Reklama
Nowy uśmiech nawet w jeden dzień

Uśmiech jak z Instagrama w jeden dzień? Choć każdy zapewne słyszał o licówkach w kontekście idealnego, śnieżnobiałego uśmiechu, to warto przybliżyć czym dokładnie jest ta zdobycz stomatologii estetycznej, na którą coraz częściej decydują się pacjenci marzący o uzębieniu bez skazy. Noszą je celebryci i influencerzy. Mogą zmienić odcień zębów, kształt, skorygować diastemę lub inne defekty kosmetyczne. Licówki są najpopularniejszą i najszybszą metodą poprawy estetyki uśmiechu. Co musisz o nich wiedzieć?

 

 

Licówka to najprościej mówiąc cienki, mierzący 0,5-1 mm płatek, najczęściej z porcelany, który mocuje się na przedniej części delikatnie wcześniej opracowanego zęba. To jednocześnie najszybszy sposób poprawy wyglądu zębów u osób, które wstydzą się uśmiechać w powodu mankamentów estetycznych. Licówki są także mniej inwazyjne od koron protetycznych, ponieważ w zależności od typu – nie wymagają szlifowania całego zęba, a jedynie przedniej części lub w ogóle nie wymagają preparacji – wyjaśnia dr Barbara Urbanowicz-Śmigiel z kliniki Śmigiel Implant Master Clinic, Medicover Stomatologia w Katowicach.

 

Dla kogo licówki?

Licówka to bardzo wszechstronne rozwiązanie stosowane ze względów estetycznych. Dzięki niemu możemy zmienić odcień zęba i zamaskować trudne przebarwienia m. in. po leczeniu kanałowym, zmienić jego kształt: wydłużyć zbyt krótkie zęby, poszerzyć lub zwęzić, odbudować w przypadku złamania lub pęknięcia, zakryć nieestetyczne wypełnienia w odcinku przednim, skorygować niewielkie wady zgryzu, a także szpary między zębami. Ta metoda zapewnia spektakularny efekt w stosunkowo krótkim czasie – wyjaśnia stomatolog.

Jeśli licówki to na wszystkie zęby? To mit! Mocuje się je na tych zębach, które chcemy skorygować pod kątem np. odcienia, kształtu lub długości. Zwykle wykonuje się od 12 do 22 licówek na zęby, które odsłaniamy podczas mowy i szerokiego uśmiechu.

Założenie licówek poprzedza konsultacja ze stomatologiem, podczas której pacjent wybiera ich rodzaj i odcień, a następnie wykonuje się projekt przyszłych licówek, który trafia do laboratorium protetycznego. Przygotowanie licówki trwa na ogół kilka dni, ale w tym czasie pacjent nosi licówki tymczasowe. Cały zabieg preparacji zęba pod licówkę i ich cementowanie jest bezbolesne dla pacjenta i wykonywane w znieczuleniu miejscowym – zapewnia ekspert.

Licówki mogą się różnić materiałem, z którego są wykonane i przeznaczeniem. Na jakie opcje może zdecydować się pacjent z kompleksem „brzydkiego” uśmiechu?

• Licówki porcelanowe

Licówki porcelanowe (ceramiczne) to najczęściej stosowany, najbardziej wytrzymały na uszkodzenia mechaniczne i najbardziej estetyczny rodzaj licówek. Powód jest prosty – porcelana posiada właściwość translucencji i opalescencji, czyli przepuszczania światła i jego rozpraszania, przezierność oraz barwę najbardziej zbliżone do naturalnego szkliwa zębów. Pacjent ma możliwość wyboru spośród wielu odcieni licówek, dzięki czemu nie musi obawiać się sztucznego efektu, a naturalna estetyka będzie zachowana.

Dzięki nowoczesnej technologii oraz specjalnej technice cementowania licówka tak ściśle przylega do zęba, że nie ma możliwości, aby odpadła. Porcelana ma wysoką odporność na ścieranie, przebarwienia, rozwój próchnicy i gromadzenie się płytki nazębnej, w przeciwieństwie do np. licówek kompozytowych. Wytrzymałość licówek z porcelany to ok. 10-15 lat. Koszt to 3450 zł za ząb.

