Weź udział w próbie pobicia rekordu Polski w krwiodawstwie

Już w najbliższą sobotę ochotnicy z całego kraju podejmą próbę pobicia rekordu Polski w ilości oddanej honorowo krwi. Wydarzenie będzie częścią Wielkiego Pikniku Krwiodawstwa „Dar Serca”, organizowanego w podwarszawskim Ożarowie. Poprzedni rekord Polski został ustanowiony w 2015 r. Udało się wówczas pozyskać 178 litrów krwi od 397 uczestników. Organizatorzy wydarzenia, którymi są Powiat Warszawski Zachodni i Klub HDK PCK „Strażak” liczą, że uda im się ten wynik poprawić.

 

 

 

Celem zaplanowanej na 25 czerwca br. (sobota) akcji jest propagowanie honorowego krwiodawstwa, jako przejawu dobrowolnej i bezinteresownej solidarności społecznej. Krew jest jedną z najbardziej pożądanych substancji, której nie można wyprodukować w warunkach laboratoryjnych. Zapotrzebowanie na nią wzrasta szczególnie w okresie wakacyjno-urlopowym, kiedy częściej dochodzi do różnego rodzaju wypadków. Krew ratuje życie i pomaga wrócić do zdrowia także osobom przewlekle chorym i poddawanym skomplikowanym operacjom czy zabiegom transplantacyjnym.

Każda zebrana próbka krwi zostanie przebadana, dlatego sobotnie wydarzenie jest doskonałą okazją do bezpłatnego sprawdzenia stanu swojego zdrowia – wyjaśnia Paweł Białecki, wicestarosta Powiatu Zachodniego, współorganizator imprezy, od lat honorowy krwiodawca. Zapraszamy wszystkich, zarówno aktywnych krwiodawców, jak i osoby, które nigdy wcześniej nie miały okazji podzielić się tą życiodajną substancją z innymi – zachęca Białecki.

Podczas wydarzenia odbędzie się także zbiórka krwi dla psów, którą poprowadzi Weterynaryjny Bank Krwi im. Milusia, pierwsza instytucja tego typu w Polsce. W weterynarii krew jest tak samo wyjątkowym, niezastąpionym i ratującym życie lekiem, jak w medycynie ludzkiej. Dlatego gorąco zachęcamy wszystkich właścicieli czworonogów do udziału w Wielkim Pikniku Krwiodawstwa i zgłaszanie swoich pupili do oddawania krwi – zaprasza Gabriela Kubalska-Marczak z Banku Krwi im. Milusia.

Wielki Piknik Krwiodawstwa odbędzie się 25 czerwca br. przy ul. Poznańskiej 129/133 w Ożarowie Mazowieckim, tuż obok siedziby Starostwa Powiatu Warszawskiego Zachodniego. Rejestracja dawców rozpocznie się o godz.9.00 i potrwa do godz. 16.00. Na miejscu wydarzenia odstępnych będzie 5 ambulansów, przystosowanych do badań oraz oddawania krwi. Poza mobilnymi punktami pobrań przewidziano też kilka stanowisk stacjonarnych w budynku Starostwa Powiatu Warszawskiego Zachodniego.

Sobotniemu wydarzeniu będą towarzyszyły liczne atrakcje, m.in. koncert muzyczny, loteria fantowa i pokazy kulinarne gwiazd programów Master Chef, Top Chef i Hell's Kitchen. Przewidziano także turniej piłki nożnej oraz pokaz ratownictwa medycznego w wykonaniu aktualnych wicemistrzów świata. Podczas imprezy będzie można również skorzystać z porad dietetyka oraz sprawdzić stężenie tlenku węgla (czadu) w wydychanym powietrzu, określając w ten sposób poziom zatrucia dymem tytoniowym.

 

 

 

Informacje praktyczne na temat akcji

Miejsce i data wydarzenia:

Wielki Piknik Krwiodawstwa odbędzie się 25 czerwca br. przy ul. Poznańskiej 129/133 w Ożarowie Mazowieckim, tuż obok siedziby Starostwa Powiatu Warszawskiego Zachodniego. Rejestracja dawców rozpocznie się o godz.9.00 i potrwa do godz.16.00.

Jak dotrzeć?

Ożarów Mazowiecki jest oddalony zaledwie o kilkanaście kilometrów od centrum Warszawy. Na miejsce akcji można w dogodny sposób przyjechać samochodem lub środkami komunikacji miejskiej. Szybki, dojazd zapewniają m.in. pociągi Kolei Mazowieckich, które pozwalają dotrzeć do Ożarowa w ok. 20 minut.

Kto może oddać krew?

