Operacja czy korekta nosa bez skalpela?

Zbyt długi czy za szeroki nos? Garb? Opadnięty lub zadarty czubek? Wiele osób chciałoby poprawić coś w kształcie swego nosa. Jak wygląda operacja nosa? Z jakimi dolegliwościami musimy liczyć się po zabiegu? Kiedy możemy skorzystać z metod mniej inwazyjnych, czyli korekty nosa bez skalpela?

 


Nasze nosy składają się z kości oraz chrząstek, a szkielet ten przykryty jest warstwą mięśni oraz skórą. Korekta nosa może być dokonywana poprzez modelowanie zarówno części kostnych, jak i chrzęstnych, co oznacza, że chirurg posiada pewne możliwości w zakresie zmiany kształtu nosa. Jakie elementy nosa możemy poprawić poprzez operację? Czy istnieje możliwość, by całkowicie zmienić nasz nos i na przykład upodobnić go do nosa ulubionej gwiazdy filmowej? Rhinoplastyka, czyli chirurgiczna korekta nosa, to procedura wysoce inwazyjna, ale rzeczywiście umożliwiająca skorygowanie wielu niedoskonałości. Można zmienić długość nosa, jego profil w przypadku, gdy nos posiada garb lub jest zapadnięty, zwęzić szeroki grzbiet nosa oraz szerokość skrzydełek, wymodelować opadający, zadarty lub szeroki czubek nosa, a także skorygować asymetrię nosa. Zakres zmian w wyglądzie nosa może być bardzo duży, ale zazwyczaj to, co można nazwać „całkowitą zmianą” jest rozwiązaniem odradzanym pacjentom. Im mniejszą ingerencją uda się osiągnąć zadowalający rezultat, tym lepiej, a ustalanie właściwego kształtu nosa to procedura bardzo indywidualna i składająca się z kilku etapów – mówi dr n. med. Ireneusz Siewiera, specjalista chirurg plastyk z kliniki medycyny estetycznej i laseroterapii Ars Estetica.

Podczas operacji nosa można także ustawić przegrodę nosową, a nawet operacyjnie wyleczyć zatoki przynosowe, jeśli stan pacjenta tego wymaga. W niektórych przypadkach rhinoplastyka łączona jest więc z chirurgią laryngologiczną. Jak wygląda operacyjna korekcja nosa? Na co musimy się przygotować, jeśli zdecydujemy się na ten zabieg?

 

Przebieg operacji nosa

Zanim zostaniemy zakwalifikowani do zabiegu, konieczne będzie wykonanie podstawowych badań laboratoryjnych. Listę badań poda nam lekarz, a jeśli okaże się, że stan zdrowia pozwala na operację, to kolejnym krokiem będzie przeprowadzenie analizy nosa i wizualizacja efektów operacji.

By ustalić najwłaściwszy kształt nosa, który będzie harmonizował z twarzą, doświadczony lekarz zwraca uwagę na wiele elementów. Analizuje kształt twarzy, wysokość kości policzkowych czy szerokość żuchwy, położenie nosa względem osi symetrii, szerokość jego podstawy, grzbiet nosa i czubek, ale także patrzy na miejsce, w którym nos łączy się z czołem. Podczas badania baczna uwaga zwracana powinna być na to, czy nos odpowiednio spełnia wszystkie swoje funkcje, czyli na przykład nie występują zaburzenia w oddychaniu. W wyniku analizy nosa i rozmowy z pacjentem o jego oczekiwaniach, tworzona jest wizualizacja efektów, które mogą zostać osiągnięte dzięki operacji. Na ekranie zobaczymy, jak będzie wyglądać nasza twarz po wykonaniu korekty nosa według propozycji chirurga.

