Problemy sercowe

Przyspieszone bicie serca, ciężki oddech, osłabienie i zły nastrój. Mimo że w lecie wyczekujemy gorących dni, tak właśnie wielu z nas reaguje na utrzymujące się upały. Związane jest to ze wzmożoną pracą organizmu, który walczy o utrzymanie bezpiecznej temperatury ciała. Kiedy jednak objawy znacznie się nasilają może to wskazywać na problemy ze strony układu krążenia. Dotyczą one coraz młodszych osób, które często ignorują pierwsze oznaki choroby. Tymczasem to właśnie szybkie wykrycie dolegliwości sercowych i wczesne podjęcie odpowiednich kroków profilaktycznych może uratować zdrowie, a nawet życie.

 


Latem oddziały kardiologiczne pękają w szwach. Serce i układ krążenia są szczególnie narażone na szkodliwe działanie upałów. W związku z szybszym ubywaniem płynów krew gęstnieje i pojawia się większe ryzyko wystąpienia niebezpiecznych zakrzepów. Do tego naturalna reakcja organizmu na wysokie temperatury, czyli zwiększenie wydzielania potu i rozszerzanie naczyń krwionośnych powodują spadek ciśnienia. Paradoksalnie może to być groźne dla osób z nadciśnieniem ponieważ leki, które biorą dodatkowo obniżają ciśnienie krwi. W ten sposób może dochodzić do omdleń. Nie bez powodu co roku lekarze apelują do osób starszych, aby unikały długiego przebywania na słońcu, zwłaszcza w godzinach popołudniowych. To właśnie one są najbardziej narażone na choroby układu krwionośnego, które odpowiadają za ponad połowę wszystkich zgonów w Polsce. Problemy z krążeniem rozpoczynają się jednak znacznie wcześniej i są skutkiem pielęgnowania przez lata złych nawyków. Zaliczane są do chorób cywilizacyjnych, ponieważ wynikają głównie z wpływu skutków rozwoju technologicznego i gospodarczego na styl życia. Większość dnia spędzamy w pozycji siedzącej, jemy dużo i niezdrowo, przesadzamy z solą, tłuszczem i cukrem. Towarzyszy temu wszechobecny pośpiech i stres, który nierzadko łagodzimy szkodliwymi używkami. Zmęczenie organizmu takimi zaniedbaniami może dać znać o sobie szybciej niż się spodziewamy. Tym bardziej jeśli jesteśmy genetycznie obciążeni ryzykiem zachorowania na schorzenia układu krwionośnego.

Nadciśnienie tętnicze

Do najczęściej występujących chorób kardiologicznych, na które wpływ mogą mieć nasze geny, należy nadciśnienie tętnicze (hipertensja). Obecnie cierpi na nie około miliard osób na świecie, w tym ponad dziesięć milionów Polaków, około 30% nie wie o tym, że choruje, a wielu, pomimo tego, że o chorobie wie, nie podejmuje leczenia. Być może taka powszechność powoduje, że wiele osób bagatelizuje jego znaczenie. Tymczasem może ono prowadzić do zawału serca czy choroby wieńcowej. Podwyższone ciśnienie krwi blaszek miażdżycowych skutkuje również uszkodzeniem śródbłonka i łatwiejszym przenikaniem szkodliwego cholesterolu LDL do ścian tętnic. On zaś jest odpowiedzialny w dużej mierze za procesy prowadzące do wystąpienia miażdżycy. Odkładający się cholesterol w postaci złogów blokuje prawidłowy przepływ krwi. Jeśli takie zwężenie spowodowane miażdżycą dotyczy tętnic wieńcowych może prowadzić do zawału serca. Z kolei umiejscowione w tętnicach nóg często skutkuje niedokrwieniem kończyn, ich ostrym bólem i utrudnieniem poruszania się. Groźne są również blaszki miażdżycowe powstające w tętnicach mózgowych, mogą bowiem być przyczyną wystąpienia udaru.

Niechlubny spadek

Pojawienie się i rozwój miażdżycy związane są głównie z niewłaściwym stylem życia, w tym z paleniem papierosów, brakiem ruchu i spożywaniem niezdrowych tłuszczy. Duże znaczenie mają także predyspozycje zapisane w naszym DNA. W przypadku chorób serca i układu krążenia nie ma prostej zależności genetycznej. Zarówno na zawał, jak i na najczęściej odpowiadającą za niego miażdżycę wpływa pośrednio i bezpośrednio cały wachlarz najróżniejszych schorzeń. Dlatego przy określaniu dziedzicznej skłonności do dolegliwości kardiologicznych ważne jest zbadanie całego zestawu genów, również tych odpowiadających za predyspozycję do wystąpienia m.in. cukrzycy, podwyższonego poziomu złego cholesterolu LDL i trójglicerydów czy niedoboru folacyny – wyjaśnia  Piotr Staniszewski z Biogenetica International Laboratories, firmy wdrażającej w Polsce produkty oparte na innowacjach z dziedziny genetyki. Jeśli najbliżsi członkowie rodziny mają problemy z układem krążenia, ryzyko podzielenia ich losu w naszym przypadku wzrasta kilkakrotnie. Często jednak podstawowy wywiad rodzinny nie wystarcza. Może bowiem dojść do sytuacji, w której niekorzystna kombinacja genów ujawni się dopiero u nas.

