Czy dbasz o swoją tarczycę?

Problemy z tarczycą negatywnie wpływają na zdrowie, samopoczucie, a także jakość życia. Według endokrynologów zaburzenia czynności tego gruczołu na całym świecie ma ponad 300 mln ludzi – a nawet 50 procent z nich o tym nie wie. Z kolei polscy specjaliści szacują, że z nieodpowiednim funkcjonowaniem tego narządu zmaga się około 22 procent mieszkańców naszego kraju. Przede wszystkim są to kobiety.

 

 


Tarczyca to niewielki gruczoł położony u podstaw szyi. Produkuje ona i wydziela do krwi trzy hormony: tyroksynę (T4), trijodotyroninę (T3) oraz kalcyroninę. Mają one zapewnić prawidłowe działanie wszystkich tkanek i narządów. Już w okresie życia płodowego i przez pierwsze dwa lata po urodzeniu hormony tarczycy wpływają na rozwój mózgu. Ponadto regulują one wzrastanie i dojrzewanie. Przez całe życie mają wpływ m. in. na pracę serca, jelit, jajników, a także na procesy intelektualne czy nastrój.

 

Uwaga na objawy

Wyróżnić można dwa podstawowe zaburzenia funkcjonowania tarczycy – niedoczynność i nadczynność. Poza tym często występują także: wole obojętne, guzki, zapalenia oraz rak tarczycy.

Niedoczynność tarczycy, jedno z najczęściej występujących zaburzeń tego narządu, pięciokrotnie częściej dotyczy kobiet niż mężczyzn. Ryzyko wystąpienia choroby wzrasta z wiekiem, jednak cierpią na nią także ludzie młodzi, a nawet dzieci. Do niedoczynności dochodzi wtedy, gdy gruczoł nie jest w stanie wyprodukować wystarczającej ilości hormonówwyjaśnia dr n. med. Leszek Pietz z poznańskiej Kliniki Promienistej. Ich zbyt mała ilość spowalnia metabolizm, a co za tym idzie powoduje uczucie zimna czy zmęczenie. Osoby zmagające się z niedoczynnością często mimo racjonalnej diety i aktywności fizycznej, tyją, a także mają podwyższone ciśnienie i zwiększoną ilość cholesterolu we krwi. Ponadto do objawów choroby zalicza się: problemy z pamięcią, stany depresyjne, zaburzenia miesiączkowania, niepłodność, bóle stawów i mięśni, wypadanie włosów, suchość skóry, a także obniżenie libido.

Z kolei nadczynność tarczycy, która spowodowana jest produkcją zbyt dużej ilości hormonów, dotyka ok. 2 procent dorosłych Polaków. W przypadku tego zaburzenia zbyt duże stężenie hormonów przyspiesza metabolizm, co z kolei powoduje chudnięcie, nadmierną pobudliwość, nerwowość, niepokój czy osłabienie siły mięśni. Nieleczona nadczynność tarczycy może doprowadzić do przełomu tarczycowego, który zagraża życiu. Objawami choroby są także: przyspieszona czynność serca, wytrzeszcz oczu, drżenie rąk, uczucie osłabienia, biegunki, kłopoty ze snem, wzmożona potliwość czy rzadsze miesiączki.

 

Podstawowe rozpoznanie

Jeśli zaobserwujemy u siebie niepokojące objawy, które mogą wskazywać na zaburzenia pracy tarczycy trzeba zgłosić się do endokrynologa, który zdecyduje, jakie badania należy wykonać. Diagnostykę rozpoczyna się zazwyczaj od badania krwi, które ma na celu oznaczenie poziomu TSH – hormonu wydzielanego przez przysadkę mózgową, który pobudza do pracy tarczycę. TSH powinno zawierać się pomiędzy 0,3 a 3,5 mj/l. Jeśli stężenie jest niższe od minimalnego mamy do czynienia z nadczynnością tarczycy, natomiast stężenie powyżej górnej granicy oznacza niedoczynnośćwyjaśnia dr n. med. Leszek Pietz. Jeśli wartość TSH nie mieści się w normie, bada się krew pod kątem poziomu poszczególnych hormonów tarczycy – tyroksyny (T4) i trijodotyroniny (T3). Pozwala to na dokładną ocenę zaburzeń. Potwierdzenie diagnozy można uzyskać także przez oznaczenie TRH – neurohormonu wytwarzanego przez podwzgórze, który uwalnia TSH.