Krwiodawcą może być każda zdrowa osoba między 18 a 65 rokiem życia, ważąca powyżej 50 kg. Przed oddaniem krwi należy być wyspanym i wypoczętym. Warto też zjeść lekkostrawny, niskokaloryczny posiłek. W ciągu doby poprzedzającej oddanie krwi należy wypić ok. 1,5 płynów, nie wolno natomiast spożywać w tym czasie alkoholu. Do punktu krwiodawstwa nie powinny zgłaszać się osoby z objawami przeziębienia lub przyjmujące lekki. Trzeba pamiętać także o zabraniu ze sobą dokumentu tożsamości. Osobom, które oddadzą krew będzie przysługiwać w tym dniu zwolnienie z pracy.

Zbiórka krwi dla psów

Aby pies mógł zostać honorowym dawcą, podobnie jak człowiek musi spełnić odpowiednie wymagania: być zdrowym, w przedziale wiekowym od 10 miesięcy do 7 lat i ważyć powyżej 26 kg. Szczegółowe informacje na temat wymagań, które musi spełnić psi kandydat, a także korzyści, jakie zyskuje honorowy pies krwiodawca znajdują się na stronie Weterynaryjnego Banku Krwi im. Milusia www.krewdlapsa.pl Zapisy dla właścicieli psów, które będą oddawały krew przyjmowane są e-mailowo pod adresem: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Komentarze
2016-07-01 22:09:16
~Beatris20 Nie wiedziałam, że zwierzęta też oddają krew:). Ja nie mogę oddawać- przynajmniej na razie, ale osoby z mojego otoczenia robią to cyklicznie:) .

Akcja KONKURS ZABAWA

Czytelniku: Zdobywaj na przełomie roku 2019/20 punkty i wymieniaj je na ulubione kosmetyki!

Czytaj więcej

Przetestowaliśmy

Serum
z natką
3 w 1
FLOSLEK

Pojemność: 30 ml

Krem z groszkiem
na noc

FLOSLEK

Pojemność: 50 ml

Wiadomości branżowe

Koniec lutego to idealny moment na kolejne zakupy i przygotowania do nadchodzącego sezonu wiosna-lato 2020, ale również uzupełnienie garderoby o perełki z sezonu jesień-zima 2019/2020. Powoli, z nadzieją na szybką wiosnę i zielone pąki kwiatów na drzewach, kozaki będą ustępować lżejszym botkom, mokasynom, balerinom oraz...
Rozpoczęły się przygotowania do kolejnej edycji targów LOOK i beauty VISION 2020. Największe wydarzenie dla branży profesjonalistów w Polsce, odbędzie się w dniach 4-5 kwietnia 2020, na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. To wyjątkowa edycja, ponieważ organizator świętować będzie jubileuszową, 20. edycję. Z...
Czytaj więcej

Mapa Salon & Spa

Salon kosmetyczny?
A może Spa ?
Znajdź na mapie swoje miejsce!
Czytaj więcej
.
Reklama

Dla Niej

Czy mogę pić kawę w ciąży? Czy kawa w ciąży jest szkodliwa? Wiele przyszłych mam zadaje sobie to pytanie. Lekarze jednoznacznie wskazują, że można pić kawę w ciąży, ale trzeba zmienić...
Czytaj więcej

Dla Niego

Często osoby, które starają się żyć zdrowo i aktywnie, zastanawiają się, czy mogą pozwolić sobie na słodką przekąskę. Jak poradzić sobie z zapotrzebowaniem na „coś słodkiego”?...
Czytaj więcej

Porady

Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.
Czytaj więcej
.

Cafe News

Kampania Europejskiej Agencji Wykonawczej ds. Małych i Średnich Przedsiębiorstw (EASME) Sektor tekstylny, odzieżowy, skórzany i obuwniczy (TCLF) to europejski potentat, źródło nowych trendów i innowacji. Szacuje się, że roczny obrót w Europie wynosi ponad 200 mld euro, a około 225 000 firm zatrudnia...Czytaj więcej

Miasto Żyje Modą – 17-23.02.2020 Miasto Żyje Modą to projekt „miejski”, towarzyszący odbywającym się w dniach 19-20.02.2020 Targom Mody Poznań. Jego głównym założeniem jest promocja projektantów, marek modowych, miejsc oraz wydarzeń, które łączy jedno – moda i najnowsze...Czytaj więcej

Sezon na lody nie kończy się na lecie Badanie przeprowadzone przez instytut Kantar Public na zlecenie firmy Koral pokazało, że ponad trzy piąte Polaków (68%) je lody zimą. Co ciekawe lody zimą zdecydowanie chętniej jedzą młodsze pokolenia – wśród młodzieży w wieku 15-17 lat jedzenie lodów zimą...Czytaj więcej

Copyright © 2008 - 2020 COSMED Consulting / serwisuroda.pl