Reklama
Weź udział w próbie pobicia rekordu Polski w krwiodawstwie

Już w najbliższą sobotę ochotnicy z całego kraju podejmą próbę pobicia rekordu Polski w ilości oddanej honorowo krwi. Wydarzenie będzie częścią Wielkiego Pikniku Krwiodawstwa „Dar Serca”, organizowanego w podwarszawskim Ożarowie. Poprzedni rekord Polski został ustanowiony w 2015 r. Udało się wówczas pozyskać 178 litrów krwi od 397 uczestników. Organizatorzy wydarzenia, którymi są Powiat Warszawski Zachodni i Klub HDK PCK „Strażak” liczą, że uda im się ten wynik poprawić.

 

 

 

Celem zaplanowanej na 25 czerwca br. (sobota) akcji jest propagowanie honorowego krwiodawstwa, jako przejawu dobrowolnej i bezinteresownej solidarności społecznej. Krew jest jedną z najbardziej pożądanych substancji, której nie można wyprodukować w warunkach laboratoryjnych. Zapotrzebowanie na nią wzrasta szczególnie w okresie wakacyjno-urlopowym, kiedy częściej dochodzi do różnego rodzaju wypadków. Krew ratuje życie i pomaga wrócić do zdrowia także osobom przewlekle chorym i poddawanym skomplikowanym operacjom czy zabiegom transplantacyjnym.

Każda zebrana próbka krwi zostanie przebadana, dlatego sobotnie wydarzenie jest doskonałą okazją do bezpłatnego sprawdzenia stanu swojego zdrowia – wyjaśnia Paweł Białecki, wicestarosta Powiatu Zachodniego, współorganizator imprezy, od lat honorowy krwiodawca. Zapraszamy wszystkich, zarówno aktywnych krwiodawców, jak i osoby, które nigdy wcześniej nie miały okazji podzielić się tą życiodajną substancją z innymi – zachęca Białecki.

Podczas wydarzenia odbędzie się także zbiórka krwi dla psów, którą poprowadzi Weterynaryjny Bank Krwi im. Milusia, pierwsza instytucja tego typu w Polsce. W weterynarii krew jest tak samo wyjątkowym, niezastąpionym i ratującym życie lekiem, jak w medycynie ludzkiej. Dlatego gorąco zachęcamy wszystkich właścicieli czworonogów do udziału w Wielkim Pikniku Krwiodawstwa i zgłaszanie swoich pupili do oddawania krwi – zaprasza Gabriela Kubalska-Marczak z Banku Krwi im. Milusia.

Wielki Piknik Krwiodawstwa odbędzie się 25 czerwca br. przy ul. Poznańskiej 129/133 w Ożarowie Mazowieckim, tuż obok siedziby Starostwa Powiatu Warszawskiego Zachodniego. Rejestracja dawców rozpocznie się o godz.9.00 i potrwa do godz. 16.00. Na miejscu wydarzenia odstępnych będzie 5 ambulansów, przystosowanych do badań oraz oddawania krwi. Poza mobilnymi punktami pobrań przewidziano też kilka stanowisk stacjonarnych w budynku Starostwa Powiatu Warszawskiego Zachodniego.

Sobotniemu wydarzeniu będą towarzyszyły liczne atrakcje, m.in. koncert muzyczny, loteria fantowa i pokazy kulinarne gwiazd programów Master Chef, Top Chef i Hell's Kitchen. Przewidziano także turniej piłki nożnej oraz pokaz ratownictwa medycznego w wykonaniu aktualnych wicemistrzów świata. Podczas imprezy będzie można również skorzystać z porad dietetyka oraz sprawdzić stężenie tlenku węgla (czadu) w wydychanym powietrzu, określając w ten sposób poziom zatrucia dymem tytoniowym.

 

 

 

Informacje praktyczne na temat akcji

Miejsce i data wydarzenia:

Wielki Piknik Krwiodawstwa odbędzie się 25 czerwca br. przy ul. Poznańskiej 129/133 w Ożarowie Mazowieckim, tuż obok siedziby Starostwa Powiatu Warszawskiego Zachodniego. Rejestracja dawców rozpocznie się o godz.9.00 i potrwa do godz.16.00.

Jak dotrzeć?

Ożarów Mazowiecki jest oddalony zaledwie o kilkanaście kilometrów od centrum Warszawy. Na miejsce akcji można w dogodny sposób przyjechać samochodem lub środkami komunikacji miejskiej. Szybki, dojazd zapewniają m.in. pociągi Kolei Mazowieckich, które pozwalają dotrzeć do Ożarowa w ok. 20 minut.

Kto może oddać krew?