W genach lek

Jeśli pierwsze objawy dolegliwości sercowo-krwionośnych już się pojawiły, konieczne jest przyjmowanie leków. Do najczęściej stosowanych środków przeciw chorobom kardiologicznym należą statyny, które mają za zadanie obniżenie  poziomu złego cholesterolu. Poza tym stabilizują już powstałe blaszki miażdżycowe i ograniczają ryzyko ich pęknięcia. Przy nadciśnieniu i chorobie wieńcowej pacjentom zazwyczaj przepisuje się beta-blokery, które hamują układ współczulny i m.in.  zmniejszają częstotliwość uderzeń serca. Do bardzo często stosowanych leków należą także leki hamujące układ renina-angiotensyna-aldosteron,  kwas acetylosalicylowy, w tym popularną aspirynę, która hamuje agregację płytek, a także leki moczopędnetłumaczy dr n.med. Katarzyna Iskierska, specjalista chorób wewnętrznych i hipertensjo log. Ze względu na możliwość występowania kilku dolegliwości ze strony układu krążenia jednocześnie, chorzy nierzadko zmuszeni są do stosowania wielu leków naraz. Ich łączenie musi być jednak ściśle nadzorowane przez specjalistę. W innym przypadku może dojść do niebezpiecznych interakcji.  Dobór odpowiednich dla danej osoby środków kardiologicznych jest niezwykle ważny, ale też trudny. Nie każda substancja może przynosić oczekiwane efekty w naszym przypadku. Branie nieskutecznych lekarstw powoduje znaczne zwiększenie ryzyka wystąpienia powikłań. Ponadto niektóre leki mogą wywoływać uciążliwe skutki uboczne. Na szczęście nasze DNA zawiera nie tylko informacje o predyspozycjach do chorób, ale i o wrażliwości na poszczególne substancje pozwalające je leczyć. Badań pozwalających na określenie odpowiedzi organizmu na terapie lekowe nie należy jednak wykonywać samemu. Ich interpretacją powinien zająć się specjalista, który wyniki wykorzysta do doboru najbardziej efektywnej kuracji.

Im wcześniej tym pewniej

Obciążenie ryzykiem wystąpienia chorób kardiologicznych nie jest wyrokiem. Może być natomiast skutecznym motywatorem do przeprowadzenia niezbędnych zmian w trybie życia. Szczególnie teraz, gdy jeden z głównych czynników ryzyka, czyli otyłość, występuje u coraz młodszych osób. Odpowiednio wczesne podjęcie kroków profilaktycznych to z pewnością najskuteczniejszy sposób na uniknięcie poważnych dolegliwości ze strony układu krążenia. Pamiętajmy, że często towarzyszy im efekt domina – jedna choroba może prowadzić do pojawienia się następnej.
Komentarze
2014-10-08 11:52:19
~szakirka Tak niestety przodujemy w zachorowalności na choroby sercowo -naczyniowe , czasami jednak są to wady wrodzone a nie złe nawyki ,warto robić sobie morfologię i Ekg raz w roku ,a także mierzyć ciśnienie
2014-09-10 09:40:13
~wiki2011 Bardzo ciekawy artykuł. Nie wiem gdzie to czytałam, ale nasze społeczeństwo przoduje w chorobach sercowo-naczyniowych. Na liście winowajców są zła dieta, stres i brak ruch czyli generalnie zły styl życia.
2014-09-03 17:22:15
~Ilona K. Adixx Osobiście znam bardzo młodą dziewczynę ,bo zaledwie dwudziestoletnią , która zmarła na zawał . To niesłychane aby taka młoda ,ale niestety to prawda . Nie trafiła na czas do lekarza i nic już się nie dało zrobić . Według mnie każdy dorosły ( kończący 18 lat) powinien przechodzić przynajmniej raz w roku badanie EKG. Przecież to nie jest jakieś inwazyjne czy bardzo drogie badanie , nawet w mojej małej przychodni wykonują to badanie , a może wykazać problemy z sercem ,które w porę wykryte można wyleczyć .
2014-09-02 12:30:32
~szakirka Trzeba dbać o swoje serduszko i własne zdrowie ,nie palić nie pić ,zdrowo się odżywiać i nie unikać ruchu ,dostosować go do stanu zdrowia .Ja wybieram się do dietetyka ,aby dostosował dietę do mnie ,żebym jeszcze bardziej o siebie zadbała ,bo niestety czasami są osoby takie jak ja ,które rodzą się z wadą serca .Bardzo ważne,najważniejsze jest trafienie do dobrego specjalisty kardiologa i kardiochirurga jeśli taka potrzeba.
2014-08-31 21:22:43
~Doris S Niestety zatrważające to i prawdziwe dane! Mamy coraz słabsze organizmy, a wydolność serca jest coraz słabsza. Częstsze problemy także są i u młodych osób, a nadciśnienie to już choroba cywilizacyjna, jesteśmy schorowanym społeczeństwem, ale niektórzy sami na to zapracowali. Złą dietą, brakiem ruchu przede wszystkim, to i serce nie nadąża w swej pracy! Dodatkowo stres i predyspozycje genetyczne podwyższają statystyki osób chorych i leczonych kardiologicznie. Jeśli już jesteśmy pacjentem - to ważne jest dobranie skutecznych leków w kuracji i mądre postępowanie lekarza prowadzącego - diagnozowanie i poprawne badanie, a z naszej strony - pacjenta - ścisłe przestrzeganie zaleceń i zażywanie leków.
2014-08-29 00:53:29
~szakirka coś niestety wiem o problemach sercowych ,ponieważ na nich znam się jak nikt ,gdyż sama mam problemy z sercem i doświadczyłam już operacji na sercu ,ubytek między przedsionkowy miałam i niedomykalność zastawki IV stopnia mitralnej i drugiej zastawki I stopnia. Niestety na nie domykalność mi nie pomogli lekarze ,natomiast na ubytek naszyta została "łata". Obecnie cierpię na bradykardię ,mam bardzo wolny rytm w dzień 50kilka uderzeń do 40kilka na minutę w nocy niestety do 36 uderzeń spada.

