Zdrowie mężczyzn w rękach kobiet

Twój partner jest po trzydziestce lub czterdziestce? Pewnie uważa, że kłopoty ze zdrowiem to jeszcze nie jego problem. Nic bardziej mylnego. Właśnie w tym wieku u mężczyzn wzrasta ryzyko wystąpienia chorób serca, miażdżycy, cukrzycy i zawału. Pomimo, że długość życia panów wydłuża się, to jednak nadal daleko im do pań. Jak wynika z danych GUS za 2012 rok w Polsce mężczyźni żyli przeciętnie 72,7 roku, natomiast kobiety 81 lat. Jak widać różnica to prawie 10 lat. Ale nie panikuj – zamiast tego zapisz swojego faceta na profilaktyczne badania.

Czy twój mężczyzna wie, jaki ma poziom cholesterolu? A cukru we krwi? Pewnie nie pamięta też, kiedy ostatnio robił USG. Zauważyłaś za to, że wchodzenie po schodach coraz bardziej go męczy, a czytając gazetę często mruży oczy. Zrzuca to na karb zmęczenia, prawda? A kiedy ostatnio był u lekarza?

Zanim zdrowie się zepsuje

„W tym tygodniu nie mam czasu” lub „Dziś jestem zbyt zmęczony” – takie wymówki mężczyźni potrafią mnożyć w nieskończoność. Skąd u nich niechęć do wizyt w przychodni? Część z nich uznaje, że dbanie o zdrowie jest niemęskie. Inni obawiają się, że usłyszą nieprzyjemną diagnozę, a przecież chowanie głowy w piasek nie tylko nie pomaga. Wręcz przeciwnie. Im dłużej zwlekają, tym bardziej zmniejszają swoje szanse na skuteczną kurację, jeśli rzeczywiście coś im dolega.

Jeszcze jedna popularna wymówka to „Przecież dobrze się czuję”. Panowie uważają, ze skoro nic ich nie boli, to nic im nie jest. To duży błąd, ponieważ wiele schorzeń w początkowym stadium nie daje zauważalnych ani tym bardziej bolesnych objawów. Tak jest na przykład w przypadku cukrzycy czy niektórych nowotworów. Również zawał serca może wystąpić nagle, bez jakichkolwiek zauważalnych dla pacjenta wcześniej symptomów.

Dlatego regularne badania są kluczowe, bo im wcześniej ewentualna choroba zostanie wykryta, tym szybciej można rozpocząć leczenie. Z tego powodu warto swojemu partnerowi o nich przypominać, a także namawiać go do konsultacji z lekarzem, gdy już coś mu dolega. Wielu mężczyzn woli zacisnąć zęby i czekać, aż „samo przejdzie”. Tymczasem każdy rodzaj niezdiagnozowanych dolegliwości czy dolegliwości o niejasnej przyczynie, które nawracają jak powracające bóle głowy, bóle w klatce piersiowej, osłabienie, krwawienia z nosa, nieuzasadnione wahania wagi, powinniśmy potraktować jako sygnał alarmowy. Dotyczy to również dolegliwości występujących po raz pierwszy, ale utrzymujących się dłużej niż kilka dni. Warto wówczas zwrócić się po pomoc do lekarza w celu określenia ich przyczyny i wykluczenia niekiedy poważnych schorzeń – podkreśla dr n. med. Mieczysław Kopacz ze szpitala Medicover.

Czas na przegląd

Część panów przyznaje, że nie poddaje się badaniom, bo po prostu nie wie, jakie należy wykonywać. Na które zatem warto zwrócić swojemu mężczyźnie uwagę? Raz w roku powinien przede wszystkim przebadać krew. Wyniki takiego testu dostarczają wielu cennych informacji, między innymi o poziomie cukru, cholesterolu, wydolności nerek, pracy wątroby i tarczycy, a także gospodarce hormonalnej organizmu. Dobrze, by zrobił również EKG i przebadał mocz, a także skontrolował stan wzroku. Istotna jest również profilaktyka nowotworowa.

