Choroby bez oczywistej przyczyny

Wiele poważnych chorób czy dolegliwości, które nas dotykają mogłoby się wydawać, że pojawiają się bez konkretnej przyczyny. Chroniczne zmęczenie, depresję, alergie, astmę i wiele innych, zrzucamy na zanieczyszczone środowisko i nerwowy tryb życia. Takie jednak podejście nie jest dobre dla nas, bo rozleniwia naszą motywację i usypia czujność. Mogą być jeszcze inne powody tych wydawałoby się częstych i mało istotnych dolegliwości.

Ciągłe zmęczenie, nadmierne tycie czy utrata wagi, bóle głowy, migreny, bóle mięśni. Wśród nowych chorób często pojawiają się także astma, alergie, zmiany skórne, nietolerancje pokarmowe. Czy to wszystko konsekwencje obecnego życia w ciągłym biegu i nieustającego stresu?

Cisi zabójcy trudni do wykrycia

Choć odrobaczanie kojarzy nam się głównie ze zwierzętami, wg epidemiologów nawet do 95% ludzi na świecie nosi w sobie pasożyty. W ludzkim organizmie może się potencjalnie zagnieździć ponad 300 ich gatunków. Pasożyty dają nam coraz częściej znać o sobie, poprzez wiele chorób. W Polsce w latach 70-tych, a nawet jeszcze 80-tych, odrobaczanie było często stosowaną praktyką. Teraz obowiązkowe są szczepienia ochronne, podczas gdy w innych krajach, nawet dwa razy w roku dzieci są odrobaczane. Z wieloletnich obserwacji lekarzy, którzy analizowali wpływ pasożytów na występowanie objawów innych chorób wynika, że u bardzo wielu dzieci, u których stwierdzono m.in. astmę, atopowe lub łojotokowe zapalenie skóry, niedokrwistość, w momencie eliminacji pasożytów, objawy tych chorób mijają bezpowrotnie. Także osoby dorosłe, skarżące się na wiele dolegliwości, bez konkretnych przyczyn, po usunięciu pasożytów, wracały szybko do zdrowia. Dane dają naprawdę do myślenia. Według dr Ireny Wartołowskiej (lekarza alergologa), w Polsce częstość zakażenia owsikami sięga 95% ludności, włosogłówką 80%, glistą 50%. Częstość zakażenia lambliami już u niemowląt dochodzi do 80%. Wykrycie pasożytów w badaniach laboratoryjnych jest jednak bardzo trudne. Na 1000 dzieci, poddanych wielokrotnie badaniom na pasożyty, ich jaja (co jednoznacznie potwierdza zakażenie) znajdowano tylko u połowy badanych, którzy byli zakażeni.

Co nam dziadku dałeś w spadku

Wiele chorób dziedziczymy po naszych przodkach. Niektóre pojawiają się od razu, inne mogą pozostawać w ukryciu przez wiele lat, a nawet możemy się o nich wcale nie dowiedzieć. Takie choroby, mogą zostać wywołane dopiero czynnikami zewnętrznymi, takimi jak np. długotrwały stres, inne choroby, leki, czy zła dieta. Dopiero po zachorowaniu okazuje się, że wcześniej w naszej rodzinie były już przypadki danej choroby. Szacuje się, że około 3% dzieci rodzi się z chorobami wrodzonymi, z czego aż 85% to choroby dziedziczne. Wymienia się obecnie ponad 3500 chorób o podłożu genetycznym. Część z nich dotyczy zmian w jednym genie, jak np. hemofilia, czy mukowiscydoza. Inne związane są z defektami chromosomów, czyli większych części DNA - przykładowo zespół Downa. Ostatnim przypadkiem są choroby wieloczynnikowe, w których zmiany dotykają jednego lub kilku genów, a dodatkowo zmiana chorobowa wzmacniana jest czynnikami środowiskowymi. W tej grupie znajduje się schizofrenia, otyłość, jak również choroby skóry, np. łuszczyca. Przy tego typu chorobach duże znaczenie mają czynniki zewnętrzne, jak chociażby stres, jednak równie istotne jest podłoże genetyczne, które umożliwia zapoczątkowanie choroby. Jeśli jeden rodzic chorował na łuszczycę, ryzyko zachorowania przez dziecko wynosi 14%, jeżeli oboje chorowali, wzrasta  aż do 41% – informuje Artur Ferenc, ekspert marki Dr Michaels, naturalnych preparatów stosowanych w zmianach skórnych. Łuszczyca najczęściej pojawia się w wieku dojrzewania. Według danych z literatury naukowej na łuszczycę na świecie choruje średnio 2-3% populacji z bardzo znacznymi różnicami w częstości występowania, związanymi z narodowością i obszarem geograficznym. Choruje od 0% (np. u australijskich aborygenów) do 11% populacji  (Norwegia), w Polsce 2-3% populacji. Również wiek ma znaczenie – choruje od 0% do 2,1% dzieci i od 0% do 11% dorosłych, aż 75% zachorowań ma miejsce przed 40 rokiem życia.