Krwiodawcą może być każda zdrowa osoba między 18 a 65 rokiem życia, ważąca powyżej 50 kg. Przed oddaniem krwi należy być wyspanym i wypoczętym. Warto też zjeść lekkostrawny, niskokaloryczny posiłek. W ciągu doby poprzedzającej oddanie krwi należy wypić ok. 1,5 płynów, nie wolno natomiast spożywać w tym czasie alkoholu. Do punktu krwiodawstwa nie powinny zgłaszać się osoby z objawami przeziębienia lub przyjmujące lekki. Trzeba pamiętać także o zabraniu ze sobą dokumentu tożsamości. Osobom, które oddadzą krew będzie przysługiwać w tym dniu zwolnienie z pracy.

Zbiórka krwi dla psów

Aby pies mógł zostać honorowym dawcą, podobnie jak człowiek musi spełnić odpowiednie wymagania: być zdrowym, w przedziale wiekowym od 10 miesięcy do 7 lat i ważyć powyżej 26 kg. Szczegółowe informacje na temat wymagań, które musi spełnić psi kandydat, a także korzyści, jakie zyskuje honorowy pies krwiodawca znajdują się na stronie Weterynaryjnego Banku Krwi im. Milusia www.krewdlapsa.pl Zapisy dla właścicieli psów, które będą oddawały krew przyjmowane są e-mailowo pod adresem: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Komentarze
2016-07-01 22:09:16
~Beatris20 Nie wiedziałam, że zwierzęta też oddają krew:). Ja nie mogę oddawać- przynajmniej na razie, ale osoby z mojego otoczenia robią to cyklicznie:) .

Akcja KONKURS ZABAWA

Czytelniku: Zdobywaj punkty i wymieniaj je na ulubione kosmetyki!

Czytaj więcej

Przetestowaliśmy

MILK THERAPY CONDITIONER
Ekspresowa odżywka

Intensywnie nawilża suche partie włosów, regeneruje i wygładza uszkodzone końcówki, bez efektu obciążenia.

Krem do rąk odmładzający
BOTANICAL

Polecany jest do pielęgnacji skóry dojrzałej, skłonnej do nierównomiernej pigmentacji oraz powstawania przebarwień.

Wiadomości branżowe

Powoli zaczynamy odliczanie do weekendu 6-7 kwietnia, kiedy to na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich rozpocznie się największe w Polsce wydarzenie urodowe dla ekspertów w dziedzinie makijażu, stylizacji paznokci i fryzjerstwa. Prócz profesjonalnej oferty produktowej, będzie można wziąć udział w licznych...
Szeroko pojęta pomoc w zakresie opieki kosmetologicznej nad osobami znajdującymi się na różnych etapach choroby nowotworowej określana jest jako kosmetologia onkologiczna. To trudna i wymagająca subdyscyplina kosmetologii, obejmująca zabiegi pielęgnacyjne i upiększające, wymagająca dużej wiedzy, ciągłego dokształcania,...
Czytaj więcej

Mapa Salon & Spa

Salon kosmetyczny?
A może Spa ?
Znajdź na mapie swoje miejsce!
Czytaj więcej
.
Reklama

Dla Niej

Okres prenatalny wymaga zastosowania właściwej diety, bogatej w wartości odżywcze wspierające rozwój płodu w poszczególnych trymestrach, a także zapewniające niezbędne składniki mineralne...
Czytaj więcej

Dla Niego

Skóra mężczyzny różni się od kobiecej – głównie ze względu na różnice w gospodarkach hormonalnych obydwu płci. U panów jest ona o około 20% grubsza i wydziela dwa razy więcej sebum,...
Czytaj więcej

Porady

Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.
Czytaj więcej
.

Cafe News

O czterech takich, co mają wizję Wielkie firmy nie powstają przypadkiem. Twórcy takich gigantów, jak Apple czy Google przebyli długą drogę i zanim osiągnęli sukces, wiele razy się potknęli. Zaczynali w przysłowiowym garażu, z minimalnymi środkami na rozruch, ale towarzyszyła im jasna wizja,...Czytaj więcej

#ZmieńMyślenie z AVON Polki czują się bezpiecznie w swoim otoczeniu, ale tylko niewiele więcej niż połowa z nich wierzy w skuteczność systemu prawnego, gdy doświadcza niefizycznych form przemocy – wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Fundacji AVON w 15 krajach świata.     Dlatego od...Czytaj więcej

KEVIN.MURPHY pierwszą marką kosmetyczną na świecie, wykorzystującą OWP Każdy kawałek plastiku, jaki kiedykolwiek został wyprodukowany, w dalszym ciągu znajduje się na Ziemi. Proces rozkładu tworzyw sztucznych wynosi nawet do 1000 lat. W wodach oceanicznych znajduje się już ponad 5...Czytaj więcej

Copyright © 2008 - 2019 COSMED Consulting / serwisuroda.pl