Choroby układu moczowo-płciowego. Masz pytania, wątpliwości?

Każda choroba wiąże się ze stresem. Uciążliwe objawy, przerwanie normalnego rytmu codziennego funkcjonowania, dodatkowy czas poświęcony na badania i leczenie. Są jednak rodzaje chorób, które powodują u nas spotęgowanie złych emocji – to choroby, które dotyczą stref intymnych, choroby układu moczowo-płciowego, gdzie dodatkowo musimy przełamać barierę wstydu. Jak pokazują statystyki dla większości z nas nie jest to proste.

 

 

 

Lekarzy odwiedzamy za rzadko lub zbyt późno, wtedy kiedy choroba jest już zaawansowana. W pierwszej kolejności problem wolimy ignorować, dopóki objawy są do zniesienia. Często także wybieramy domowe sposoby odwlekając wizytę u lekarza.

 

Jakie objawy powinny nas niepokoić? Do lekarza jakiej specjalności należy się udać?

Choroby układu moczowo - płciowego dotyczą zarówno kobiet jak i mężczyzn w każdym wieku. Objawy, które mogą nas niepokoić to zmiana barwy lub zapachu moczu, jego zmętnienie, zwiększona częstotliwość, uczucie pieczenia w trakcie lub tuż po oddaniu moczu, wzmożone parcie na pęcherz, konieczność oddawania moczu w nocy, jego mimowolne oddawanie, dolegliwości bólowe w okolicach podbrzusza.

Pewne problemy występują oczywiście tylko u kobiet lub u mężczyzn. Wynika to z odmiennej budowy anatomicznej układu moczowo-płciowego.

Kobiety odczuwają dolegliwości związane z cyklem miesiączkowym, infekcjami układu moczowo-płciowego, przebytymi porodami lub stosowaną antykoncepcją. Często skarżą się na bolesne miesiączkowanie, zaburzenia cyklu menstruacyjnego, bóle  i obrzęk piersi.

U mężczyzn najczęściej pojawiają się problemy związane z powiększeniem gruczołu krokowego (prostaty), opóźnione oddawanie moczu, przerywany strumień moczu, a także uczucie nie w pełni opróżnionego pęcherza.

Wszystkie wymienione dolegliwości wymagają konsultacji z lekarzem i dokładnej diagnostyki. Mogą bowiem być spowodowane powszechną i stosunkowo łatwą do wyleczenia chorobą lub świadczyć o poważnym, wymagającym głębszej diagnostyki problemie zdrowotnym.

Kobiety z problemami związanymi z układem rozrodczym powinny wybrać się do ginekologa, który zajmuje się rozpoznaniem i leczeniem schorzeń żeńskiego układu płciowego i szeroko rozumianą profilaktyką. Obejmuje to także zagadnienia niepłodności, antykoncepcji i zaburzeń hormonalnych. Natomiast z problemami związanymi z oddawaniem moczu zarówno kobiety jak i mężczyźni powinni odwiedzić lekarza urologa.

 

Dlaczego warto wybrać się do lekarza?  Co może pomóc w przełamaniu wstydu?

Pytanie wydaje się retoryczne, jednak w kontekście dolegliwości strefy intymnej warto powiedzieć to głośno. Nie diagnozujmy się sami, nie ignorujmy jakichkolwiek objawów, które mogą wskazywać na zmianę chorobową. Pamiętajmy, że zaniedbywane objawy, stopniowo mogą się pogłębiać, wymagać leczenia farmakologicznego, czy nawet operacyjnego. Szybka diagnoza i odpowiednio wcześnie zastosowana terapia mają ogromny wpływ na wynik leczenia.

Jeśli mamy obawy związane z wizytą u lekarza, warto odpowiednio się przygotować. Jak to zrobić?  Największy strach budzi to co nieznane. Postarajmy się więc zebrać informacje, jak może wyglądać wizyta u specjalisty, jakie badania może przeprowadzić lekarz. W tym celu możemy skorzystać z Internetu lub z dedykowanych pacjentom infolinii. Warto także wcześniej zapisać na kartce wszelkie niepokojące nas objawy oraz pytania do lekarza. Posiadając taki „plan działania” powinniśmy poczuć się pewniej i bezpieczniej.

W trakcie trwania wizyty trzeba udzielać konkretnych i wyczerpujących odpowiedzi na pytania lekarza. Niektóre z nich mogą wydać się krępujące, jednak są niezbędnym elementem badania i tak je traktujmy. W sytuacji, gdy lekarz powie coś niezrozumiałego lub posłuży się nieznanym terminem medycznym należy poprosić go o wyjaśnienie, w końcu chodzi o nasze zdrowie.

