Reklama
Czym jest porowatość włosów i jak na nie wpływa?

Może być naszą cechą charakterystyczną lub efektem nieprawidłowych działań pielęgnacyjnych, stylizacyjnych czy fryzjerskich. Porowatość włosów określa się na podstawie ich kondycji. Wszystkie szczegóły dotyczące stanu włosów mają wpływ na ich klasyfikację. Jeśli chcemy dobrze dobrać odpowiednie preparaty do włosów i jak najlepiej je zregenerować, to warto określić także poziom ich porowatości. Trzeba jednak wiedzieć, że porowatość włosów może zmieniać się w kierunku niższej, gdy odpowiednio dbamy o włosy lub wyższej, gdy na przykład je rozjaśniamy.

 

 

Porowatość włosów to poziom rozchylenia łusek włosa. Najlepiej jest sprawdzać ją pod kamerą, gdzie używamy do tego powiększenia X700. Klasyfikacja włosów ze względu na niskoporowate, średnioporowate czy wysokoporowate, wyznacza tylko kierunek działania w pielęgnacji, nie powinna być jedynym czynnikiem, który bierzemy pod uwagę w zadbaniu o włosy. Włosy są czułym barometrem organizmu i należy do nich podchodzić kompleksowo, zaczynając od zbadania kondycji skóry głowy, poziomu odżywienia włosa czy stanu struktury łodygi.wyjaśnia Anna Mackojć, trycholog i biotechnolog z Instytutu Trychologii.

Poziom porowatości to tylko jedno z kryteriów klasyfikacji włosów. Jest jednak przydatne, ponieważ dobór poszczególnych preparatów w kontekście użytych w nich składników, powinien także być dobierany do kondycji łuski włosa, czyli stopnia jego rozchylenia.

Niskoporowate włosy uznaje się za ogólnie zdrowe, gdyż łuski są zamknięte, ściśle ułożone. Nie puszą się pod wpływem wilgoci. Wyglądają na błyszczące, gładkie i zdrowe, ale nie oznacza to, że utrzymanie ich w dobrej kondycji nie wymaga systematycznej pielęgnacji.

Część z nas ma włosy wysokoporowate z natury i nie wynika to ze skutków złej pielęgnacji czy nadmiernej stylizacji. Porowatość to cecha charakterystyczna włosów kręconych, które są zazwyczaj wysokoporowate i mają bardziej suchą strukturę niż włosy naturalnie proste. Tę porowatość można w pewnym stopniu regulować, dzięki używaniu odpowiednich masek i odżywek, które będą domykały łuskę włosa.

Wysoką porowatość niestety osiągniemy, jeśli będziemy często prostować, kręcić czy rozjaśniać włosy. Efekt działań stylizacyjnych, odbijających się na stanie naszych włosów, można zauważyć w czasie badania włosa pod kamerą, w trakcie wizyty u trychologa. Przy włosach wysokoporowatych łuski będą bardzo mocno rozchylone. Mamy do czynienia wówczas z porowatością, która jest bardzo trudna do wyprowadzenia.


Jak zmniejszyć porowatość włosów?

Jeśli posiadamy włosy porowate z natury, a nie z powodu zniszczenia niewłaściwą pielęgnacją czy stylizacją, wówczas nie uda nam się całkowicie pozbyć porowatości, ale możemy próbować ją znacznie zminimalizować. Jeśli same przyczyniłyśmy się do zwiększenia porowatości naszych włosów w efekcie zabiegów fryzjerskich czy niewłaściwej pielęgnacji, warto o nie szczególnie zadbać, aby poprawić ich kondycję.

Przy wysokiej porowatości włosów, warto pomyśleć o zabiegach rekonstrukcyjnych dla naszych włosów, domykających łuski. Możemy je przeprowadzać w domu na bazie produktów, które zawierają ocet jabłkowy. Alternatywą jest profesjonalna regeneracja włosów w gabinecie trychologicznym. Specjalista może zaproponować nam zabiegi, na przykład z użyciem sproszkowanej czarnej perły lub naturalnego, zielonego kawioru, który nawilży i domknie łuskę.

