Samo mycie i nitowanie to za mało

Najprostsze i bezbolesne zabiegi higienizacyjne u dentysty mogą uchronić przed najgroźniejszymi chorobami jamy ustnej m. in. próchnicą i chorobami przyzębia. Wśród nich jest również paradontoza, na którą w ostatnich latach cierpi coraz więcej osób. Odpowiada za to brak utrzymywania właściwej higieny jamy ustnej oraz związana z tym w dużej mierze niewłaściwa dieta, pozbawiona produktów roślinnych i mało przetworzonych.  Z tego względu warto korzystać okresowo z określonych zabiegów.

 

 

Usuwanie kamienia

Chociaż skaling to prosty zabieg, to wciąż za rzadko po niego sięgamy - ubolewają dentyści. Tymczasem trwające zaledwie 30 minut usuwanie kamienia nazębnego może uchronić nas przed rozwojem próchnicy, chorób dziąseł i przyzębia, w tym najgroźniejszej - paradontozy.

Sam zabieg jest niezwykle prosty. Polega on na rozbiciu  przy pomocy ultradźwięków zalęgającego na zębach kamienia, czyli zmineralizowanych pod wpływem śliny bakterii.  Drgania jakie towarzyszą zabiegowi, sprawiają, że złogi kamienia pękają, a następnie wypłukiwane są z jamy ustnej.

Tworzące się na powierzchni zębów warstwy kamienia, stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia zębów i dziąseł.  Po pierwsze przyczyniają się one do demineralizacji szkliwa, czyli jego rozpuszczenia, otwierając bakteriom drogę do wnętrza zębów. Kamień jest więc główną przyczyną rozwoju próchnicy. Po drugie przyczynia się do rozwoju chorób dziąseł m. in. paradontozy i zapalenia dziąseł. Jest także źródłem chorób przyzębia, w tym stanów zapalnych dziąseł i uszkodzeń kości zębodołowej szczęki i żuchwy - wylicza lek. stom. Wojciech Fąferko z Centrum Implantologii i Ortodoncji Dentim Clinic w Katowicach.

 

 

Specjaliści zalecają, aby skaling wykonywać przynajmniej 2 razy do roku. Jego częstotliwość zależy w dużej mierze od indywidualnych tendencji do osadzania kamienia oraz od diety. Częściej zabieg powinni mieć wykonywany palacze oraz osoby ze zmianami zapalnymi  dziąseł. Zabieg jest bezbolesny, chociaż często towarzyszy mu lekki dyskomfort. W niektórych przypadkach zaleca się komputerowe znieczulenie  przed skalingiem.

 

Pozbądź się przebarwień

Skalingowi powinno  zawsze towarzyszyć piaskowanie zębów, które dopełnia higienizację. Zabieg usuwa przebarwienia i plamy powstałe z jedzenia oraz wzmacnia efekt usuwania kamienia nazębnego. Wygładza także miejsca, w których zalegał kamień. Zabieg wykonywany jest przy pomocy specjalnej piaskarki, która pod ciśnieniem wyrzuca mieszankę powietrza, wody i preparatu czyszczącego.

Piaskowanie podobnie jak skaling jest zabiegiem profilaktycznym. Piaskowanie pozwala na usunięcie osadu i przebarwień, likwiduje także nagromadzony kamień nazębny. Zabieg sprawia, że nasze zęby stają się jaśniejsze, przywracając im naturalny, perłowy połysk - wyjaśnia ekspert z Dentim Clinic.

To nie jedyne zalety piaskowania. Fakt, że substancja czyszcząca jaką traktowane są zęby zawiera fosfokrzemian wapniowo-sodowy sprawia, że zabieg staje się dla zębów źródłem niezbędnych minerałów. Wszystko za sprawą reakcji, w jaką wchodzi on ze śliną. Efektem tego są kryształy hydroksyapatytu, które odbudowują zdemineralizowaną powierzchnię zęba.

