Reklama
Zadbaj o wiosenną regenerację włosów – zacznij od podstaw!

Wraz z nadejściem wiosny zrzucamy zimowe czapki z głów i eksponujemy nasze fryzury, których stan często nie do końca jest zadowalający. Włosy są suche, łamliwe, a ich stylizacja to nie lada wyzwanie. Co wtedy? Pogoda jest już iście wiosenna, dlatego najwyższy czas na zmiany w sposobie ich pielęgnacji. Radzimy jak ujarzmić wiosenną fryzurę oraz spowodować, by imponowała naturalnym i świeżym wyglądem.

 

 

 

 

Zanim przejdziemy do pielęgnacji musimy stanąć oko w oko z tym, jak nasze włosy wyglądają po zimie. Aby to ocenić, należy zrobić sobie jednodniową przerwę od wszelkich środków kondycjonujących. Jeśli zauważymy, że nasze włosy szybko ulegają przetłuszczeniu oznacza to, iż potrzebują więcej protein a my powinniśmy zmniejszyć ich nawilżanie. Tu przydatny będzie zabieg oczyszczania taki jak na przykład peeling cukrowy. Odwrotnie dzieje się gdy stwierdzimy, że włosy są suche i matowe. To znak, że brakuje im nawilżenia i należy zmniejszyć ilość nakładanych protein - wyjaśnia Sylwia Lorenc, specjalistka salonu KokLok Hair&More.

 

Co zmienić w wiosennej pielęgnacji i o czym pamiętać?

Mycie – w tym okresie włosy najwolniej się przetłuszczają, dlatego należy myć je możliwie najrzadziej. Pamiętać trzeba również o dobraniu odpowiedniego szamponu. Jest to ważne nie tylko dla włosów, ale również dla skóry. Najlepiej wybrać do tego delikatny środek. Przy myciu włosów należy pamiętać o masażu głowy, który poprawia ukrwienie i odżywia cebulki włosa. Tuż po spłukaniu szamponu aplikujemy na włosy odżywkę, pomijając okolice skóry głowy. Zmywamy ją chłodną wodą. Pamiętaj, aby delikatnie obchodzić się z włosami, nie szarp ich, tylko mokre owiń w ręcznik.

Czesanie – równie istotny etap w pielęgnacji włosów jak mycie. Prawidłowo i systematyczne czesanie włosów poprawia krążenie krwi, równomiernie rozprowadza sebum na całej długości i pozwala na usunięcie martwych włosów. Należy wybierać szczotki z naturalnym włosiem, które zapobiegają elektryzowaniu i szarpaniu włosów. Ważna jest też technika ich czesania. Wiosną możemy zauważyć wzmożone wypadanie, dlatego należy czesać je bardzo delikatnie i nie upinać ciasno.

Suszenie – nigdy nie susz bardzo mokrych, nie osuszonych ręcznikiem włosów. Jeżeli zależy ci na większej objętości, susz włosy trzymając głowę w dół, pozwoli ci to również równomiernie osuszyć czuprynę. Wybieraj raczej chłodniejszy strumień powietrza ponieważ włosy lepiej go znoszą. Trzymaj suszarkę równolegle do kosmyków, kierując ją z góry na dół. W ten sposób zapobiegamy otwieraniu łusek włosa, co powoduje ich puszenie i osłabia znacząco włosy.

Odżywianie – musisz obiektywnie ocenić stan swoich włosów, aby podjąć odpowiednie kroki co do ich odżywiania. Jeżeli uznasz, że twoje włosy w trakcie zimy nie ucierpiały znacząco, możesz pozostać przy odżywianiu standardowym czyli nakładaniu maski, olejku bądź odżywki po myciu włosów. Jeżeli twoja fryzura nie jest w najlepszej kondycji warto zafundować włosom intensywną kurację w postaci odżywek kompresów z olejków, masek z żółtka lub rycynowej emulsji. Przydatne będą również wcierki z dodatkiem rzepy, skrzypu polnego czy kozieradki.

