Kąpiele terpentynowe - dla zdrowia i młodości

Przez 150 milionów lat oblicze ziemi zmieniało się wielokrotnie. Lodowce ustępowały miejsca roślinności, pojawiały się nowe gatunki roślin i zwierząt. Niezmiennie jednak, przez cały ten czas, ona istniała, rosła i często górowała nad innymi drzewami – mowa o znanej każdemu z nas sośnie. Doceniali ją już starożytni Grecy i Egipcjanie, którzy znali lecznicze właściwości żywicy sosny. Była powszechnie wykorzystywana do leczenia chorób nóg, kręgosłupa, chorób kobiecych, bólu krzyża oraz jako środek odmładzający.

 

 

W XIV wieku żywica sosny była stosowana jako środek przeciwko dżumie, ponieważ już wtedy zauważono, że opary z żywicy zabijają zarazki obecne w powietrzu. W 1868 r. w księgach o medycynie ludowej pisano, że żywica choinek ma lekki efekt podrażniający i pobudzający, zaś żywicę sosny stosuje się do leczenie ran, przy bólach stawów i podagrze. W czasie wojny rosyjsko-tureckiej 1877 r. żywica była aktywnie stosowana przez rosyjskich chirurgów do leczenia długo niegojących się ran po amputacji kończyn, co uratowało życie wielu rosyjskich żołnierzy. Wszystkie te zastosowania wskazują na leczenie miejscowe. Było tak dopóki nie wynaleziono sposobu na rozpuszczanie olejku z żywicy- czyli terpentyny w wodzie.

W 1916 r. wybitny rosyjski lekarz i naukowiec dr Aleksander S. Załmanow wspólnie z późniejszym laureatem nagrody Nobla profesorem Augustem Kroghem, rozpoczęli wspólną pracę nad badaniem naczyń włosowatych – czyli kapilarów. W trakcie towarzyszących badaniom doświadczeń dużą uwagę poświęcono wpływowi terpentyny na przepływ krwi w naczyniach włosowatych. W  1920 r August Krogh otrzymał nagrodę Nobla za - odkrycie regulacyjnego mechanizmu naczyń włosowatych. Dr Zalmanov zaś kontynuował pracę samodzielnie. Celem lekarza i naukowca było nie tylko udowodnienie wielkiej roli kapilarów w funkcjonowaniu organizmu człowieka, lecz wynalezienie środka, który  pomoże utrzymać sieć kapilarów w dobrym stanie do późnej starości. Takim środkiem okazała się terpentyna żywiczna. Dr Załmanow wynalazł sposób na rozpuszczenie naturalnej terpentyny w wodzie, opracował formuły białej emulsji terpentynowej i żółtego roztworu terpentynowego. Substancje różniły się składem i właściwościami. Stosowane na przemian stały się podstawą słynnych kąpieli terpentynowych, które na początku XX wieku wywołały w Europie prawdziwą rewolucję w medycynie.

Przez wiele lat zabiegi z kąpieli terpentynowych były wielkim przebojem w sanatoriach i uzdrowiskach Francji, Szwajcarii, Włoch i Niemiec. Wykorzystywano przy nich wodę o temperaturze 42-45 stopni Celsjusza dlatego mogły być przeprowadzane wyłącznie pod obserwacją lekarzy. Kąpiele Zalmanova okazały się na tyle skuteczne, że chętnych nie brakowało i liczba sanatoriów w całej Europie konsekwentnie rosła. Już po 3 -4 kąpielach  praca nerek i wątroby wracała do normy, po 7- 10 kąpielach zazwyczaj ustawały bóle stawów (które trwały czasem latami), serce przestawało dokuczać,  a ciśnienie powracało do normy już około 20ej kąpieli. Dodatkowo, po serii 30 -35 kąpielach pacjenci ze zbędną wagą tracili średnio 15 -20 kg.

