie współczynników ochrony przeciwsłonecznej przed promieniowaniem UVB (SPF) i UVA (PPD). Są to niezbędne i obowiązkowe składowe oceny skuteczności oraz bezpieczeństwa w przypadku wszystkich produktów „plażowych” oraz dobra praktyka w przypadku wszystkich innych kosmetyków, na opakowaniach których deklarowana jest ochrona przeciwsłoneczna.

Znany nam doskonale współczynnik SPF (ang. Sun Protection Factor) określa ochronę przed promieniowaniem UVB, natomiast stopień ochrony przed UVA dla kosmetyku ochrony przeciwsłonecznej musi być równy co najmniej 1/3 ochrony UVB. Jednak sama obecność filtrów UV w kosmetyku oraz deklarowane wartości SPF i PPD nie powiedzą nam, w jakim stopniu nasza skóra jest chroniona przed zewnątrzpochodnym powstawaniem wolnych rodników, a tym samym fotostarzeniem. Konieczne jest zastosowanie odpowiedniego układu wszystkich składników receptury oraz każdorazowe potwierdzenie poziomu ochrony w badaniach aparaturowych.

Tarcza dla skóry

Jedną z technik pomiarowych mających zastosowanie w biologii i medycynie (a ostatnio także w kosmetologii), w celu monitorowania ilości wolnych rodników powstających w skórze jest spektroskopia elektronowego rezonansu paramagnetycznego EPR. Metoda ta doskonale nadaje się do oceny aktywności przeciwrodnikowej antyoksydantów, filtrów UV i gotowych produktów kosmetycznych, w tym także do oceny efektywności produktów ochrony przeciwsłonecznej w zakresie ograniczania generowania w skórze wolnych rodników pod wpływem promieniowania UV. W ostatnim przypadku wynik pomiarów podawany jest w postaci współczynnika RSF (ang. Radical Skin/Sun-protection Factor), gdzie wartość RSF wyraża stosunek ilości wolnych rodników generowanych pod wpływem UV w skórze niechronionej do ilości wolnych rodników generowanych w tych samych warunkach w skórze chronionej kosmetykiem. Współczynnik RSF stanowi doskonałe narzędzie potwierdzające skuteczność produktu z kategorii anti-aging lub produktu ochrony przeciwsłonecznej. Jego wartość jest w dużym stopniu powiązana z obecnością filtrów.

Podwójna ochrona

Idea łączenia ochrony „pasywnej” z udziałem filtrów UV oraz ochrony „aktywnej” z udziałem antyoksydantów wydaje się być niezwykle obiecująca w świetle rozwoju produktów ochrony przeciwsłonecznej i przeciwstarzeniowych. Uzyskanie skutecznego kosmetyku w obu tych zakresach wymaga szeregu badań, odpowiedniego doboru filtrów, ze szczególnym naciskiem na ochronę UVA, zapewnienia wysokiej stabilności i biodostępności antyoksydantów.

W ten obiecujący i nowatorski trend już w ubiegłym roku wpisała się marka SORAYA, deklarując na dwóch kosmetykach plażowych poziom ochrony przed wolnymi rodnikami, oznaczony w badaniach współczynnika RSF metodą  ex vivo. W tym roku badania RSF przeszły kolejne produkty z linii, a ich wyniki wykazały, że kosmetyki słoneczne SORAYA redukują ilość wolnych rodników powstających w skórze w wyniku promieniowania UV nawet o 98 proc., a tym samym zwiększają bezpieczeństwo podczas opalania i w znacznym stopniu chronią przed procesami fotostarzenia. Tak wysoka skuteczność i kompleksowe działanie jest bardzo innowacyjnym spojrzeniem na pielęgnację słoneczną.
Komentarze
2014-11-24 19:21:03
~ruda25 warto także pamiętać o buźce :) ja zwłaszcza latem stosuje podkład mineralny Earthnicity, który jest bardzo lekki dla twarzy bo zawiera tylko naturalne skladniki ale także posiada filtr chroniący twarz przed promieniami słonecznymi
2014-06-12 19:41:07
~martus2833 Bardzo lubię kosmetyki Soraya, po raz kolejny okazało się, że to prawdziwie innowacyjna firma.
2014-06-04 10:42:33
~wiki2011 Ciekawy artykuł. Kiedyś gdzieś czytałam, że oczywiście powinno się ochraniać przed słońcem tylko ponoć robi się to za bardzo i ludzie mają problemy z witaminą D, która jest wytwarzana w skórze za pośrednictwem promieni słonecznych. Jeśli stosuje się filtry to one nie docierają do skóry, witamina nie może być wytworzona a ona odpowiada w organizmie za wiele ważnych rzeczy m.in. za obecność wapnia, przez co nasze kości robią się kruche. Mam nadzieję, że czegoś nie pomyliłam, bo to już dość dawno czytałam.
2014-05-30 20:30:14
~szakirka ochrona zwłaszcza latem jest bardzo ważna ,kosmetyki z filtrem to podstawa ,ważne jest nawilżanie skóry od zewnątrz za pomocą odpowiednich kosmetyków ,ale i od wewnątrz wypijanie 2 litrów wody jest niezbędne
2014-05-28 13:27:39
~Ilona K. Adixx Przed każdym wyjściem z domu używam kremu na sobie i dzieciach ,ale też zabieram małą tubkę do torebki . Często po kilku godzinach trzeba się dosmarować .
2014-05-06 15:43:23
~Magdalena Jarkiewicz Zgadzam się z Dorotą,słońce ma na nas zarówno dobroczynny wpływ,jak i negatywny.Dlatego nie zapominajmy o balsamach i kremach z filtrem,które po kilka razy dziennie powinnyśmy aplikować.Wyjdzie to nam tylko na zdrowie!
2014-05-04 17:17:19
~Syla Niestety dawno minęły czasy ,kiedy opalanie się było bezpieczne.Teraz bez faktora z wysokim filtrem ani rusz bo inaczej poparzenia,przebarwienia a w przyszłości rak skóry nas czeka.
2014-05-02 11:44:20
~martus2833 Ważne, żeby nakładać krem z filtrem co kilka godzin a także po każdej kąpieli. Ja często o tym zapominam a potem szukam ratunku dla poparzonej skóry...
2014-04-29 23:14:02
~Doris S Korzystajmy z dobrodziejnych promieni słonecznych mądrze i rozsądnie, a wyjdzie nam to na zdrowie i dobre samopoczucie! Słońce to przecież radość, zadowolenie, a kapiele słoneczne nadają naszej skórze zdrowy, ładny kolor! Owszem - tylko pamiętajmy, że promieniowanie jest zdradliwe dla naszej skóry i trzeba sie odpowiednio zabezpieczyć przed ekspozycją na działanie promieniowania słonecznego - tego szkodliwego. Zaufajmy więc i stosujmy kremy, emulsje, mleczka, balsamy - dużo tego - z odpowiednim wysokim filtrem UV, a będziemy długo mogli cieszyć się ładną opalenizną, a co ważne jędrną i elastyczną skórą. Tym bardziej, iż na rynku pojawiły się preparaty chroniące nawet przed efektem fotostarzenia skóry, co jest rewelacją i innowacją! Przed słonecznymi dniami i kąpielami słonecznymi warto jeszcze raz przypomnieć sobie jak dobrać odpowiedni kosmetyk z filtrami UV i jak one działają. Pokutuje niestety stwierdzenie, iż stosując kosmetyki z wysokim współczynnikiem SPF i PPD - to wcale się nie opalimy, wszyscy będą osmagani słońcem, a my wciąż biali. To tylko takie wrażenie i mylne stwierdzenie - przede wszystkim nie poparzymy skóry, a opalenizna będzie na pewno widoczna - wystarczy porównać miejsca schowane np. pod strojem kapielowym :-).
2014-04-28 16:58:41
~Mariana85 ochrona przed słońcem jest bardzo ważna.Inaczej można się oparzyć,potem powstają plamy na ciele i pigmenty na twarzy z którymi się właśnie borykam

