Apel ekspertów – uwaga na wstrząs anafilaktyczny!

Czas wakacji i letnich urlopów to okazja do wypoczynku na świeżym powietrzu, dalekich podróży oraz próbowania egzotycznych przysmaków. Warto jednak mieć na uwadze, że wszystkie te przyjemności mogą okazać się śmiertelnym zagrożeniem w przypadku alergików. Jad owadów błonkoskrzydłych i pokarmy to najczęstsze przyczyny wstrząsu anafilaktycznego, którego wystąpienie wiąże się z koniecznością interwencji w szpitalnych oddziałach ratunkowych. Eksperci kampanii „Przygotuj się na wstrząs!” tłumaczą co zrobić, aby letni wypoczynek był bezpieczniejszy.

 

 

Przez cały sierpień będą służyć wam pomocą, odpowiadać na pytania i edukować, jak zabezpieczyć się przed wstrząsem anafilaktycznym. W ramach kampanii „Przygotuj się wstrząs!” uruchomiony zostanie 1 sierpnia 2016 r. specjalny numer telefoniczny 800 800 422 gdzie bezpłatnie uzyskać będzie można poradę eksperta.

Wiosną i latem szczególną ostrożność powinny zachować osoby z alergią pokarmową lub alergią na jad owadów błonkoskrzydłych. Spożycie uczulającego alergenu bądź użądlenie przez owada, na którego jad jest się uczulonym, może wywołać anafilaksję, w tym jej najcięższą postać, czyli wstrząs anafilaktyczny, stanowiący zagrożenie życia. Dlatego zwłaszcza przebywając w miejscach odludnych, o utrudnionym dostępie do placówek służby zdrowia, niezmiernie ważne jest, abyśmy przestrzegali zasad bezpieczeństwa. W przypadku wystąpienia ostrej reakcji alergicznej należy pilnie wezwać pogotowie lub zgłosić się do lekarza. Objawy ciężkiej alergii rozwijają się średnio do 30 minut po kontakcie z alergenem pokarmowym, a do 10 minut po użądleniuwyjaśnia dr hab. Ewa Cichocka - Jarosz, pediatra, specjalista chorób alergicznych z Kliniki Chorób Dzieci Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Z myślą o alergikach eksperci kampanii „Przygotuj się na wstrząs!” opracowali kilka zasad, dzięki którym letni wypoczynek będzie bezpieczniejszy:

 

Uważaj na żądlące owady!

• W miarę możliwości unikaj picia i jedzenia na zewnątrz. Uważaj zwłaszcza na słodkie napoje i produkty, owoce, dżemy, lody.
• Podczas jedzenia zawsze oglądaj każdy kęs, który bierzesz do ust. Gdy jesz posiłek na dworze, niech wszystkie naczynia będą przykryte.
• Unikaj picia z puszki lub ciemnej butelki – do napoju może wpaść pszczoła lub osa, a to grozi jej nieświadomym połknięciem.
Zamykaj szczelnie kubły na odpadki i resztki żywności.
Nie chodź boso i staraj się nosić zakryte obuwie. Przed włożeniem butów sprawdź, czy w środku nie znalazł się owad.
• Unikaj przebywania pośród kwitnących roślin (np. łąki, sady), szczególnie jeśli na ziemi leżą dojrzałe owoce.
• Przebywając w miejscach o wysokim narażeniu na użądlenia (np. w pobliżu pasieki, sadów z dojrzałymi owocami) noś przylegające do ciała ubrania w stonowanych kolorach, np. biel, zieleń,beż (odzież w jaskrawych kolorach przyciąga owady). Pozostawiaj jak najmniejszą odkrytą powierzchnię skóry (zakładaj długie spodnie, koszule, kapelusz, rękawiczki).
• Pamiętać, że zapach potu, silnych perfum oraz dezodorantów przyciąga owady.
• W pobliżu owadów nie wykonuj gwałtownych ruchów.
• Jeśli osa lub pszczoła użądliła kogoś w pobliżu, oddal się co najmniej na 50 metrów - mogą nadlecieć inne owady.
• Nie zabijaj owadów bez potrzeby, w pobliżu mogą być inne.
• Jeśli w przeszłości użądlenie przez pszczołę lub osę spowodowało u Ciebie uogólnioną reakcję alergiczną, stale noś przy sobie leki zalecone przez lekarza (w tym w razie wskazań preparat przeciwwstrząsowy do samodzielnego podania).