 

Proste zasady higieny

Piaskowanie powinno wykonywać się przynajmniej raz na pół roku. Po zabiegu konieczne jest wypolerowanie zębów za pomocą specjalnych gumek i szczoteczek, co spowalnia proces ponownego osadzania się kamienia. Co 3-4 miesiące zabieg powinny mieć wykonane osoby palące nałogowo oraz stosujące dietę, zawierającą tzw. barwiące potrawy np. kawę, herbatę, kolorowe sosy. Zabieg trwa około 20 minut i jest bezbolesny.

Po przeprowadzeniu higienizacji, na którą składa się piaskowanie i skaling zaleca się fluoryzację, czyli pokrycie zębów specjalnym lakierem zawierającym fluor, co zabezpiecza zęby przed próchnicą. Warto także podczas zabiegu poddać się pełnemu przeglądowi.

Higienizacja jest doskonałą okazja do sprawdzenia, czy na zębach nie pojawiła się próchnica, zwłaszcza w miejscach, w których nagromadził się kamień. Higienistka może także dokonać oceny stanu dziąseł, badając tzw. wskaźniki higieny. Warto poddać się także bezbolesnemu badaniu w kierunku raka jamy ustnej.
Komentarze
2015-02-06 06:13:09
~Beatris20 Na początku artykułu chyba zakradł się błąd" odpowiada za nią nie właściwa dieta, pozbawiona produktów roślinnych i malo przetworzonych" - bo wydaje mi sie że produkty przetworzone powodują powstawanie kamienia? Ja na szczęście nie mam takiego problemu z kamieniem, ale używam szczoteczki elektrycznej i pasty zapobiegające powstawaniu płytki. Co do samej metody piaskowania- osoby o wrażliwych dziąsłach musza uważać na ten zabieg, bo troche kaleczy.
2015-02-05 23:09:00
~Perfekcyjna Mam coraz bardziej mieszane uczucia do wszelkich nowych zabiegów i kosmetyki stomatologicznej. Moją dentystka jest moja najlepsza przyjaciółka więc siłą rzeczy mam do niej olbrzymie zaufanie bo wiem, że traktuje mnie tak samo jak siebie. Akurat tydzień temu byłam na kontroli i poleciła mi używać zamiennie szczoteczki elektrycznej z manualną. Poleciła mi również samemu robić sobie płyn do płukania i nie korzystać z gotowych. Od dawna tez nie używam za jej porada pasty z fluorem. Musze powiedzieć, że od 10 lat kiedy się mną zajmuje nie mam żadnych problemów z zębami. Nawet dziurki jednej. A kiedyś miałam tak niesamowitą próchnicę, że chodziłam co tydzień do dentysty i nie nadążał mi leczyć zębów. A jestem pewna, że wtedy odżywiałam się dużo zdrowiej niż teraz ponieważ uprawiałam sport i byłam na bardzo zdrowym naturalnym jadłospisie. Jestem przekonana, że istnieje tak wiele czynników wpływających na nasze zęby, że nie jest możliwe przy normalnym funkcjonowaniu to kontrolować. Jedyne co można zrobić to włączyc zdrowy rozsądek.
2015-02-05 13:08:35
~szakirka Niestety nie tak dawno o zębach się wypowiadałam ,a tu już sama się z wielkim cierpieniem i leczeniem kanałowym zmagam od zeszłego tygodnia i tutaj mój nowy lekarz ,którego znalazłam w sobotę i który jest polecanym i chwalonym stomatologiem zaskoczył mnie po prostu mówiąc ,że nie powinno się używać nitki dentystycznej jeśli problem z dziąsłami mamy ,ponieważ może pogłębiać kieszonki dziąsłowe i pewnie ma racje ,ale za to poleca irygatory dentystyczne .
2014-12-30 18:24:49
~szakirka Ja i moja rodzina bardzo dbamy o ząbki ,jednak niestety zdarzają nam się "awarie " bowiem mojej córce drugie zęby porosły krzywe i obecnie ma aparat ortodontyczny stały ,ale nigdy żadnego ubytku nie miała ,mi jak się zdarzy to niestety często w przestrzeni między zębami i podwójny kłopot ;)Regularnie co pół roku kontroluję ząbki a raz w roku robię piaskowanie :)
2014-12-30 14:12:25
~wiki2011 Przyznam, że do opisywanych zabiegów podchodziłam na zasadzie, że to czysta kosmetyka, trochę na wyrost. Jednak jak pisze redakcja nie do końca tak jest. O tym, że kamień tak źle wpływa na szkliwo nie wiedziałam przyznam.