Poza oznaczeniem poziomu hormonów we krwi tarczycę można zbadać również m. in. przy pomocy USG, scyntygrafii, biopsji czy też przez wykonanie rentgena klatki piersiowej.

USG tarczycy pokazuje jaka jest wielkość gruczołu i czy są w nim guzki. W ten sposób badane są także węzły chłonne. Badanie pozwala również ocenić echogenność tarczycy. Jeśli fragment płata ma wyższą lub niższą echogenność możliwe jest wystąpienie guzków, zwapnień, torbieli lub powiększonych naczyń.

Komentarze
2015-02-26 13:33:49
~Perfekcyjna Beatris20, moja wiedza pochodzi z osobistych doświadczeń, przerzucenia ton głównie amerykańskich i francuskich badań nad tarczycą (polskich również) oraz prowadzenia przez dwa lata miniforum na temat leczenia alternatywnego. Wiele kobiet wspomagając się medycyną naturalną i całkowicie zmieniając swoje życie na ZDROWSZE ZACZĄWSZY OD MĄDREJ DIETY A SKOŃCZYWSZY NA UPRAWIANIU ZDROWEGO NIEOBCIĄŻAJĄCEGO SPORTU zapanowało (to nie znaczy, że całkowicie wyleczyło bo to jest mi trudno stwierdzić) nad tarczycą i cukrzycą. Jesteś tym co jesz a sposób życia bezpośrednio przekłada się na choroby które nas dopadają.
2015-02-15 00:15:26
~Beatris20 Perfekcyjna a skąd masz takie informację ? Wiem, że wiele zależy od naszej diety i dzięki niej możemy pozbyć się wileu przypadłości. Ale jeśli chodzi o tarczycę, byłam przekonana , że osoba z kliniczną nadczynością lub nie doczynności no niestety ale musi już brac te leki do końca życia by normalnie funkcjonować.
A co do samych badań - najlepiej iść prywatnie bo od lekarza nie jednokrotnie trudno wyprosić skierowanie.
2015-02-11 09:10:45
~Perfekcyjna Dla mnie jest przerażające jak wiele nastolatek i młodych kobiet dotykają zaburzenia pracy tarczycy. Wystarczy wejść na jakiekolwiek fora czy serwisy dla kobiet by bez pudła dostrzec ich dwa rodzaje. Pierwszy to te które są świadome swojej chory i szukają informacji, wsparcia nowych rozwiązań, lepszych lekarzy itd. I druga grupa to te które nie mają bladego pojęcia o tarczycy natomiast zakładają masy depresyjnych wątków. Bez pudła można ocenić, że nie pomocy psychologa a endokrynologa powinny szukać.
Równie przerażające jest bagatelizowanie przez lekarzy ewidentnych objawów. Każda z nas która miała jakikolwiek problem z tarczyca wie również, że zwyczajne oznaczenie tsh może być niewiarygodne. Aby badania były porządnie zrobione należy zbadać dużo więcej hormonów jak również pracę przysadki i samych jajników. A z wynikami udać się do dobrego specjalisty który oceni zależności i poziomy między nimi a nie będzie posługiwał się tabelką z laboratorium.
I najbardziej przerażające dla mnie to "sposób leczenia" który z leczeniem nie ma nic wspólnego. Medycyna doprowadza do obumarcia gruczołu tarczycy a potem do końca życia sztuczny hormon. To ma być leczenie? Mam chory palec to obetnijmy rekę? Nie, dziekuję.
Do tego praktycznie nic się nie mówi o tym iż chorobom tarczycy towarzyszy nietolerancja glutenu która może się rozwinąć w celakię. Dokładnie tak samo jak nie mówi się osobom z przedcukrzycą i cukrzycą, że pierwsze co należy wyeliminować całkowicie z diety to pszenica i biała mąkę.
Medycyna naturalna przy chorobach tarczycy daje sporo rozwiązań. Jednym z nich jest olejek z wiesiołka który daje zaskakująco pozytywne efekty, Niestety medycyna naturalna jest dla cierpliwych i szanujących swój organizm.
2015-02-06 08:02:42
~Beatris20 Dlatego należy zgłosić się do lekarza i wykonać badanie na poziom tych hormonów, bo często to właśnie problemy z tarczycą są winne naszemu złemu samopoczuciu. I wazne aby wybrać dobrego endokrynologa, który dobrze poprowadzi nas przez tą chorobę. Złe wieści są takie , że osoby chore często musza brać leki do końca życia, polecam aby każda kobieta w ciąży pilnowała by lekarz dał jej skierowanie na poziom tych hormonów, gdyż sa niezmiernie ważne w rozwoju dziecka w naszym łonie, a ciąża często indukuje nie dobory (dla kobiet w ciąży sa przyjmowane trochę inne normy ).
2014-11-19 14:53:14
~szakirka tak ,jedni tyją jak tarczyca źle działa ,inni chudną ,zależy czy jest to niedoczynność ,czy też nadczynność
2014-11-18 07:38:16
~wiki2011 Tarczyca to bardzo ważny organ dla naszego organizmu i jego właściwego funkcjonowania, co zostało opisane powyżej. Dodam, że zaburzenia w jej funkcjonowaniu mogą prowadzić do nadmiernej suchości skóry. Jeśli ktoś ma taki problem i występuje on regularnie to wtedy należy ją rozważyć jako jeden z czynników.
2014-11-11 21:47:21
~szakirka tak ,staram się robić regularnie USG tarczycy ,jako ,że kiedyś jakaś zmiana pojawiła się widoczna w tym badaniu właśnie ,kontroluję również poziom hormonów ,ważne jest ,aby stosować profilaktykę ,jeśli pojawią się jakiekolwiek nieprawidłowości