Dla kogo takie licówki? Licówki porcelanowe to opcja dla najbardziej wymagających osób, które cenią sobie wysoką estetykę oraz jakość. Ich atutem jest również minimalna inwazyjność w porównaniu do np. koron protetycznych, ponieważ nie wymagają tak znacznej utraty zdrowych tkanek zęba, a jedynie delikatnego oszlifowania ok. 0,5 mm szkliwa lub nawet mniej – opisuje dentystka.

• Licówki kompozytowe

Wykonuje się je z kompozytu, czyli tego samego materiału, z którego przygotowuje się wypełnienia stomatologiczne. Ich zaletą jest niższa cena w porównaniu do licówek porcelanowych (ok. 2300 zł). Pośrednie licówki kompozytowe wykonuje się na zamówienie w laboratorium protetycznym i są one trwalsze niż licówki bezpośrednie kompozytowe mocowane podczas jednej wizyty u dentysty. Trwałość tych licówek to ok. 2-7 lat, ponieważ kompozyt z czasem ulega przebarwieniom i uszkodzeniom. W przypadku ich ukruszenia można je łatwo skorygować.

Licówka kompozytowa podobnie jak porcelanowa odmieni wygląd zębów, ale nie zapewni tak dobrego efektu wizualnego i trwałości jak jej porcelanowy odpowiednik – podkreśla lekarz z Śmigiel Implant Master Clinic, Medicover Stomatologia.

• Licówki akrylowe

Ten rodzaj licówek wykonany jest ze sztucznego materiału – polimeru akrylu. Cechuje je gorsza estetyka, są grubsze, bardziej toporne, przez co wyglądają mało naturalnie, do tego nie są trwałym rozwiązaniem (wytrzymałość do 2 lat). Dlatego stosuje się głównie jako licówki zastępcze lub tymczasowe przed założeniem licówki ostatecznej. Ich koszt to poniżej 850 zł za ząb.

Choć licówki zazwyczaj mocuje się na zewnętrznej stronie zęba, to w niektórych przypadkach stomatolog może je zamocować od strony podniebiennej. Ubytki szkliwa od strony podniebienia mogą wystąpić na skutek wad zgryzu np. przy zgryzie głębokim, zgrzytania zębami oraz erozji zębów spowodowanej przewlekłymi wymiotami, gdy pacjent choruje na bulimię lub refluks żołądkowy. Wówczas takie licówki do „zadań specjalnych” odbudowują utracone tkanki – wyjaśnia dr Urbanowicz-Śmigiel.

 

Piękny uśmiech od ręki? Te zabiegi są teraz hitem!

Jeśli pacjent chce poprawić wygląd zębów i zależy mu na natychmiastowym efekcie, to znajdzie również tańsze alternatywy dla licówek. Jedną z nich jest modny ostatnio wśród celebrytów, instagramerów czy tiktokerów bonding.

Bonding

Jest to zabieg całkowicie nieinwazyjny, nie wymagający szlifowania zębów, a także szybszy niż nałożenie licówek np. porcelanowych, które wykonuje się w laboratorium protetycznym.

Jak wygląda taki zabieg? Na początku szkliwo zęba jest wytrawiane preparatem na bazie delikatnego kwasu. Następnie ubytki wypełnia się żywicą kompozytową i nakłada kolejne warstwy kompozytu do otrzymania docelowego kształtu, na koniec utwardza za pomocą światła i poleruje. Efekt metamorfozy uśmiechu jest natychmiastowy.

Koszty rynkowe bondingu zaczynają się od około 350 zł. Trwałość ocenia się na 4-5 lat.

Flow Injection

Nowoczesna technika dentystyczna, która pozwala na ekspresową, bezinwazyjną (nie wymaga szlifowania) i spektakularną korektę kształtu, odcienia, wielkości i mankamentów zębów. Co za tym idzie zabieg jest całkowicie bezbolesny i nie wymaga zastosowania znieczulenia. Takie rozwiązanie często jest stosowane jako wsparcie, ale też rozwiązanie tymczasowe przed trwałą rekonstrukcją zębów przy zastosowaniu np. licówek ceramicznych.