Akcja KONKURS ZABAWA

Czytelniku: Zdobywaj na przełomie roku 2019/20 punkty i wymieniaj je na ulubione kosmetyki!

Czytaj więcej

Przetestowaliśmy

Serum
z natką
3 w 1
FLOSLEK

Pojemność: 30 ml

Krem z groszkiem
na noc

FLOSLEK

Pojemność: 50 ml

Wiadomości branżowe

Koniec lutego to idealny moment na kolejne zakupy i przygotowania do nadchodzącego sezonu wiosna-lato 2020, ale również uzupełnienie garderoby o perełki z sezonu jesień-zima 2019/2020. Powoli, z nadzieją na szybką wiosnę i zielone pąki kwiatów na drzewach, kozaki będą ustępować lżejszym botkom, mokasynom, balerinom oraz...
Rozpoczęły się przygotowania do kolejnej edycji targów LOOK i beauty VISION 2020. Największe wydarzenie dla branży profesjonalistów w Polsce, odbędzie się w dniach 4-5 kwietnia 2020, na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. To wyjątkowa edycja, ponieważ organizator świętować będzie jubileuszową, 20. edycję. Z...
Czytaj więcej

Mapa Salon & Spa

Salon kosmetyczny?
A może Spa ?
Znajdź na mapie swoje miejsce!
Czytaj więcej
.
Reklama

Dla Niej

Czy mogę pić kawę w ciąży? Czy kawa w ciąży jest szkodliwa? Wiele przyszłych mam zadaje sobie to pytanie. Lekarze jednoznacznie wskazują, że można pić kawę w ciąży, ale trzeba zmienić...
Czytaj więcej

Dla Niego

Często osoby, które starają się żyć zdrowo i aktywnie, zastanawiają się, czy mogą pozwolić sobie na słodką przekąskę. Jak poradzić sobie z zapotrzebowaniem na „coś słodkiego”?...
Czytaj więcej

Porady

Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.
Czytaj więcej
.

Cafe News

Kampania Europejskiej Agencji Wykonawczej ds. Małych i Średnich Przedsiębiorstw (EASME) Sektor tekstylny, odzieżowy, skórzany i obuwniczy (TCLF) to europejski potentat, źródło nowych trendów i innowacji. Szacuje się, że roczny obrót w Europie wynosi ponad 200 mld euro, a około 225 000 firm zatrudnia...Czytaj więcej

Miasto Żyje Modą – 17-23.02.2020 Miasto Żyje Modą to projekt „miejski”, towarzyszący odbywającym się w dniach 19-20.02.2020 Targom Mody Poznań. Jego głównym założeniem jest promocja projektantów, marek modowych, miejsc oraz wydarzeń, które łączy jedno – moda i najnowsze...Czytaj więcej

Sezon na lody nie kończy się na lecie Badanie przeprowadzone przez instytut Kantar Public na zlecenie firmy Koral pokazało, że ponad trzy piąte Polaków (68%) je lody zimą. Co ciekawe lody zimą zdecydowanie chętniej jedzą młodsze pokolenia – wśród młodzieży w wieku 15-17 lat jedzenie lodów zimą...Czytaj więcej

Copyright © 2008 - 2020 COSMED Consulting / serwisuroda.pl