Akcja KONKURS ZABAWA

Czytelniku: Zdobywaj na przełomie roku 2019/20 punkty i wymieniaj je na ulubione kosmetyki!

Czytaj więcej

Przetestowaliśmy

Serum
z natką
3 w 1
FLOSLEK

Pojemność: 30 ml

Krem z groszkiem
na noc

FLOSLEK

Pojemność: 50 ml

Wiadomości branżowe

Koniec lutego to idealny moment na kolejne zakupy i przygotowania do nadchodzącego sezonu wiosna-lato 2020, ale również uzupełnienie garderoby o perełki z sezonu jesień-zima 2019/2020. Powoli, z nadzieją na szybką wiosnę i zielone pąki kwiatów na drzewach, kozaki będą ustępować lżejszym botkom, mokasynom, balerinom oraz...
Rozpoczęły się przygotowania do kolejnej edycji targów LOOK i beauty VISION 2020. Największe wydarzenie dla branży profesjonalistów w Polsce, odbędzie się w dniach 4-5 kwietnia 2020, na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. To wyjątkowa edycja, ponieważ organizator świętować będzie jubileuszową, 20. edycję. Z...
Czytaj więcej

Mapa Salon & Spa

Salon kosmetyczny?
A może Spa ?
Znajdź na mapie swoje miejsce!
Czytaj więcej
.
Reklama

Dla Niej

Czy mogę pić kawę w ciąży? Czy kawa w ciąży jest szkodliwa? Wiele przyszłych mam zadaje sobie to pytanie. Lekarze jednoznacznie wskazują, że można pić kawę w ciąży, ale trzeba zmienić...
Czytaj więcej

Dla Niego

Często osoby, które starają się żyć zdrowo i aktywnie, zastanawiają się, czy mogą pozwolić sobie na słodką przekąskę. Jak poradzić sobie z zapotrzebowaniem na „coś słodkiego”?...
Czytaj więcej

Porady

Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.
Czytaj więcej
.

Cafe News

Kampania Europejskiej Agencji Wykonawczej ds. Małych i Średnich Przedsiębiorstw (EASME) Sektor tekstylny, odzieżowy, skórzany i obuwniczy (TCLF) to europejski potentat, źródło nowych trendów i innowacji. Szacuje się, że roczny obrót w Europie wynosi ponad 200 mld euro, a około 225 000 firm zatrudnia...Czytaj więcej

Miasto Żyje Modą – 17-23.02.2020 Miasto Żyje Modą to projekt „miejski”, towarzyszący odbywającym się w dniach 19-20.02.2020 Targom Mody Poznań. Jego głównym założeniem jest promocja projektantów, marek modowych, miejsc oraz wydarzeń, które łączy jedno – moda i najnowsze...Czytaj więcej

Sezon na lody nie kończy się na lecie Badanie przeprowadzone przez instytut Kantar Public na zlecenie firmy Koral pokazało, że ponad trzy piąte Polaków (68%) je lody zimą. Co ciekawe lody zimą zdecydowanie chętniej jedzą młodsze pokolenia – wśród młodzieży w wieku 15-17 lat jedzenie lodów zimą...Czytaj więcej

Copyright © 2008 - 2020 COSMED Consulting / serwisuroda.pl