 

Bądź ostrożny z jedzeniem!

• Jeśli jesteś uczulony na dany pokarm, a wybierasz się do znajomych, poinformuj ich, że dany składnik Cię uczula. Pomoże im to zaplanować menu, a Ty będziesz czuć się bezpieczniej.
• Podczas zakupów uważnie czytaj etykiety produktów, nawet tych znanych Ci wcześniej. Producent może zmienić recepturę i dodać do składu czynnik uczulający np. seler lub orzeszki ziemne. WAŻNE: Zwracaj uwagę na napis: „Może zawierać śladowe ilości alergenów”.
• W restauracji zwróć szczególną uwagę na marynaty, przyprawy, sosy i dressingi. Zapytaj o ich szczegółowy skład.
• Pamiętaj o możliwości przenoszenia alergenów. Nic, co miało bezpośredni kontakt z alergenem, nie powinno mieć kontaktu z produktem uznawanym za wolny od alergenów. W restauracji uprzedź obsługę, że jesteś uczulony na jakiś składnik. W miarę możliwości, kucharz i kelnerzy powinni zastosować dodatkowe środki ostrożności przy przygotowywaniu Twojej potrawy.

 

Pamiętaj!

Jeśli masz takie zalecenie lekarskie, miej przy sobie leki przeciwwstrząsowe do samodzielnego podania. Oto 3 najważniejsze kroki w postępowaniu z osobą mającą wstrząs anafilaktyczny, które mogą uratować jej życie:

KROK 1. Jak najszybciej należy wezwać pogotowie.

KROK 2. Należy upewnić się czy poszkodowany ma przy sobie preparat przeciwwstrząsowy – adrenalinę do samodzielnego podania a następnie przekazać tę wiedzę ratownikowi medycznemu.

KROK 3. Do czasu pojawienia się pogotowia ważne jest, aby zapewnić poszkodowanemu podstawową pomoc  - udrożnić drogi oddechowe oraz w przypadku kiedy poszkodowany nie oddycha, uciskać klatkę piersiową (zgodnie z algorytmem 30 x 2).

 

Masz więcej pytań? Skontaktuj się z ekspertami kampanii pod bezpłatnym numerem telefonu 800 800 422 i rozwiej swoje wątpliwości. W odpowiedzi na rosnącą świadomość społeczeństwa, zainteresowanie tematem anafilaksji oraz przyczyn występowania wstrząsu anafilaktycznego, organizatorzy kampanii „Przygotuj się na wstrząs” postanowili uruchomić specjalną infolinię, w ramach której  uzyskasz wszystkie ważne informacje. Chcesz wiedzieć więcej? Nie czekaj!

Duży alergologów na infolinii odbywać się będą w terminie 01.08 – 02.09. 2016, w każdy wtorek i każdy czwartek od godz. 16:00 do 18:00 .


„Przygotuj się na wstrząs!” to ogólnopolski program edukacyjno-informacyjny zajmujący się kompleksowo problemem anafilaksji, nad którym patronat objęło Polskie Towarzystwo Alergologiczne. Celem Programu jest edukacja społeczeństwa, pacjentów i ich rodzin w zakresie przyczyn anafilaksji oraz zasad postępowania w chwili wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego. Kampania ma pomóc w szybkim i trafnym rozpoznawaniu objawów oraz w prawidłowym udzieleniu pomocy osobie, u której rozwija się wstrząs anafilaktyczny. Więcej informacji o kampanii „Przygotuj się na wstrząs!” można znaleźć na stronie oraz na profilu kampanii.