Flow Injection pozwala odbudować od razu wiele zębów, dzięki czemu nawet już po jednej wizycie u dentysty pacjent wychodzi z gabinetu z nowym uśmiechem. To zasługa m. in. innowacyjnego programu Digital Smile Design, który pozwala zobaczyć efekty leczenia jeszcze przed jego rozpoczęciem.

Dla kogo Flow Injection? Metoda Flow Injection jest szybkim sposobem na metamorfozę uśmiechu dla niecierpliwych. Docenią ją również osoby z mniejszym budżetem, bo jest to opcja dużo tańsza od licówek porcelanowych, ale co za tym idzie również mniej trwała. Flow Injection warto traktować jako doraźne rozwiązanie, ponieważ w tej technice wykorzystuje się mniej odporny, płynny materiał kompozytowy – wyjaśnia ekspert.

Ceny zabiegu Flow Injection zaczynają się od 1100 zł za ząb.

 

Komentarze

Akcja KONKURS ZABAWA

Czytelniku: Zdobywaj punkty i wymieniaj je na ulubione kosmetyki na przełomie roku 2020/2021!

Czytaj więcej

Przetestowaliśmy

Koncentrat
z witaminą C rozjaśniający ENERGY

FLOSLEK

Pojemność:
30 ml

Nocna maska
intensywnie rewitalizująca
MORNING GLOW

FLOSLEK

Pojemność:
50 ml

Wiadomości branżowe

Ostatnie dwa lata nie należą do tych najlepszych dla branży usług beauty. Pandemia mocno wpłynęła na działalność prowadzoną przez właścicieli i menadżerów obiektów, świadczących profesjonalne usługi beauty. To efekt wielu czynników, które też odsłoniły słabe strony branży. Czas jednak zapomnieć o tych trudnych...
Działania online, choć przez wielu uważane za efektywne i wygodne, nie zastąpią spotkań na żywo, kiedy przy aromatycznej kawie można się poznać, porozmawiać i wymienić opinią na interesujący temat. Właśnie dlatego, miłośnicy kosmetyków naturalnych, od wielu miesięcy czekali na stacjonarne Targi Ekocuda, które...
Czytaj więcej

Mapa Salon & Spa

Salon kosmetyczny?
A może Spa ?
Znajdź na mapie swoje miejsce!
Czytaj więcej
.
Reklama

Dla Niej

Ciąża to wyjątkowy czas w życiu kobiety. Wymaga szczególnej troski o zdrowie i regularnych badań. Przyszłe mamy potrzebują też wiedzy z zakresu przebiegu ciąży oraz porad, jak mogą lepiej...
Czytaj więcej

Dla Niego

"Pracuj ciężko, baw się ostro" – taka idea przyświeca mężczyznom, dla których powstała najnowsza seria LaQ Doberman o zapachu seksu i biznesu. Czego mogą spodziewać się po niej panowie?...
Czytaj więcej

Porady

Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.
Czytaj więcej
.

Cafe News

Black Month w Hebe Z okazji 10 lat Hebe, Black Friday zmieniony został w Black Month. W listopadzie na klientki i klientów co tydzień czekają nowe, niepowtarzalne oferty. Od 2 listopada br., z okazji zbliżającego się Black Friday, trwa wyjątkowa akcja przygotowana przez sieć drogerii Hebe – różnorodne...Czytaj więcej

  ■ Joanna Krupa świętuje 2. urodziny córki na przyjęciu w LA Dwa lata temu na świat przyszła upragniona córeczka Joanny Krupy i Douglasa Nuneza. Od tego momentu Asha stała się oczkiem w głowie znanej modelki i zawładnęła również jej social mediami. Rok temu gwiazda programu Top Model w czułych...Czytaj więcej

  ■ Światowy Dzień Donacji i Transplantacji 26 października obchodziliśmy Światowy Dzień Donacji i Transplantacji. Dzień, którego celem jest promowanie idei dawstwa – krwi, narządów i szpiku, a także zwiększanie świadomości społeczeństwa w tym zakresie. Bo to właśnie Dawcy są niezwykle...Czytaj więcej

Copyright © 2008 - 2021 COSMED Consulting / serwisuroda.pl