Tylko jak znaleźć czas na wykonanie tych wszystkich badań? Odpowiedź na to pytanie podsuwają ośrodki medyczne. W naszych centrach wykonujemy tak zwany screening, czyli kompleksowe testy diagnostyczne, dzięki którym możemy zauważyć początki chorób, a nawet występowanie pewnych tendencji w kierunku określonych dolegliwości mówi dr Marta Kunkel ze szpitala Medicover. Takie badania pozwalają na szczegółową ocenę stanu zdrowia i są zalecane przede wszystkim mężczyznom po 35-40. roku życia. Za pomocą zaawansowanych metod kontroluje się między innymi stan serca, naczyń wieńcowych, układu oddechowego i moczowo-płciowego. Pozwala to na ocenę zagrożenia szeregiem schorzeń, w tym udarem mózgu, zawałem, miażdżycą lub cukrzycą. W ten sposób można również wykryć ewentualne wczesne zmiany nowotworowe, które zwykle ujawniają się wtedy, gdy choroba jest już bardzo zaawansowana i kiedy skuteczne jej leczenie staje się problematyczne. Mamy świadomość, że wielu naszych pacjentów to osoby z napiętym kalendarzem, dlatego wszystkie testy są wykonywane w jednej miejscu, w luksusowych warunkach i zajmują maksymalnie osiem godzin. Dzięki temu nie trzeba obawiać się, że konieczne będzie wyłączenie się z życia zawodowego czy rodzinnego na dłuższy czas – wyjaśnia dr n. med. Mieczysław Kopacz.

Stres, życie w ciągłym biegu, nieregularne posiłki. Prowadząc intensywny tryb życia łatwo zapomnieć o własnym zdrowiu. Efekt? Polacy żyją nie tylko krócej niż Polki, ale też umierają szybciej niż pozostali Europejczycy. Jedną z przyczyn tego stanu jest unikanie przez nich badań. Dlatego jeśli chcesz, by twój mężczyzna przez długi czas cieszył się dobrym zdrowiem i samopoczuciem, przypominaj mu o tym, by wykonywał je regularnie. To może go uchronić przed wieloma poważnymi dolegliwościami.Komentarze
2015-02-08 08:25:38
~Beatris20 Polacy żyją krócej tez dlatego że sa przepracowani, mało który pracuje po 40 godzin tygodniowo, przeważnie jest to o wiele dłużej, w stresie i przemęczeniu bo trzeba normy wyrobić. Po pracy trzeba też wykonać prace w domu, na czas gdy przypada urlop trzeba zrobić remont i znów pracować. Niestety, ale nadal sporo nam brakuje to europejskiego stylu życia, zarobków i warunków.