Do zabiegu z zastosowaniem pudru perłowego, używa się autentycznych czarnych pereł japońskich, pozyskiwanych z niehodowlanych ostryg lub małży u wybrzeży Japonii, które nie nadają się na wyrób jubilerski, ponieważ nie mają regularnego okrągłego kształtu. Jest to składnik stosowany także w kosmetykach do rekonstrukcji włosów. Ma on właściwości głęboko regenerujące. Zawiera m.in. proteinę perłową zwaną conchiolin, która według wzoru strukturalnego odpowiada dokładnie ludzkiej keratynie i pozwala głęboko regenerować łodygę włosa. Proces regeneracji jest długotrwały, gdyż proteina perłowa zawiera 20 niezbędnych aminokwasów, które są potrzebne do wytworzenia ciała włosa.

W zabiegach obniżających porowatość włosów, można także zastosować ekstrakt z zielonego kawioru, zwany „perłą alg”. Posiada on higroskopijne właściwości, co zapewnia włosom idealne nawodnienie, nawilżenie i utrzymanie hydratacji. Dodatkowo zielony kawior zawiera dużą ilość witamin i minerałów, które chronią łodygę włosa przed szkodliwym promieniowaniem UV.

 

Porowatość jest jednym z czynników, które warto uwzględnić w pielęgnacji włosów. Nie należy jednak zapominać, że kondycja włosów to efekt działań wielu czynników, dotyczących zarówno zewnętrznej pielęgnacji począwszy od wyboru odpowiedniego szamponu, maski, technik mycia i masażu aż po stosowanie właściwej diety.

Komentarze

Akcja KONKURS ZABAWA

Czytelniku: Zdobywaj punkty i wymieniaj je na ulubione kosmetyki na przełomie roku 2020/2021!

Czytaj więcej

Przetestowaliśmy

Koncentrat
z witaminą C rozjaśniający ENERGY

FLOSLEK

Pojemność:
30 ml

Nocna maska
intensywnie rewitalizująca
MORNING GLOW

FLOSLEK

Pojemność:
50 ml

Wiadomości branżowe

Ostatnie dwa lata nie należą do tych najlepszych dla branży usług beauty. Pandemia mocno wpłynęła na działalność prowadzoną przez właścicieli i menadżerów obiektów, świadczących profesjonalne usługi beauty. To efekt wielu czynników, które też odsłoniły słabe strony branży. Czas jednak zapomnieć o tych trudnych...
Działania online, choć przez wielu uważane za efektywne i wygodne, nie zastąpią spotkań na żywo, kiedy przy aromatycznej kawie można się poznać, porozmawiać i wymienić opinią na interesujący temat. Właśnie dlatego, miłośnicy kosmetyków naturalnych, od wielu miesięcy czekali na stacjonarne Targi Ekocuda, które...
Czytaj więcej

Mapa Salon & Spa

Salon kosmetyczny?
A może Spa ?
Znajdź na mapie swoje miejsce!
Czytaj więcej
.
Reklama

Dla Niej

Ciąża to wyjątkowy czas w życiu kobiety. Wymaga szczególnej troski o zdrowie i regularnych badań. Przyszłe mamy potrzebują też wiedzy z zakresu przebiegu ciąży oraz porad, jak mogą lepiej...
Czytaj więcej

Dla Niego

"Pracuj ciężko, baw się ostro" – taka idea przyświeca mężczyznom, dla których powstała najnowsza seria LaQ Doberman o zapachu seksu i biznesu. Czego mogą spodziewać się po niej panowie?...
Czytaj więcej

Porady

Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.
Czytaj więcej
.

Cafe News

Black Month w Hebe Z okazji 10 lat Hebe, Black Friday zmieniony został w Black Month. W listopadzie na klientki i klientów co tydzień czekają nowe, niepowtarzalne oferty. Od 2 listopada br., z okazji zbliżającego się Black Friday, trwa wyjątkowa akcja przygotowana przez sieć drogerii Hebe – różnorodne...Czytaj więcej

  ■ Joanna Krupa świętuje 2. urodziny córki na przyjęciu w LA Dwa lata temu na świat przyszła upragniona córeczka Joanny Krupy i Douglasa Nuneza. Od tego momentu Asha stała się oczkiem w głowie znanej modelki i zawładnęła również jej social mediami. Rok temu gwiazda programu Top Model w czułych...Czytaj więcej

  ■ Światowy Dzień Donacji i Transplantacji 26 października obchodziliśmy Światowy Dzień Donacji i Transplantacji. Dzień, którego celem jest promowanie idei dawstwa – krwi, narządów i szpiku, a także zwiększanie świadomości społeczeństwa w tym zakresie. Bo to właśnie Dawcy są niezwykle...Czytaj więcej

Copyright © 2008 - 2021 COSMED Consulting / serwisuroda.pl