Zalmanow znacznie wyprzedził swoje czasy, już na początku zeszłego wieku wiedział on wiele z tego, co zostało potwierdzone przez naukowców dopiero w naszych czasach.  Między innymi to, że przyczyną większości chorób jest zaburzenie mikrocyrkulacji krwiobiegu w kapilarach. W procesie cyklu życiowego ludzkiego organizmu sieć kapilarów ulega zanieczyszczeniu. Wskutek tego krążenie krwi gwałtownie spowalnia, a w niektórych miejscach w ogóle się zatrzymuje. Komórki przestają otrzymywać tlen i substancje odżywcze, nie mogą wydalać dwutlenku węgla i zanieczyszczeń. Komórka ulega zatruciu i ginie. Z wiekiem ten proces zaczyna przybierać charakter ogólny i w naszych tkankach pojawiają się całe wyspy martwych komórek i wyschniętych kapilarów. To właśnie jest proces starzenia się. Jeżeli przywrócimy prawidłowy krwiobieg, nasz organizm będzie w stanie samodzielnie  zatrzymać rozwój wielu chorób i zacznie odbudowę uszkodzonych organów i tkanek. Zalmanov nie tylko wysunął teorię, lecz opracował praktyczny sposób na pobudzenie krążenia. Mechanizm działania kąpieli jest genialnie prosty – kąpiele z dodatkiem specjalnych mieszanek terpentynowych stopniowo sprzyjają otwieraniu zamkniętych naczyń kapilarnych, co usprawnia komórkową przemianę materii, oraz pozwala organizmowi przywracać odżywianie narządów i poprawiać wydalanie zanieczyszczeń.

Kąpiele terpentynowe obecnie przeżywają swój renesans. Dzięki badaniom i wynalazkom rosyjskiego Instytutu Naturoterapii, kąpiele terpentynowe można bezpiecznie zażywać we własnej wannie, ponieważ nowe emulsje zaczynają swoje działanie już w temperaturze 37 stopni Celsjusza. W składzie tych środków kosmetycznych jest nie tylko udoskonalona emulsja i roztwór Zalmanowa, lecz wyciągi z 38 ziół, które przeszły staranną selekcję. Kąpiele pomagają znacznie polepszyć samopoczucie, zredukować wagę (8-20kg w ciągu 2-6 miesięcy), przywrócić skórze blask, elastyczność i młodość. Kąpiele terpentynowe są naturalnym środkiem, który pobudza organizm, nie obciążając go. Kąpiele można zażywać zarówno kompleksowo, jak i miejscowo - zanurzając w wodzie ręce, nogi lub robiąc okłady.

Kąpiele Zalmanova są popularne wśród rosyjskich sportowców np. Tatiana Kaszirina – rosyjska sztangistka, mistrzyni i wicemistrzyni świata, trzykrotna mistrzyni Europy miała poważne problemy z formą i pomogła jej właśnie seria kąpieli z terpentyną.

O cudownych właściwościach można napisać wiele. Zalmanov marzył o stworzeniu eliksiru młodości, który pozwoli ludziom żyć 90 lat i do końca zachować sprawność i być aktywnym człowiekiem. Sam on był dowodem swojej teorii - pracował do ostatnich dni, nigdy poważnie nie chorował, w wieku 80 lat został ojcem i wyglądał znacznie młodziej od swoich rówieśników. Zalmanov był przekonany, że jego metoda pozwoli przedłużyć młodość i lata sprawności, więc nie ważne, ile masz lat - nigdy nie jest za późno, żeby zadbać o siebie.

Firma NATURMED posiada w ofercie oryginalne kąpiele Zalmanowa oraz suche kąpiele dla wzmocnienia działania na poszczególnych partiach ciała. Wszystkie produkty są w 100% naturalne. Z asortymentem produktów można zapoznać się w sklepie internetowym www.sklep-naturmed.pl

 

 

Uwaga KONKURS:

Mamy dla Was zestaw składający się z terpentynowej emulsji białej i żółtego płynu do kąpieli.

SKIPOFIT – zestaw do sporządzania kąpieli terpentynowych z białą emulsją terpentynową i wyciągami z 38 ziół. Wyłącznie naturalne składniki kąpieli pochodzą z najbardziej ekologicznych miejsc na świecie. Kąpiele terpentynowe z białą emulsją pobudzają mikrokrążenie i metabolizm, zwiększają siły witalne, dodają energii.

 

 

Zadanie konkursowe
Ułóż zdanie zachęcające do skorzystania z kąpieli terpentynowych tj. dokończ początek następującego zdania:
Kąpiele terpentynowe ..........

Na zgłoszenia przesłane na nasz adres mailowy - Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. z dopiskiem w temacie: Zgłoszenie zestaw SKIPOFIT, czekamy do dnia 6 października 2015 włącznie.Komentarze
2015-11-16 22:51:24
~szakirka Mogłaby zwyciężczyni efektami stosowania się pochwalić ;)
2015-10-14 09:12:22
~Redakcja serwisu Dziękujemy za wszystkie przesłane do nas zgłoszenia. Z nich musieliśmy wybrać jedno co nie było takie proste. Zestaw składający się z terpentynowej emulsji białej i żółtego płynu do kąpieli powędruje do:

P. Justyny Świtaj-Trocha

Gratulujemy!