Pomijając to trzeba mieć czas na takie badania, nie zawsze lekarz chce dać skierowanie bo przecież ma swoje limity. Więc mężczyznę trudno zaciągnąć na badania również z tych przyczyn.
2014-03-22 00:09:11
~kaja19782 Świetny artykuł.Mój mąż ma 37 lat i w ogóle o siebie nie dba,je tłusto i nie zdrowo.Twierdzi,że jest młody i nic mu nie dolega.Do lekarza nie chodzi.Pokażę mu jutro ten artykuł,może skłoni go do refleksji nad stanem zdrowia.
2014-03-21 12:29:14
~floress Akurat długość życia to nie tylko polska zależność, bo kobiety z reguły żyją dłużej niż mężczyźni. O swojego ukochanego dbam, bo to lubię i już. Chociaż nie ukrywam, że zawsze bawi mnie jak przechodzi przeziębienie - wystarczy katar a jest wręcz umierający. I z rozmów z przyjaciółkami wynika, że każdy facet tak ma! ;) A z drugiej strony - faktycznie bronią się przed lekarzami, gdy dolega im coś poważnego (i to niby kobiety są skomplikowane?!) i wtedy pomocna kobieca dłoń (a raczej perswazja) jest niezwykle potrzebna.
2014-02-25 21:13:06
~Doris S Dokładnie, jakbym czytała o własnym mężu!Wypisz wymaluj! Już nie wiem jakimi metodami: prośbą, groźbą, czarną wizją mogłabym go zmusić i wyegzekwować pójście na badania, a już o lekarzach nie wspomnę.Chyba, może sama powinnam poumawiać terminy wizyt badań lub nawet pakiet właśnie takich kompleksowych wykupić i ciągać potem dużego mężczyznę za rączkę?W sumie nie wiem co jest przyczyną tejże niechęci przebadania swojego organizmu i posiadania informacji o stanie zdrowia-aktualnym zaznaczam!Zdrowiem dobrym może się w zasadzie pochwalić, nie widzę, by mu coś dolegało, czy na coś narzekał, po tylu latach zauważyłabym przecież.Kilka lat temu mąż narzekał na ból w prawym boku podbrzusza, i na narzekaniu się kończyło.Wreszcie-po kilku ładnych miesiącach łaskawie zdecydował się odwiedzić lekarza i opisać swoje dolegliwości.Widać już z bólu nie funkcjonował, a ja "odcięłam" mu drogę do środków przeciwólowych, którymi się faszerował.Owszem, poszedł do lekarza...i tu się dopiero zaczęło...wylądował w szpitalu na cito!-pod nóż-przepukilna-ostry stan.Mężczyźni, proszę więc was bądźcie rozsądni-badajcie się to żaden wstyd i wysiłek.Lepiej zapobiegać, niż później mieć kłopoty-jak mój przykład domowy obrazuje to powiedzenie.Cóż-dla męża to żadna nauczka.I następny przykład: przyjaciela mojego zachęcił dopiero do badań zasponsorowany mu pakiet-szeroki wachlarz diagnostyczny.Skwapliwie skorzystał.A zadowolony to nie był-gdy już miał wyniki w ręce i opisy, diagnozy lekarskie. I jeszcze później miał pretensje, nie wiem do kogo, że musiał na te badania pójść, co go podkusiło?Żył sobie w słodkiej nieświadomości, jak u Pana Boga za piecem, nawet nieźle funkcjonował, a to, że czasami źle się czuł-to przecież takie czasy, stres i zagonienie-siły odbierają.Owszem: dowiedział się o cukrzycy, przebytym zawale i poważnym stanie wątroby!Nerwy były i rozpaczanie, ale i kolejne, następne badania.Przykłady opisanych przypadków należą do mężczyzn-zaznaczam 40 letnich. Panowie badajcie się koniecznie!
2014-02-23 11:47:18
~Elżbieta Trocewicz Oj, rzeczywiście kobiety powinny dbać o zdrowie swoich mężczyzn, bo przecież mężczyźni to duże dzieci. Rzadko zdarza się, aby z własnej woli wybrali się do lekarza. Dlatego my kobiety zwróćmy baczną uwagę na wszelkie niepokojące objawy, a nawet wtedy, gdy takie nie występują, to profilaktycznie, po przekroczeniu pewnego wieku, namówmy mężczyzn na wizytę lekarską. Tak wielu chorobom można zapobiec, czy też wyleczyć w ich początkowym stadium. Apeluję, aby każdy mężczyzna co parę lat przebadał się pod kątem chorób prostaty. Tak wiele osób choruje na tę dolegliwość, i niestety wiele umiera. A wystarczy w odpowiednim momencie zgłosić się do lekarza. Wiele osób zwleka z wizytą u lekarza, chcąc ją połączyć z badaniami profilaktycznymi medycyny pracy. I to jest wielki błąd! Wiem, o czym mówię, bo w ten sposób zaszkodził sobie mój tato. W ósmym miesiącu od wizyty u lekarza medycyny pracy zmarł, bo leczenie rozpoczęło się za późno i było nieskuteczne (skutki nieleczonej grypy i stwierdzona wada wrodzona serca). Ponadto w ostatnich latach zakłady pracy w ramach oszczędności finansowych bardzo ograniczają zakres tych badań. Dlatego działajmy sami. Pomimo długich okresów oczekiwania na wizytę u lekarza i charakteru pracy, który często koliduje z terminem takiej wizyty, nie zniechęcajmy się i pamiętajmy, że życie mamy jedno i róbmy wszystko, aby cieszyć się nim jak najdłużej.
2014-02-20 21:14:51
~Kasia Gryfin na szczęście w wielu zakładach pracy są teraz niejako przymusowe badania kontrolne i każdy musi je przejść chcąc dalej pracować.I bardzo dobrze ,bo nasi panowie przebadają się przynajmniej raz na jakiś czas kompleksowo.Ja akurat mam to szczęście ,że mój mąż nie boi się wizyt,chodzi i na badania i w każdej sytuacji kiedy wyraźnie źle się czuje.Może to przychodzi z wiekiem lub tez związane jest ze zmianami w organiźmie ,które niesie czas.W pewnym wieku po prostu już nie bagatelizuje się niedomagań organizmu.Tymbardziej ,że wokól naprawdę młodzi ludzie chorują na poważne choroby i człowiek choćby nawet ze strachu woli sprawdzić czy to aby nie... wole nie kończyć.Lepiej nie wywoływać wilka z lasu

