Reklama
Weź udział w próbie pobicia rekordu Polski w krwiodawstwie

Już w najbliższą sobotę ochotnicy z całego kraju podejmą próbę pobicia rekordu Polski w ilości oddanej honorowo krwi. Wydarzenie będzie częścią Wielkiego Pikniku Krwiodawstwa „Dar Serca”, organizowanego w podwarszawskim Ożarowie. Poprzedni rekord Polski został ustanowiony w 2015 r. Udało się wówczas pozyskać 178 litrów krwi od 397 uczestników. Organizatorzy wydarzenia, którymi są Powiat Warszawski Zachodni i Klub HDK PCK „Strażak” liczą, że uda im się ten wynik poprawić.

 

 

 

Celem zaplanowanej na 25 czerwca br. (sobota) akcji jest propagowanie honorowego krwiodawstwa, jako przejawu dobrowolnej i bezinteresownej solidarności społecznej. Krew jest jedną z najbardziej pożądanych substancji, której nie można wyprodukować w warunkach laboratoryjnych. Zapotrzebowanie na nią wzrasta szczególnie w okresie wakacyjno-urlopowym, kiedy częściej dochodzi do różnego rodzaju wypadków. Krew ratuje życie i pomaga wrócić do zdrowia także osobom przewlekle chorym i poddawanym skomplikowanym operacjom czy zabiegom transplantacyjnym.

Każda zebrana próbka krwi zostanie przebadana, dlatego sobotnie wydarzenie jest doskonałą okazją do bezpłatnego sprawdzenia stanu swojego zdrowia – wyjaśnia Paweł Białecki, wicestarosta Powiatu Zachodniego, współorganizator imprezy, od lat honorowy krwiodawca. Zapraszamy wszystkich, zarówno aktywnych krwiodawców, jak i osoby, które nigdy wcześniej nie miały okazji podzielić się tą życiodajną substancją z innymi – zachęca Białecki.

Podczas wydarzenia odbędzie się także zbiórka krwi dla psów, którą poprowadzi Weterynaryjny Bank Krwi im. Milusia, pierwsza instytucja tego typu w Polsce. W weterynarii krew jest tak samo wyjątkowym, niezastąpionym i ratującym życie lekiem, jak w medycynie ludzkiej. Dlatego gorąco zachęcamy wszystkich właścicieli czworonogów do udziału w Wielkim Pikniku Krwiodawstwa i zgłaszanie swoich pupili do oddawania krwi – zaprasza Gabriela Kubalska-Marczak z Banku Krwi im. Milusia.

Wielki Piknik Krwiodawstwa odbędzie się 25 czerwca br. przy ul. Poznańskiej 129/133 w Ożarowie Mazowieckim, tuż obok siedziby Starostwa Powiatu Warszawskiego Zachodniego. Rejestracja dawców rozpocznie się o godz.9.00 i potrwa do godz. 16.00. Na miejscu wydarzenia odstępnych będzie 5 ambulansów, przystosowanych do badań oraz oddawania krwi. Poza mobilnymi punktami pobrań przewidziano też kilka stanowisk stacjonarnych w budynku Starostwa Powiatu Warszawskiego Zachodniego.

Sobotniemu wydarzeniu będą towarzyszyły liczne atrakcje, m.in. koncert muzyczny, loteria fantowa i pokazy kulinarne gwiazd programów Master Chef, Top Chef i Hell's Kitchen. Przewidziano także turniej piłki nożnej oraz pokaz ratownictwa medycznego w wykonaniu aktualnych wicemistrzów świata. Podczas imprezy będzie można również skorzystać z porad dietetyka oraz sprawdzić stężenie tlenku węgla (czadu) w wydychanym powietrzu, określając w ten sposób poziom zatrucia dymem tytoniowym.

 

 

 

Informacje praktyczne na temat akcji

Miejsce i data wydarzenia:

Wielki Piknik Krwiodawstwa odbędzie się 25 czerwca br. przy ul. Poznańskiej 129/133 w Ożarowie Mazowieckim, tuż obok siedziby Starostwa Powiatu Warszawskiego Zachodniego. Rejestracja dawców rozpocznie się o godz.9.00 i potrwa do godz.16.00.

Jak dotrzeć?

Ożarów Mazowiecki jest oddalony zaledwie o kilkanaście kilometrów od centrum Warszawy. Na miejsce akcji można w dogodny sposób przyjechać samochodem lub środkami komunikacji miejskiej. Szybki, dojazd zapewniają m.in. pociągi Kolei Mazowieckich, które pozwalają dotrzeć do Ożarowa w ok. 20 minut.

Kto może oddać krew?

