Keratozy - choroby skóry głowy

Łupież należy do najbardziej popularnych keratoz. Według danych szacunkowych z problemem łupieżu miało problem nawet do 50% populacji. To schorzenie skóry głowy zazwyczaj łatwe do zdiagnozowania, gdyż nietrudno rozpoznać jego objawy. Najpowszechniejszym z nich jest pojawianie się drobnopłatkowego złuszczania się skóry, tak zwanych potocznie „białych płatków” spadających na ramiona oraz świądu. Odpowiedzialność za powstawanie owych „białych płatków” na skórze głowy przypisuje się grzybowi Malassezia globosa.

 

 

Istnieje wiele przyczyn, mających wpływ na pojawienie się łupieżu. Może to być na przykład nadmiernie przesuszona skóra, zaburzenia hormonalne i żywieniowe, a także stosowanie niewłaściwych preparatów do pielęgnacji i stylizacji włosów oraz ich nadużywanie. Nie bez znaczenia jest również zbyt rzadkie mycie włosów, gdyż wówczas zgromadzony łój i obumarłe komórki naskórka nie są usuwane w odpowiednim czasie, co w efekcie może doprowadzić do pojawienia się zmian łupieżowych.

Odpowiednio dobrana terapia trychologiczna w walce z łupieżem wymaga systematyczności, ale przynosi dobre efekty. Zwykle zaleca się stosowanie szamponów, maści i płynów o działaniu przeciwłupieżowym. Po porady, jakie preparaty, w jakiej częstotliwości i dawce należy stosować, warto wybrać się do trychologa. Czasami jednak na takiej wizycie można dowiedzieć się, że obecność stanu zapalnego i kolonia grzyba drożdżopodobnego jest zbyt duża i wówczas należy zgłosić się do dermatologa. Ważne jest także, aby uświadomić osobie zmagającej się z łupieżem, że po ustąpieniu objawów nadal trzeba prowadzić odpowiednie działania profilaktyczne, stosując na przykład zapobiegawczo preparaty o działaniu przeciwłupieżowym. – wyjaśnia Anna Mackojć, trycholog, ekspert Instytutu Trychologii.

Kolejną keratozą, znacznie trudniejszą w wyeliminowaniu jest łojotokowe zapalenie skóry - schorzenie z widocznym, odgraniczonym rumieniem charakteryzującym się tendencją do złuszczania się. Zazwyczaj stan zapalny występuje w miejscach, gdzie są duże skupiska gruczołów łojowych. Do przyczyn występowania tego schorzenia można zaliczyć zarówno dziedziczenie genetyczne, ale także nieprawidłową pracę gruczołów łojowych, zaburzenia hormonalne, niedobory żywieniowe w diecie. Czynnikami nasilającymi zmiany łojotokowego zapalenia skóry może być także stres.

Zmiany skórne tego schorzenia mogą być silnie swędzące, co w efekcie może prowadzić do powstawania przeczosów, nadżerek, zakażeń grzybicznych, a nawet utraty włosów. Dlatego nie należy zwlekać i jak najszybciej zgłosić się do trychologa lub dermatologa, aby zapobiec szybkiemu „rozprzestrzenianiu się” tego schorzenia. Pierwszymi objawami na skórze głowy są zazwyczaj drobne plamy o wielkości od 5 do 20 mm z wyraźnie zaczerwienionym brzegiem. Na szczycie zmiany zapalnej są umiejscowione żółte łuski.

Do walki z łojotokowym zapaleniem skóry można w pierwszym etapie zastosować szampon redukujący kolonię grzybiczą, a następnie serię zabiegów trychologicznych o działaniu keratolitycznym i przeciwświądowym. Ważne, aby po ustąpieniu objawów celem zapobiegania nawrotom schorzenia, stosować terapię podtrzymującą, na przykład korzystając z szamponów czy toników zawierających piroctone olamine lub pirytionian cynku. Jeśli jednak łojotokowe zapalenie skóry głowy będzie przebiegało z nasilonymi objawami lub ostrymi nawrotami, należy niezwłocznie skonsultować się z dermatologiem i wdrożyć leczenie, przestrzegając wytycznych lekarza.

Do chorób skóry głowy zalicza się także łuszczyca. Jest to przewlekła choroba o przebiegu zapalno-proliferacyjnym, na którą choruje ok.2% populacji dorosłych. Łuszczyca skóry głowy może wystąpić w każdym wieku, im wcześniej ten jej przebieg jest zazwyczaj cięższy. Genezę występowania łuszczycy skóry głowy przypisuje się zarówno dziedziczeniu genetycznemu, jak również czynnikom immunologicznym i środowiskowym.

Patogeneza łuszczycy skóry głowy polega na skróceniu cyklu komórkowego z 28 dni do 4-8 dni oraz predyspozycji autoimmunologicznych do stanów zapalnych z udziałem komórek T. Do pierwszych objawów łuszczycy skóry głowy, należą zmiany zapalne pokryte łuską o kolorze żółto-srebrzystym. Najczęściej pojawiają się one w okolicach uszu, nad uszami z tyłu głowy i linii zgięcia. Zmiany łuszczycowe mogą mieć charakter „wędrujący”. – wyjaśnia Anna Mackojć, trycholog, ekspert Instytutu Trychologii.