Akcja KONKURS ZABAWA

Czytelniku: Zdobywaj na przełomie roku 2019/20 punkty i wymieniaj je na ulubione kosmetyki!

Czytaj więcej

Przetestowaliśmy

Serum
z natką
3 w 1
FLOSLEK

Pojemność: 30 ml

Krem z groszkiem
na noc

FLOSLEK

Pojemność: 50 ml

Wiadomości branżowe

Koniec lutego to idealny moment na kolejne zakupy i przygotowania do nadchodzącego sezonu wiosna-lato 2020, ale również uzupełnienie garderoby o perełki z sezonu jesień-zima 2019/2020. Powoli, z nadzieją na szybką wiosnę i zielone pąki kwiatów na drzewach, kozaki będą ustępować lżejszym botkom, mokasynom, balerinom oraz...
Rozpoczęły się przygotowania do kolejnej edycji targów LOOK i beauty VISION 2020. Największe wydarzenie dla branży profesjonalistów w Polsce, odbędzie się w dniach 4-5 kwietnia 2020, na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. To wyjątkowa edycja, ponieważ organizator świętować będzie jubileuszową, 20. edycję. Z...
Czytaj więcej

Mapa Salon & Spa

Salon kosmetyczny?
A może Spa ?
Znajdź na mapie swoje miejsce!
Czytaj więcej
.
Reklama

Dla Niej

Czy mogę pić kawę w ciąży? Czy kawa w ciąży jest szkodliwa? Wiele przyszłych mam zadaje sobie to pytanie. Lekarze jednoznacznie wskazują, że można pić kawę w ciąży, ale trzeba zmienić...
Czytaj więcej

Dla Niego

Często osoby, które starają się żyć zdrowo i aktywnie, zastanawiają się, czy mogą pozwolić sobie na słodką przekąskę. Jak poradzić sobie z zapotrzebowaniem na „coś słodkiego”?...
Czytaj więcej

Porady

Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.
Czytaj więcej
.

Cafe News

Kampania Europejskiej Agencji Wykonawczej ds. Małych i Średnich Przedsiębiorstw (EASME) Sektor tekstylny, odzieżowy, skórzany i obuwniczy (TCLF) to europejski potentat, źródło nowych trendów i innowacji. Szacuje się, że roczny obrót w Europie wynosi ponad 200 mld euro, a około 225 000 firm zatrudnia...Czytaj więcej

Miasto Żyje Modą – 17-23.02.2020 Miasto Żyje Modą to projekt „miejski”, towarzyszący odbywającym się w dniach 19-20.02.2020 Targom Mody Poznań. Jego głównym założeniem jest promocja projektantów, marek modowych, miejsc oraz wydarzeń, które łączy jedno – moda i najnowsze...Czytaj więcej

Sezon na lody nie kończy się na lecie Badanie przeprowadzone przez instytut Kantar Public na zlecenie firmy Koral pokazało, że ponad trzy piąte Polaków (68%) je lody zimą. Co ciekawe lody zimą zdecydowanie chętniej jedzą młodsze pokolenia – wśród młodzieży w wieku 15-17 lat jedzenie lodów zimą...Czytaj więcej

Copyright © 2008 - 2020 COSMED Consulting / serwisuroda.pl