Akcja KONKURS ZABAWA

Czytelniku: Zdobywaj na przełomie roku 2019/20 punkty i wymieniaj je na ulubione kosmetyki!

Czytaj więcej

Przetestowaliśmy

Serum
z natką
3 w 1
FLOSLEK

Pojemność: 30 ml

Krem z groszkiem
na noc

FLOSLEK

Pojemność: 50 ml

Wiadomości branżowe

Koniec lutego to idealny moment na kolejne zakupy i przygotowania do nadchodzącego sezonu wiosna-lato 2020, ale również uzupełnienie garderoby o perełki z sezonu jesień-zima 2019/2020. Powoli, z nadzieją na szybką wiosnę i zielone pąki kwiatów na drzewach, kozaki będą ustępować lżejszym botkom, mokasynom, balerinom oraz...
Rozpoczęły się przygotowania do kolejnej edycji targów LOOK i beauty VISION 2020. Największe wydarzenie dla branży profesjonalistów w Polsce, odbędzie się w dniach 4-5 kwietnia 2020, na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. To wyjątkowa edycja, ponieważ organizator świętować będzie jubileuszową, 20. edycję. Z...
Czytaj więcej

Mapa Salon & Spa

Salon kosmetyczny?
A może Spa ?
Znajdź na mapie swoje miejsce!
Czytaj więcej
.
Reklama

Dla Niej

Czy mogę pić kawę w ciąży? Czy kawa w ciąży jest szkodliwa? Wiele przyszłych mam zadaje sobie to pytanie. Lekarze jednoznacznie wskazują, że można pić kawę w ciąży, ale trzeba zmienić...
Czytaj więcej

Dla Niego

Często osoby, które starają się żyć zdrowo i aktywnie, zastanawiają się, czy mogą pozwolić sobie na słodką przekąskę. Jak poradzić sobie z zapotrzebowaniem na „coś słodkiego”?...
Czytaj więcej

Porady

Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.
Czytaj więcej
.

Cafe News

Kampania Europejskiej Agencji Wykonawczej ds. Małych i Średnich Przedsiębiorstw (EASME) Sektor tekstylny, odzieżowy, skórzany i obuwniczy (TCLF) to europejski potentat, źródło nowych trendów i innowacji. Szacuje się, że roczny obrót w Europie wynosi ponad 200 mld euro, a około 225 000 firm zatrudnia...Czytaj więcej

Miasto Żyje Modą – 17-23.02.2020 Miasto Żyje Modą to projekt „miejski”, towarzyszący odbywającym się w dniach 19-20.02.2020 Targom Mody Poznań. Jego głównym założeniem jest promocja projektantów, marek modowych, miejsc oraz wydarzeń, które łączy jedno – moda i najnowsze...Czytaj więcej

Sezon na lody nie kończy się na lecie Badanie przeprowadzone przez instytut Kantar Public na zlecenie firmy Koral pokazało, że ponad trzy piąte Polaków (68%) je lody zimą. Co ciekawe lody zimą zdecydowanie chętniej jedzą młodsze pokolenia – wśród młodzieży w wieku 15-17 lat jedzenie lodów zimą...Czytaj więcej

Copyright © 2008 - 2020 COSMED Consulting / serwisuroda.pl