Chorujemy od tego co jemy

Według szacunków, coraz więcej zgonów na całym świecie ma związek ze złą dietą. Udowodniono naukowo zależność trybu życia, w tym właśnie odżywiania, na częstotliwość występowania między innymi chorób nowotworowych, cukrzycy, chorób nerek, hipercholesterolemii, nadciśnienia czy alergii. Jemy za mało produktów pełnoziarnistych, świeżych ryb, warzyw i owoców, a za dużo tłuszczów i cukrów. Bardzo niekorzystne jest też gotowe, przetworzone jedzenie, mocno wzbogacane substancjami chemicznymi poprawiającymi smak i zapach. Niebezpieczne dla zdrowia są zarówno związki chemiczne dodawane w produkcji wędlin (szynka, polędwica czy kiełbasa), jak i dodatki, które znajdziemy  różnego rodzaju mielonkach, serdelkach czy parówkach (ścięgna, skóra, mączka kostna, tłuszcz) – wyjaśnia Magdalena Kurzyp, dietetyk. Coraz częściej, z powodu jedzenia, dotykają nas różnego rodzaju uczulenia, nazywane alergiami pokarmowymi. Objawy pojawiają się bezpośrednio po spożyciu lub z opóźnieniem, ale ze względu na to, że substancje wywołujące alergię występują powszechnie w żywności, wiele osób nie zdaje sobie sprawy, co jest prawdziwą przyczyną ich dolegliwości. Tak jest np. z glutenem. Występuje on głównie w pszenicy, ale jest obecny w wielu produktach spożywczych, co utrudnia jego eliminację z codziennej diety. Szacuje się, iż coraz więcej osób boryka się z jego nietolerancją. Negatywny wpływ dostrzega się również w przypadku mleka krowiego. Zawiera ono białka tj. beta-laktoglobulinę oraz kazeinę, które są dla wielu ludzi związkami silnie alergizującymi, dlatego w przypadku niektórych chorób, zaleca się jego całkowite odstawienie. Dodatkowym problemem jest, oprócz nieprawidłowej, pod względem składu diety, zbyt duża ilość spożywanego jedzenia. Prowadzi to do otyłości, a co za tym idzie, do wielu bardzo poważnych chorób z nią związanych, jak chociażby Zespól Metaboliczny X.Komentarze
2015-02-08 08:32:52
~Beatris20 Podatność genetyczna to bardzo dużo, oglądałam program badający wpływ genów na nie które choroby ( nie każda chorobę przekazuje się w genach ), badali blizniaki jednojajowe, żyjące w różnych środowiskach, warunkach, prowadzących różny tryb życia i faktycznie choroby o podłoży genetycznym zarówno u blizniaka dbajacego o swoje zdrowie, zdrowo się odżywiającego, uprawiającego sport uaktywniały się tak samo jak u tego palącego, przepracowanego i zestresowanego. Więc ? Mnie już przestało dziwić dlaczego na raka płuc umierają osoby nigdy nie palące, a ci palący po kilka paczek dożywają nawet i stu lat i mają się świetnie.
2014-03-21 21:40:25
~Doris S Jakże na czasie jest przepracowanie człowieka, zmęczenie, zagonienie, ciągły brak czasu, wiele spraw na głowie! To niestety standard teraźniejszości. Prawdą jest, że niestety nie dbamy o siebie, jako jednostkę-organizm, wyczerpujemy go do granic możliwości w funkcjonowaniu, zdrowy odpoczynek, dietę odkładamy na potem, a myślami częściej skłaniamy się ku materializmowi, posiadaniu rzeczy, a nie zadajemy sobie trudu o dbałość o własne zdrowie, nie wspomnę już o profilaktyce, która jest mądrzejszym wyborem, niż