Jeśli zaakceptujemy te propozycje, to kolejnym krokiem będzie już sama operacja. Jak wygląda ten zabieg? Korekcja nosa wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym połączonym z tzw. „płytkim uśpieniem” lub w znieczuleniu ogólnym. W zależności od tego, które części nosa będą modelowane, korekta wykonywana jest poprzez technikę zamkniętą lub otwartą. Technika zamknięta sprowadza się do wykonania nacięć tylko wewnątrz nosa, natomiast technika otwarta jest bardziej inwazyjna, ponieważ nacięcia wykonywane są zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz nosa. Kolejnym etapem jest modelowanie wybranych struktur nosa, czyli redukowanie ich, unoszenie lub odbudowywanie. Później można wyprostować przegrodę nosową, jeśli jest to konieczne i następuje zszycie ran. Ostatnim etapem jest założenie opatrunku i elementów, które ustabilizują nos, czyli tamponów wewnątrz nosa oraz plastrów i specjalnej łuski gipsowej chroniącej nos od zewnątrz. Chirurgiczna korekta nosa trwa około 1,5 do 2 godzin i jeśli wykonywana była w znieczuleniu ogólnym, to wymaga przynajmniej jednodniowej hospitalizacji – wyjaśnia dr Ireneusz Siewiera z kliniki Ars Estetica.

Chirurgiczna korekcja nosa to zabieg wysoce inwazyjny, więc musimy liczyć się z tym, że okres rekonwalescencji będzie dosyć długi. Po operacji najprawdopodobniej wystąpi obrzęk nosa, policzków oraz wokół oczu, który może utrzymywać się kilka tygodni. Przez około tydzień oddychanie przez nos może być utrudnione. Przez kilka miesięcy po zabiegu powinniśmy unikać opalania oraz gier zespołowych, a do jakiejkolwiek aktywności sportowej wracać bardzo powoli. Dolegliwości występujące po korekcie nosa wymagają najczęściej około dwutygodniowej absencji w pracy.

 

 

 

Korekta nosa bez skalpela

W niektórych przypadkach skorzystać możemy również z rhinoplastyki niechirurgicznej, czyli korekty nosa bez skalpela. W celu poprawy kształtu nosa stosowany jest kwas hialuronowy, który na dobre zagościł już w gabinetach medycyny estetycznej i zdobył wielu zwolenników. Dzięki iniekcji kwasu hialuronowego można unieść czubek nosa lub wypełnić niektóre zagłębienia na linii nosa. Jednak budowa nosa jest tak skomplikowana, że bez przeprowadzenia analizy bardzo trudno jest powiedzieć, czy w danym przypadku korekta nosa bez skalpela będzie możliwa. Warto jednak zapytać o nią chirurga, ponieważ jest to zabieg bardzo mało inwazyjny, krótki i niemal nie wymagający rekonwalescencji.

Rhinoplastyka niechirurgiczna oferuje nam jeszcze jeden zabieg – zwężanie czuba nosa za pomocą nici liftingujących. Zabieg ten przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym i polega na wprowadzeniu specjalnych nici pod skórę. Pacjentowi nie są wykonywane żadne nacięcia, więc nie ma potrzeby zakładania szwów i już po dwóch dniach po zabiegu można wrócić do codziennej aktywności. Niestety w tym przypadku korekta nosa bez skalpela dotyczy tylko jego czubka.

 

Metody a efekty

Tylko chirurgiczna korekcja nosa jest metodą przynoszącą trwały efekt. Zastosowanie metod korekty nosa bez skalpela pozwala na cieszenie się efektem maksymalnie przez około 12 miesięcy (kwas hialuronowy) lub 18 miesięcy (nici liftingujące). Oczywiście z tych mniej inwazyjnych metod możemy korzystać systematycznie co jakiś czas, by podtrzymywać efekt korekty. Wyboru odpowiedniej metody korekty nosa może dokonać tylko lekarz po uprzednim zbadaniu pacjenta. My natomiast powinniśmy właściwie wybrać lekarza, ponieważ propozycje co do naszego wyglądu po operacji, zależą zarówno od doświadczenia chirurga, jak i jego zmysłu estetycznego.
Komentarze
2016-03-18 12:35:38
~jagoda właśnie czytałam ostatnio o takiej bezopreacyjnej korekcie nosa na stronie Vesuny i prezentuje się to całkiem ciekawie. całkiem poważnie zastanawiam się nad tym, czy z takiego zabiegu nie skorzystać, bo już od wielu lat mam kompleks na punkcie niezbyt zgrabnego nosa
2015-02-26 13:49:15
~Perfekcyjna Nieinwazyjna medycyna estetyczna (bez skalpela) rozwija się jak szalona i jest odpowiedzią na strach klientek przed agresywnymi zabiegami. Coraz częściej można podziwiać doskonałe efekty zabiegów użyciem komórek macierzystych, kwasu hialuronowego itd. Jeśli tylko robią to profesjonaliści biorący odpowiedzialność za swoją pracę a dla kobiety ważny jest wygląd to jestem jak najbardziej za.
2015-02-13 22:52:28
~Beatris20 Korekta poprzez wstrzyknięcie kwasu hialuronowego brzmi całkiem dobrze, ale korekta przy użyciu sklapela jest straszna. Czasami pokazują te zabiegi w programach i nie mogę na to patrzeć, ale rozumiem też dlaczego nie które osoby poddają się tak drastycznej operacji. Widać to na zdjęciach przedstawionych w artykule .
2014-11-11 21:49:24
~szakirka ja nie muszę myśleć o tych korektach ,bowiem nie poddam się takiemu zabiegowi :)
2014-11-02 19:21:26
~Aneczka33 Przyznam się szczerze, że nigdy nie myślałam nad korektą nosa- mój mi odpowiada- po prostu :)
2014-11-02 16:06:12
~Ilona K. Adixx Dobrze ,że nie mam problemu z kształtem swojego nosa i nie muszę się zastanawiać jaką metodę u siebie zastosować