Anafilaksja to ciężka, zagrażająca życiu, systemowa lub uogólniona, natychmiastowa reakcja nadwrażliwości. Nadwrażliwość natomiast określana jest jako obiektywnie występujące, powtarzalne objawy wywołane przez ekspozycję na bodziec o sile (dawce) dobrze tolerowanej przez osoby zdrowe. Inaczej mówiąc, to uogólniona reakcja organizmu na alergen lub inne czynniki (np. wysiłek fizyczny). Charakteryzuje ją nagły początek objawów z upośledzeniem drożności dróg oddechowych i/lub objawami ze strony układu krążenie (wiodący objaw to spadek ciśnienia tętniczego krwi, przyspieszona akcja serca, zasłabnięcie lub utrata przytomności). Zwykle występują także objawy skórne w postaci pokrzywki i świądu skóry. Do reakcji anafilaktycznej dochodzi w ciągu kilku minut, a z reguły nie później niż kilku godzin po kontakcie z alergenem.
Komentarze
2016-07-28 23:17:53
~Beatris20 Najgorsze jest to, że wiele osób nie jest świadomych że są uczulone do czasu spotkania z alergrnem czy owadem. Niestety często mimo szybkiej pomocy i tak nie udaję się uratować. Życia ( polkniecie owada który ugryzie w przełyk zwykle prowadzi do uduszenia)
Staram się nie jeść i nie pic na zewnątrz ale jak.ktoś jest pechowy to nawet w sroku bułki słodkiej może trafić na np. ose. Ja zawsze najbardziej boj się o dzieci. , które lubią ciągle coś jeść a owady latają nad nimi bezlitośnie.

Akcja KONKURS ZABAWA

Czytelniku: Zdobywaj na przełomie roku 2019/20 punkty i wymieniaj je na ulubione kosmetyki!

Czytaj więcej

Przetestowaliśmy

Serum
z natką
3 w 1
FLOSLEK

Pojemność: 30 ml

Krem z groszkiem
na noc

FLOSLEK

Pojemność: 50 ml

Wiadomości branżowe

Koniec lutego to idealny moment na kolejne zakupy i przygotowania do nadchodzącego sezonu wiosna-lato 2020, ale również uzupełnienie garderoby o perełki z sezonu jesień-zima 2019/2020. Powoli, z nadzieją na szybką wiosnę i zielone pąki kwiatów na drzewach, kozaki będą ustępować lżejszym botkom, mokasynom, balerinom oraz...
Rozpoczęły się przygotowania do kolejnej edycji targów LOOK i beauty VISION 2020. Największe wydarzenie dla branży profesjonalistów w Polsce, odbędzie się w dniach 4-5 kwietnia 2020, na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. To wyjątkowa edycja, ponieważ organizator świętować będzie jubileuszową, 20. edycję. Z...
Czytaj więcej

Mapa Salon & Spa

Salon kosmetyczny?
A może Spa ?
Znajdź na mapie swoje miejsce!
Czytaj więcej
.
Reklama

Dla Niej

Czy mogę pić kawę w ciąży? Czy kawa w ciąży jest szkodliwa? Wiele przyszłych mam zadaje sobie to pytanie. Lekarze jednoznacznie wskazują, że można pić kawę w ciąży, ale trzeba zmienić...
Czytaj więcej

Dla Niego

Często osoby, które starają się żyć zdrowo i aktywnie, zastanawiają się, czy mogą pozwolić sobie na słodką przekąskę. Jak poradzić sobie z zapotrzebowaniem na „coś słodkiego”?...
Czytaj więcej

Porady

Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.
Czytaj więcej
.

Cafe News

Kampania Europejskiej Agencji Wykonawczej ds. Małych i Średnich Przedsiębiorstw (EASME) Sektor tekstylny, odzieżowy, skórzany i obuwniczy (TCLF) to europejski potentat, źródło nowych trendów i innowacji. Szacuje się, że roczny obrót w Europie wynosi ponad 200 mld euro, a około 225 000 firm zatrudnia...Czytaj więcej

Miasto Żyje Modą – 17-23.02.2020 Miasto Żyje Modą to projekt „miejski”, towarzyszący odbywającym się w dniach 19-20.02.2020 Targom Mody Poznań. Jego głównym założeniem jest promocja projektantów, marek modowych, miejsc oraz wydarzeń, które łączy jedno – moda i najnowsze...Czytaj więcej

Sezon na lody nie kończy się na lecie Badanie przeprowadzone przez instytut Kantar Public na zlecenie firmy Koral pokazało, że ponad trzy piąte Polaków (68%) je lody zimą. Co ciekawe lody zimą zdecydowanie chętniej jedzą młodsze pokolenia – wśród młodzieży w wieku 15-17 lat jedzenie lodów zimą...Czytaj więcej

Copyright © 2008 - 2020 COSMED Consulting / serwisuroda.pl