późniejsze odwiedzanie lekarzy i szukanie przyczyn naszych dolegliwości. Faktem jest, iż polska służba zdrowia pozostawia wiele, jak nie ogrom do życzenia i lekarz rodzinny nie ma nawet czasu nas pouczyć, poinformować, gdyż musi wypełnić przeróżne dokumenty! A pacjent zapewne ma wiele pytań, nawet natury osobistej i chętnie wysłuchałby na nie odpowiedzi-choćby jakie są objawy chorób pasożytniczych, jakie są powikłania, itp. W aptece także już nie ma intymności sytuacji na zadawanie osobistych pytań, wszędzie pośpiech i stres. Do tego zła dieta, nawyki, duzo chemii w produktach pokarmowych dają raj do rozwoju pasożytów, jeśli stworzymy im warunki do namnażania i przetrwania. Zatem, jeśli mamy możliwość nie wstydźmy się poprosić o leki na receptę przecieko pasożytom, nieproszonym gościom, pozbądźmy się ich skutecznie, a może to pierwszy krok do naszego zdrowszego życia i bycia? Wystarczy chcieć, schować wstyd do kieszeni, pytać i rozpocząć leczenie, czy też profilaktykę. Osobiście przynajmniej raz w roku podaję np. córce lek przeciwko pasożytom, gdyż nie wiadomo do końca czy one są w organiźmie dziecka, czy ich nie ma? Warto też odrobaczać organizm własny, kiedy posiadamy w domu zwierzęta - one też mają lub mogą mieć robaki...i znowu leki przydadzą się i dla naszych milusińskich, oczywiście weterynaryjne. Sumując: warto zainteresować się własnym zdrowiem i wypowiedzieć otwartą i skuteczną walkę pasożytom!
2014-02-19 16:32:42
~Sylwia Lompart Statystyki bardzo przerażają, ale faktem jest ,że ludzie boją się lekarzy , boją się dowiedzieć ,że są chorzy , bo starach przed nieuleczalną chorobą paraliżuje ich na tyle ,że wizyty u lekarza uznają za nie potrzebne ,a skupiają się na ciężkiej pracy, której towarzyszy stres i to na nią zwalają całą odpowiedzialność , nie zagłębiając się zbytnio dlaczego: brzuch i głowa mnie bolą, dlaczego tyję....Uważam ,że nikt nie jest dzieckiem i jeżeli widzi u siebie niepokojące objawy ruszam do lekarza , a nie czekam ,aż mój stan się pogorszy.Ja osobiście nie wyobrażam sobie życia z jakimś pasożytem w ciele....Niestety czasy są takie ,a nie inne i jak sam sobie czegoś nie wyprodukujesz( mówię o wędlinach , własnym mięsie czy jajkach, czy nawet mleku )to niestety musisz chcąc, nie chcąc spożywać tą chemię co nam w sklepach oferują, trując nasz organizm i naszych dzieci powoli,a skutecznie.I tak czasem nieświadomie , odżywiając się teoretycznie"zdrową żywnością" narażamy nasz organizm na choroby, pasożyty i alergie,którą możemy nabyć mimo tego ,że nigdy wcześniej jej nie mieliśmy..
2014-02-17 17:57:10
~Magdalena Jarkiewicz Dokładnie,tak.Nawet nie zdajemy sobie czasami sprawy z zagrożeń,zarówno jeśli chodzi o pasożyty,choroby dziedziczne,czy właśnie przez niewłaściwe odżywianie.Oczywiście nie można zapominać o stresie,który również niekorzystnie wpływa na nasz organizm oraz przyczynia się do wielu chorób.
2014-02-16 10:33:58
~Kinga Foszczyńska Wow, pasożyty, no tak, wydawało się, że to zamierzchłe czasy, kiedy człowiek się tym przejmował... Dobrze, że przypominacie o rzeczach, które współcześnie wielu osobom nie przyszłyby do głowy...