 

 

Właściwa dieta, czyli odżywianie od wewnątrz – kiedy zastanawia cię fakt nadmiernego wypadania włosów, zastanów się co ląduje codziennie na twoim talerzu. Nieodpowiednia dieta jest w wielu przypadkach główną tego przyczyną. Odżywianie bogate w witaminy i minerały jest podstawą lśniących i zdrowych włosów. Możesz wspomagać się również naturalnymi suplementami – np. pij sparzone wrzątkiem drożdże. Na nasze włosy wpłynie też typowo wiosenny produkt jak rzeżucha. Zawiera dużo siarki i witamin (m.in. A, B1, B2, E, PP).

Zabezpieczanie – chroń włosy przed dużym wiatrem, deszczem i ostrym słońcem, a końcówki włosów zabezpieczaj olejkiem lub jedwabiem. Końce włosów uszkodzone poprzez otarcia o materiały czy duże zmiany temperatury nie mają szansy przetrwać do wiosny w nienagannym stanie.

Podcięcie końcówek – rozdwojone końcówki są jednym z najczęstszych problemów, z jakimi borykają się nasze włosy po zimie. Nie wierz w mity, że podcinanie końcówek przyspieszy wzrost włosów, możesz być jednak pewna, że widocznie poprawi się ich kondycja. Warto raz w miesiącu podciąć ich długość o chociażby pół centymetra.