Krwiodawcą może być każda zdrowa osoba między 18 a 65 rokiem życia, ważąca powyżej 50 kg. Przed oddaniem krwi należy być wyspanym i wypoczętym. Warto też zjeść lekkostrawny, niskokaloryczny posiłek. W ciągu doby poprzedzającej oddanie krwi należy wypić ok. 1,5 płynów, nie wolno natomiast spożywać w tym czasie alkoholu. Do punktu krwiodawstwa nie powinny zgłaszać się osoby z objawami przeziębienia lub przyjmujące lekki. Trzeba pamiętać także o zabraniu ze sobą dokumentu tożsamości. Osobom, które oddadzą krew będzie przysługiwać w tym dniu zwolnienie z pracy.

Zbiórka krwi dla psów

Aby pies mógł zostać honorowym dawcą, podobnie jak człowiek musi spełnić odpowiednie wymagania: być zdrowym, w przedziale wiekowym od 10 miesięcy do 7 lat i ważyć powyżej 26 kg. Szczegółowe informacje na temat wymagań, które musi spełnić psi kandydat, a także korzyści, jakie zyskuje honorowy pies krwiodawca znajdują się na stronie Weterynaryjnego Banku Krwi im. Milusia www.krewdlapsa.pl Zapisy dla właścicieli psów, które będą oddawały krew przyjmowane są e-mailowo pod adresem: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Komentarze
2016-07-01 22:09:16
~Beatris20 Nie wiedziałam, że zwierzęta też oddają krew:). Ja nie mogę oddawać- przynajmniej na razie, ale osoby z mojego otoczenia robią to cyklicznie:) .

Akcja KONKURS ZABAWA

Czytelniku: Zdobywaj punkty i wymieniaj je na ulubione kosmetyki!

Czytaj więcej

Przetestowaliśmy

Foodie Miód Manuka Regenerujące Masło do ciała
Soraya

Regenerujące masło do ciała z Miodem Manuka, pochodzącego z najczystszych regionów Nowej Zelandii.

Ujędrniający Krem-Serum Intensywna Depigmentacja
Dermika

Ujędrniający krem-serum z wysokim stężeniem składnika depigmentacyjnego skutecznie walczy z przebarwieniami.

Wiadomości branżowe

Szeroko pojęta pomoc w zakresie opieki kosmetologicznej nad osobami znajdującymi się na różnych etapach choroby nowotworowej określana jest jako kosmetologia onkologiczna. To trudna i wymagająca subdyscyplina kosmetologii, obejmująca zabiegi pielęgnacyjne i upiększające, wymagająca dużej wiedzy, ciągłego dokształcania,...
Branża usług beauty jak nigdy do tej pory podlega wielu i jednocześnie szybkim zmianom. Czynników, które wpływają na ten stan rzeczy jest kilka. Przede wszystkim najważniejszym jest sam konsument, który jest świadomy swoich potrzeb, co należy w tym przypadku rozumieć iż ma on w stosunku do wizyty w salonie konkretne...
Czytaj więcej

Mapa Salon & Spa

Salon kosmetyczny?
A może Spa ?
Znajdź na mapie swoje miejsce!
Czytaj więcej
.
Reklama

Dla Niej

Miesiączka to nieodłączny element życia każdej kobiety. Kojarzona z bólem i dyskomfortem jest jednak oznaką prawidłowego rozwoju i zdrowia. Podczas menstruacji większość kobiet skarży...
Czytaj więcej

Dla Niego

Korzystanie z zabiegów medycyny estetycznej przez mężczyzn nie jest już w Polsce tematem tabu. Coraz więcej panów chce wyglądać młodziej i lepiej czuć się we własnej skórze. Z jakich...
Czytaj więcej

Porady

Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.
Czytaj więcej
.

Cafe News

Pobiegli wspólnie dla podopiecznych domów dziecka 13 października 2018 r. odbył się 1. Rodzinny Bieg Czas Na Wzrok, organizowany z okazji obchodów Światowego Dnia Wzroku. Wyjątkowe wydarzenie miało charakter sportowy i rodzinny, ale przede wszystkim – charytatywny....Czytaj więcej

Wyjątkowa lekcja WF-u w Poznaniu dzięki Always i Fundacji Otylii Ruch, to zdrowie – o prawdziwości tego powiedzenia mogły się przekonać uczennice z Wielkopolski, które 12 października 2018 r. wzięły udział w niezwykłej lekcji wychowania fizycznego. Młode Wielkopolanki  ćwiczyły pod okiem polskich...Czytaj więcej

Targi Mody Poznań Za nami kolejna edycja Targów Mody Poznań, a tym samym największych w Polsce targów dla branży fashion o charakterze kontraktacyjnym. Przypadający na ostatnie dni wakacji termin targów, upłynął pod znakiem umów handlowych, prezentacji trendów na najbliższe sezony...Czytaj więcej

Copyright © 2008 - 2018 COSMED Consulting / serwisuroda.pl