Akcja KONKURS ZABAWA

Czytelniku: Zdobywaj na przełomie roku 2019/20 punkty i wymieniaj je na ulubione kosmetyki!

Czytaj więcej

Przetestowaliśmy

Serum
z natką
3 w 1
FLOSLEK

Pojemność: 30 ml

Krem z groszkiem
na noc

FLOSLEK

Pojemność: 50 ml

Wiadomości branżowe

Koniec lutego to idealny moment na kolejne zakupy i przygotowania do nadchodzącego sezonu wiosna-lato 2020, ale również uzupełnienie garderoby o perełki z sezonu jesień-zima 2019/2020. Powoli, z nadzieją na szybką wiosnę i zielone pąki kwiatów na drzewach, kozaki będą ustępować lżejszym botkom, mokasynom, balerinom oraz...
Rozpoczęły się przygotowania do kolejnej edycji targów LOOK i beauty VISION 2020. Największe wydarzenie dla branży profesjonalistów w Polsce, odbędzie się w dniach 4-5 kwietnia 2020, na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. To wyjątkowa edycja, ponieważ organizator świętować będzie jubileuszową, 20. edycję. Z...
Czytaj więcej

Mapa Salon & Spa

Salon kosmetyczny?
A może Spa ?
Znajdź na mapie swoje miejsce!
Czytaj więcej
.
Reklama

Dla Niej

Czy mogę pić kawę w ciąży? Czy kawa w ciąży jest szkodliwa? Wiele przyszłych mam zadaje sobie to pytanie. Lekarze jednoznacznie wskazują, że można pić kawę w ciąży, ale trzeba zmienić...
Czytaj więcej

Dla Niego

Często osoby, które starają się żyć zdrowo i aktywnie, zastanawiają się, czy mogą pozwolić sobie na słodką przekąskę. Jak poradzić sobie z zapotrzebowaniem na „coś słodkiego”?...
Czytaj więcej

Porady

Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.
Czytaj więcej
.

Cafe News

Kampania Europejskiej Agencji Wykonawczej ds. Małych i Średnich Przedsiębiorstw (EASME) Sektor tekstylny, odzieżowy, skórzany i obuwniczy (TCLF) to europejski potentat, źródło nowych trendów i innowacji. Szacuje się, że roczny obrót w Europie wynosi ponad 200 mld euro, a około 225 000 firm zatrudnia...Czytaj więcej

Miasto Żyje Modą – 17-23.02.2020 Miasto Żyje Modą to projekt „miejski”, towarzyszący odbywającym się w dniach 19-20.02.2020 Targom Mody Poznań. Jego głównym założeniem jest promocja projektantów, marek modowych, miejsc oraz wydarzeń, które łączy jedno – moda i najnowsze...Czytaj więcej

Sezon na lody nie kończy się na lecie Badanie przeprowadzone przez instytut Kantar Public na zlecenie firmy Koral pokazało, że ponad trzy piąte Polaków (68%) je lody zimą. Co ciekawe lody zimą zdecydowanie chętniej jedzą młodsze pokolenia – wśród młodzieży w wieku 15-17 lat jedzenie lodów zimą...Czytaj więcej

Copyright © 2008 - 2020 COSMED Consulting / serwisuroda.pl