Akcja KONKURS ZABAWA

Czytelniku: Zdobywaj punkty i wymieniaj je na ulubione kosmetyki na przełomie roku 2020/2021!

Czytaj więcej

Przetestowaliśmy

Koncentrat
z witaminą C rozjaśniający ENERGY

FLOSLEK

Pojemność:
30 ml

Nocna maska
intensywnie rewitalizująca
MORNING GLOW

FLOSLEK

Pojemność:
50 ml

Wiadomości branżowe

Ostatnie dwa lata nie należą do tych najlepszych dla branży usług beauty. Pandemia mocno wpłynęła na działalność prowadzoną przez właścicieli i menadżerów obiektów, świadczących profesjonalne usługi beauty. To efekt wielu czynników, które też odsłoniły słabe strony branży. Czas jednak zapomnieć o tych trudnych...
Działania online, choć przez wielu uważane za efektywne i wygodne, nie zastąpią spotkań na żywo, kiedy przy aromatycznej kawie można się poznać, porozmawiać i wymienić opinią na interesujący temat. Właśnie dlatego, miłośnicy kosmetyków naturalnych, od wielu miesięcy czekali na stacjonarne Targi Ekocuda, które...
Czytaj więcej

Mapa Salon & Spa

Salon kosmetyczny?
A może Spa ?
Znajdź na mapie swoje miejsce!
Czytaj więcej
.
Reklama

Dla Niej

Ciąża to wyjątkowy czas w życiu kobiety. Wymaga szczególnej troski o zdrowie i regularnych badań. Przyszłe mamy potrzebują też wiedzy z zakresu przebiegu ciąży oraz porad, jak mogą lepiej...
Czytaj więcej

Dla Niego

"Pracuj ciężko, baw się ostro" – taka idea przyświeca mężczyznom, dla których powstała najnowsza seria LaQ Doberman o zapachu seksu i biznesu. Czego mogą spodziewać się po niej panowie?...
Czytaj więcej

Porady

Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.
Czytaj więcej
.

Cafe News

15 maja wystartowała ogólnopolska akcja „Niezapominajka” Fundacji Świętego Mikołaja 15 maja obchodzony jest Dzień Niezapominajki. Z tej okazji Fundacja Świętego Mikołaja rozpoczyna ogólnopolską kampanię społeczną, której celem jest zwrócenie uwagi na sytuację dzieci potrzebujących pomocy....Czytaj więcej

  ■ Procter & Gamble wspiera młode kobiety w rozwoju kariery w sektorach technologicznych i IT P&G od lat dąży do budowania świata wolnego od uprzedzeń i stereotypowego myślenia, w którym każdy ma prawo głosu i równe szanse. Równość płci na rynku pracy znacząco wpływa na rozwój biznesu...Czytaj więcej

  ■ „Liść robi różnicę”– start proekologicznej kampanii społecznej Liść, nosorożec i ekologia – co łączy te trzy elementy? Kampania społeczna „Liść robi różnicę”, stworzona przez markę Paclan we współpracy z wrocławskim Zoo i Fundacją Zoo Wrocław Dodo. Producent artykułów...Czytaj więcej

Copyright © 2008 - 2021 COSMED Consulting / serwisuroda.pl