Łuszczyca nie jest chorobą zakaźną, ale jej występowanie utrudnia mocno życie, powodując duży dyskomfort. Redukcja łuszczycy w przypadku skóry głowy wymaga indywidualnego podejścia, a najlepsze efekty przynoszą zazwyczaj terapie skojarzone, czyli stosowanie na przykład równocześnie terapii złuszczającej lub naświetlania w gabinecie trychologicznym w połączeniu z medykamentami, przepisanymi przez dermatologa.

 

Prawidłowe funkcjonowanie skóry głowy i naskórka jest ważnym aspektem zdrowego wyglądu i porostu włosów. Nieleczone schorzenia i choroby skóry głowy mogą szybko się rozprzestrzeniać i prowadzić do osłabienia oraz wypadania włosów. Dlatego jeśli zauważymy jakiekolwiek zmiany, nieprawidłowości, warto skonsultować się ze specjalistą i w razie potrzeby wdrożyć odpowiednią terapię trychologiczną lub leczenie.

Coraz więcej osób dotykają problemy włosów i skóry głowy. Dotyczą one nie tylko nadmiernego wypadania włosów czy łysienia o różnym podłożu, ale także keratoz, czyli chorób skóry głowy o przebiegu złuszczającym jak łupież, łuszczyca oraz łojotokowe zapalenie skóry głowy. Są to schorzenia, które mogą szybko się rozszerzać, dlatego niepokojące zmiany skórne warto jak najszybciej zgłosić do specjalisty.


Komentarze

Akcja KONKURS ZABAWA

Czytelniku: Zdobywaj na przełomie roku 2019/20 punkty i wymieniaj je na ulubione kosmetyki!

Czytaj więcej

Przetestowaliśmy

Serum
z natką
3 w 1
FLOSLEK

Pojemność: 30 ml

Krem z groszkiem
na noc

FLOSLEK

Pojemność: 50 ml

Wiadomości branżowe

Koniec lutego to idealny moment na kolejne zakupy i przygotowania do nadchodzącego sezonu wiosna-lato 2020, ale również uzupełnienie garderoby o perełki z sezonu jesień-zima 2019/2020. Powoli, z nadzieją na szybką wiosnę i zielone pąki kwiatów na drzewach, kozaki będą ustępować lżejszym botkom, mokasynom, balerinom oraz...
Rozpoczęły się przygotowania do kolejnej edycji targów LOOK i beauty VISION 2020. Największe wydarzenie dla branży profesjonalistów w Polsce, odbędzie się w dniach 4-5 kwietnia 2020, na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. To wyjątkowa edycja, ponieważ organizator świętować będzie jubileuszową, 20. edycję. Z...
Czytaj więcej

Mapa Salon & Spa

Salon kosmetyczny?
A może Spa ?
Znajdź na mapie swoje miejsce!
Czytaj więcej
.
Reklama

Dla Niej

Czy mogę pić kawę w ciąży? Czy kawa w ciąży jest szkodliwa? Wiele przyszłych mam zadaje sobie to pytanie. Lekarze jednoznacznie wskazują, że można pić kawę w ciąży, ale trzeba zmienić...
Czytaj więcej

Dla Niego

Często osoby, które starają się żyć zdrowo i aktywnie, zastanawiają się, czy mogą pozwolić sobie na słodką przekąskę. Jak poradzić sobie z zapotrzebowaniem na „coś słodkiego”?...
Czytaj więcej

Porady

Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.
Czytaj więcej
.

Cafe News

Kampania Europejskiej Agencji Wykonawczej ds. Małych i Średnich Przedsiębiorstw (EASME) Sektor tekstylny, odzieżowy, skórzany i obuwniczy (TCLF) to europejski potentat, źródło nowych trendów i innowacji. Szacuje się, że roczny obrót w Europie wynosi ponad 200 mld euro, a około 225 000 firm zatrudnia...Czytaj więcej

Miasto Żyje Modą – 17-23.02.2020 Miasto Żyje Modą to projekt „miejski”, towarzyszący odbywającym się w dniach 19-20.02.2020 Targom Mody Poznań. Jego głównym założeniem jest promocja projektantów, marek modowych, miejsc oraz wydarzeń, które łączy jedno – moda i najnowsze...Czytaj więcej

Sezon na lody nie kończy się na lecie Badanie przeprowadzone przez instytut Kantar Public na zlecenie firmy Koral pokazało, że ponad trzy piąte Polaków (68%) je lody zimą. Co ciekawe lody zimą zdecydowanie chętniej jedzą młodsze pokolenia – wśród młodzieży w wieku 15-17 lat jedzenie lodów zimą...Czytaj więcej

Copyright © 2008 - 2020 COSMED Consulting / serwisuroda.pl