Akcja KONKURS ZABAWA

Czytelniku: Zdobywaj punkty i wymieniaj je na ulubione kosmetyki na przełomie roku 2020/2021!

Czytaj więcej

Przetestowaliśmy

Koncentrat
z witaminą C rozjaśniający ENERGY

FLOSLEK

Pojemność:
30 ml

Nocna maska
intensywnie rewitalizująca
MORNING GLOW

FLOSLEK

Pojemność:
50 ml

Wiadomości branżowe

Działania online, choć przez wielu uważane za efektywne i wygodne, nie zastąpią spotkań na żywo, kiedy przy aromatycznej kawie można się poznać, porozmawiać i wymienić opinią na interesujący temat. Właśnie dlatego, miłośnicy kosmetyków naturalnych, od wielu miesięcy czekali na stacjonarne Targi Ekocuda, które...
​6 września 2021 roku Warszawa będzie polską stolicą piękna. Makijaże, profesjonalne porady, najlepsze oferty, bieżące trendy i merytoryczne wykłady – to wszystko znajdziesz na B2Beauty Trends Show. Niewiele jest eventów w branży beauty, które przyciągają nie tylko szerokim gronem wystawców, najnowszymi ofertami i...
Czytaj więcej

Mapa Salon & Spa

Salon kosmetyczny?
A może Spa ?
Znajdź na mapie swoje miejsce!
Czytaj więcej
.
Reklama

Dla Niej

Ciąża to wyjątkowy czas w życiu kobiety. Wymaga szczególnej troski o zdrowie i regularnych badań. Przyszłe mamy potrzebują też wiedzy z zakresu przebiegu ciąży oraz porad, jak mogą lepiej...
Czytaj więcej

Dla Niego

"Pracuj ciężko, baw się ostro" – taka idea przyświeca mężczyznom, dla których powstała najnowsza seria LaQ Doberman o zapachu seksu i biznesu. Czego mogą spodziewać się po niej panowie?...
Czytaj więcej

Porady

Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.
Czytaj więcej
.

Cafe News

15 maja wystartowała ogólnopolska akcja „Niezapominajka” Fundacji Świętego Mikołaja 15 maja obchodzony jest Dzień Niezapominajki. Z tej okazji Fundacja Świętego Mikołaja rozpoczyna ogólnopolską kampanię społeczną, której celem jest zwrócenie uwagi na sytuację dzieci potrzebujących pomocy....Czytaj więcej

  ■ Procter & Gamble wspiera młode kobiety w rozwoju kariery w sektorach technologicznych i IT P&G od lat dąży do budowania świata wolnego od uprzedzeń i stereotypowego myślenia, w którym każdy ma prawo głosu i równe szanse. Równość płci na rynku pracy znacząco wpływa na rozwój biznesu...Czytaj więcej

  ■ „Liść robi różnicę”– start proekologicznej kampanii społecznej Liść, nosorożec i ekologia – co łączy te trzy elementy? Kampania społeczna „Liść robi różnicę”, stworzona przez markę Paclan we współpracy z wrocławskim Zoo i Fundacją Zoo Wrocław Dodo. Producent artykułów...Czytaj więcej

Copyright © 2008 - 2021 COSMED Consulting / serwisuroda.pl