Prosimy na nasz adres e-mail: konkurs@serwisuroda.pl z dopiskiem w temacie "Rozwiązanie zestaw SKIPOFIT" o przesłanie danych do wysyłki nagrody.
2015-10-08 09:17:49
~Ola W To jeden z dowodów na to, że powinniśmy powrócić do natury ponieważ skrywa wiele cennych surowców. Wiele z nim może być odpowiedzią na choroby cywilizacyjne. Pytanie tylko czy zanim tego nie odkryjemy ziemia nie zostanie zniszczona przez ludzką działalność. Mam wrażenie, że wielu ludzi idzie za pędem zysku, korzyści materialnych ... pytanie po co, czy nie można inaczej.
2015-10-02 13:55:26
~wiki2011 Pierwszy raz słyszę o takich kąpielach, ale powyższy opis zainteresował mnie bardzo. Dziwne, że w naszych Spa w Polsce nie ma takich kąpieli, myślę że to był hit.
2015-09-30 09:02:18
~nikita2000 Zestaw bardzo podoba się mi i nie ukrywam, że chciałabym go zdobyć. Zgłoszenie wysłałam już w dniu publikacji. Cieszę się, że piszecie o takich rzeczach, które są ukłonem w kierunku przeszłości i natury. Kiedyś człowiek był bliżej natury i wychodziło mu to tylko na zdrowie, teraz bardzo od niej się oddala i niszczy ją co w mojej ocenie nie pozostanie dla nas bez echa.

Akcja KONKURS ZABAWA

Czytelniku: Zdobywaj na przełomie roku 2019/20 punkty i wymieniaj je na ulubione kosmetyki!

Czytaj więcej

Przetestowaliśmy

Serum
z natką
3 w 1
FLOSLEK

Pojemność: 30 ml

Krem z groszkiem
na noc

FLOSLEK

Pojemność: 50 ml

Wiadomości branżowe

Koniec lutego to idealny moment na kolejne zakupy i przygotowania do nadchodzącego sezonu wiosna-lato 2020, ale również uzupełnienie garderoby o perełki z sezonu jesień-zima 2019/2020. Powoli, z nadzieją na szybką wiosnę i zielone pąki kwiatów na drzewach, kozaki będą ustępować lżejszym botkom, mokasynom, balerinom oraz...
Rozpoczęły się przygotowania do kolejnej edycji targów LOOK i beauty VISION 2020. Największe wydarzenie dla branży profesjonalistów w Polsce, odbędzie się w dniach 4-5 kwietnia 2020, na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. To wyjątkowa edycja, ponieważ organizator świętować będzie jubileuszową, 20. edycję. Z...
Czytaj więcej

Mapa Salon & Spa

Salon kosmetyczny?
A może Spa ?
Znajdź na mapie swoje miejsce!
Czytaj więcej
.
Reklama

Dla Niej

Czy mogę pić kawę w ciąży? Czy kawa w ciąży jest szkodliwa? Wiele przyszłych mam zadaje sobie to pytanie. Lekarze jednoznacznie wskazują, że można pić kawę w ciąży, ale trzeba zmienić...
Czytaj więcej

Dla Niego

Często osoby, które starają się żyć zdrowo i aktywnie, zastanawiają się, czy mogą pozwolić sobie na słodką przekąskę. Jak poradzić sobie z zapotrzebowaniem na „coś słodkiego”?...
Czytaj więcej

Porady

Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.
Czytaj więcej
.

Cafe News

Kampania Europejskiej Agencji Wykonawczej ds. Małych i Średnich Przedsiębiorstw (EASME) Sektor tekstylny, odzieżowy, skórzany i obuwniczy (TCLF) to europejski potentat, źródło nowych trendów i innowacji. Szacuje się, że roczny obrót w Europie wynosi ponad 200 mld euro, a około 225 000 firm zatrudnia...Czytaj więcej

Miasto Żyje Modą – 17-23.02.2020 Miasto Żyje Modą to projekt „miejski”, towarzyszący odbywającym się w dniach 19-20.02.2020 Targom Mody Poznań. Jego głównym założeniem jest promocja projektantów, marek modowych, miejsc oraz wydarzeń, które łączy jedno – moda i najnowsze...Czytaj więcej

Sezon na lody nie kończy się na lecie Badanie przeprowadzone przez instytut Kantar Public na zlecenie firmy Koral pokazało, że ponad trzy piąte Polaków (68%) je lody zimą. Co ciekawe lody zimą zdecydowanie chętniej jedzą młodsze pokolenia – wśród młodzieży w wieku 15-17 lat jedzenie lodów zimą...Czytaj więcej

Copyright © 2008 - 2020 COSMED Consulting / serwisuroda.pl