Komentarze
2015-07-10 20:57:08
~martus2833 Podstawą pielęgnacji moich włosów jest odpowiednia dieta. Wiem, że sebum to naturalna ochrona włosa; im częściej myjemy włosy tym bardziej pozbawiamy je tej ochrony a one bronią się - produkując jeszcze więcej sebum.
Staram się także unikać suszarki i prostownicy, nie kładę się spać w mokrych włosach. Latem chronię włosy przed słońcem i częściej używam bardziej treściwych kosmetyków.
2015-05-27 19:31:19
~szakirka Czasami jeśli problem mamy znaczny i domowa pielęgnacja nie wystarcza to niestety musimy sięgnąć po suplementy w postaci tabletek ,ale dobrze ,że mamy w czym wybierać i świetnie jeśli pomogą .
Czasami problem bywa bardziej złożony i wtedy należy udać się do dermatologa ,który określi przyczynę wypadania włosów ,ja ze swojej strony jeśli domowe środki zawodzą to polecam jeszcze mezoterapię skóry głowy wykonywaną w gabinetach medycyny estetycznej .
2015-04-29 15:36:40
~mffly dla mnie przez długi czas jedynym sposobem na zniszczone włosy było ostre cięcie. Zawsze po zimie, fryzjer ścinał mi tak z 8-10 cm :( Bardzo irytowało mnie to, że przez to tak długo idzie mi zapuszczanie włosów. No ale i tak wolałam mieć zdrowe i ładne włosy, ale krótsze, niż trochę dłuższe siano. W tym roku za to pierwszy raz przetestowałam suplement diety. Wcześniej do tego typu tabletek podchodziłam sceptycznie, ale muszę przyznać, że Bio silica dała sobie radę z odżywieniem moich włosów od wewnątrz. Końcówki i tak lekko podcięłam, ale w gruncie rzeczy nie było to aż tak konieczne no i nie obcięłam już tak dużo, może ze 2-3 cm. Włosy odbudowały się w niespełna miesiąc, stały się bardziej lśniące i pozamykały mi się łuski, także polecam, tym które jeszcze nie próbowały ;)
2015-04-26 07:23:59
~Kasia Gryfin ja mam problem z wypadaniem włosów,więc narazie uzupełniam niedobory.Chwilowo turbo doładowanie w postaci tabletek,bo same owoce i warzywa to już chyba nie pomogą
2015-04-15 10:12:51
~Aneczka33 Bardzo przydatne rady- warto je stosować by potem mieć piekne włosy :)
2015-04-11 16:49:26
~szakirka Bardzo pomocne w pielęgnacji są płukanki z ziół ,które sprawią ,że włosy będą błyszczały oraz będą mocniejsze.Mogę napisać jakie stosuję ja ,otóż bardzo często do ostatniego płukania używam takiego płynu ;szklanka letniej wody, dodaję pół łyżki octu jabłkowego i spłukuję włoski ,fajnie wówczas błyszczą .Drugą moją ulubioną jako ,że jestem blondynką to na 2 torebki rumianku biorę około 2 szklanki wody zagotowanej ,zaparzam pod przykryciem do wystygnięcia i spłukuję włosy ,płukanka taka podkreśla kolor moich włosów blond i nadaje im świetliste refleksy ,oczywiście trzeba stosować systematycznie ,aby był efekt .Kolejną jaką stosuję dla wzmocnienia włosów zmniejszenia ich wypadania w sezonie jesiennym i wiosennym jest płukanka pokrzywowa : liście pokrzywy 2 łyżeczki na szklankę lub 2 torebki herbatki ekspresowej z pokrzywą zalewam wrzątkiem, parzę pod przykryciem do wystudzenia i płuczę naparem umyte włosy,taka płukanka zapobiega jeszcze przetłuszczaniu się włosów i nadaje im połysk ,szczerze polecam.
2015-04-09 21:48:24
~szakirka Jako ,że mam długie włosy i je zapuszczam to staram się o nie dbać jak najlepiej .
Odwiedziłam niedawno fryzjera ,który podciął moje włoski ,zregenerował ,ożywił ich kolor , dodatkowo w domu używam szampony,maseczki,maski regenerujące nadające blask włosom i obowiązkowo po każdym umyciu serum lub olejek na wysuszone końcówki ,który je scala i nadaje im zdrowy wygląd .Trzeba też zadbać o odpowiednią dietę i pić dużo wody niegazowanej ,to wszystko sprzyja doskonałej kondycji włosów.
2015-04-06 13:10:05
~Beatris20 Ja akurat walczę z suchymi, łamiącymi się włosami i rozdwojonymi końcówkami i dlatego przez cały rok co półtora miesiąca odwiedzam fryzjera na podcięcie, ale zaciekawił mnie peeling cukrowy dla osób z przetłuszczającymi się włosami- po raz pierwszy o nim słyszę- na czym on polega ? Rozumiem, że do wykonania tylko w salonie fryzjerskim? U mnie naturalne zabiegi na bazie olejku rycynowego nic nie pomagały, dlatego używam odżywek i raz na kilka myć głęboko odżywiających masek, które trzymam około 20 minut pod ręcznikiem- po wszystkim włosy sa silne, lśniące a w dotyku delikatne i przyjemne.
2015-04-04 11:42:40
~wiki2011 Maska na włosy z żółtek i rycyny jest bardzo dobra, polecam każdemu zrobić taki zabieg raz na kwartał.

Akcja KONKURS ZABAWA

Czytelniku: Zdobywaj punkty i wymieniaj je na ulubione kosmetyki!

Czytaj więcej

Przetestowaliśmy

OH! my LIPS Zestaw do makijażu ust
Eveline Cosmetics

Extension Volume Push Up Tusz do rzęs
Eveline Cosmetics

Wiadomości branżowe

Spółka Centrum Targowo-Kongresowe, zarządzająca obiektem Global Expo wybudowanym na dawnych terenach FSO, podpisała 5-letnią umowę o współpracy z Health and Beauty Media należącą do wiodącego organizatora targów kosmetycznych w Europie – Health and Beauty Group. W ramach kontraktu w latach 2019-2023 na terenie niedawno...
Szeroko pojęta pomoc w zakresie opieki kosmetologicznej nad osobami znajdującymi się na różnych etapach choroby nowotworowej określana jest jako kosmetologia onkologiczna. To trudna i wymagająca subdyscyplina kosmetologii, obejmująca zabiegi pielęgnacyjne i upiększające, wymagająca dużej wiedzy, ciągłego dokształcania,...
Czytaj więcej

Mapa Salon & Spa

Salon kosmetyczny?
A może Spa ?
Znajdź na mapie swoje miejsce!
Czytaj więcej
.