 

Masz pytania, wątpliwości? Nie czekaj, zacznij działać już dziś!

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, pytania dotyczące chorób układu moczowo-płciowego możesz skorzystać z infolinii i porozmawiać z lekarzem ginekologiem i urologiem. Specjaliści czekają na Twoje pytania pod bezpłatnym numerem telefonu:

W dniach od 9 kwietnia do 2 czerwca 2015 r. w godzinach 10.00-19.00 można porozmawiać z lekarzem urologiem pod bezpłatnym numerem telefonu 800 802 602.

W dniach od 9 kwietnia do 11 maja 2015 r. w godzinach 10.00-19.00 można odbyć konsultacje z lekarzem ginekologiem pod bezpłatnym numerem telefonu 800 801 601.

Pamiętajmy jednak, że rozmowa telefoniczna z lekarzem to dopiero pierwszy krok. Kolejnym obowiązkowym jest wizyta w gabinecie lekarza. Rozmowy przez telefon nie mogą być podstawą do postawienia diagnozy, ani zlecenia terapii.

Komentarze
2015-04-11 17:07:03
~szakirka Niestety stresu w naszym życiu nie da się uniknąć ,ale powinniśmy spróbować ograniczyć go do minimum ,choć z doświadczenia wiem ,że łatwiej powiedzieć ,gorzej to zrobić.Tutaj jak w przypadku wielu chorób bardzo ważna jest profilaktyka ,choć niektóre osoby czują wstyd jeśli chodzi o choroby dotyczące sfer intymnych ,warto jednak przełamać wstydliwość i iść do lekarza za nim choroba na dobre się rozwinie ,wielki ukłon dla państwa za podanie numerów do bezpłatnych konsultacji specjalistycznych , sądzę ,że dużo osób w ten sposób skorzysta z porady i to będzie już jakiś krok naprzód do wizyty w gabinetach lekarskich.

Akcja KONKURS ZABAWA

Czytelniku: Zdobywaj na przełomie roku 2019/20 punkty i wymieniaj je na ulubione kosmetyki!

Czytaj więcej

Przetestowaliśmy

Serum
z natką
3 w 1
FLOSLEK

Pojemność: 30 ml

Krem z groszkiem
na noc

FLOSLEK

Pojemność: 50 ml

Wiadomości branżowe

Koniec lutego to idealny moment na kolejne zakupy i przygotowania do nadchodzącego sezonu wiosna-lato 2020, ale również uzupełnienie garderoby o perełki z sezonu jesień-zima 2019/2020. Powoli, z nadzieją na szybką wiosnę i zielone pąki kwiatów na drzewach, kozaki będą ustępować lżejszym botkom, mokasynom, balerinom oraz...
Rozpoczęły się przygotowania do kolejnej edycji targów LOOK i beauty VISION 2020. Największe wydarzenie dla branży profesjonalistów w Polsce, odbędzie się w dniach 4-5 kwietnia 2020, na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. To wyjątkowa edycja, ponieważ organizator świętować będzie jubileuszową, 20. edycję. Z...
Czytaj więcej

Mapa Salon & Spa

Salon kosmetyczny?
A może Spa ?
Znajdź na mapie swoje miejsce!
Czytaj więcej
.
Reklama

Dla Niej

Czy mogę pić kawę w ciąży? Czy kawa w ciąży jest szkodliwa? Wiele przyszłych mam zadaje sobie to pytanie. Lekarze jednoznacznie wskazują, że można pić kawę w ciąży, ale trzeba zmienić...
Czytaj więcej

Dla Niego

Często osoby, które starają się żyć zdrowo i aktywnie, zastanawiają się, czy mogą pozwolić sobie na słodką przekąskę. Jak poradzić sobie z zapotrzebowaniem na „coś słodkiego”?...
Czytaj więcej

Porady

Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.
Czytaj więcej
.

Cafe News

Kampania Europejskiej Agencji Wykonawczej ds. Małych i Średnich Przedsiębiorstw (EASME) Sektor tekstylny, odzieżowy, skórzany i obuwniczy (TCLF) to europejski potentat, źródło nowych trendów i innowacji. Szacuje się, że roczny obrót w Europie wynosi ponad 200 mld euro, a około 225 000 firm zatrudnia...Czytaj więcej

Miasto Żyje Modą – 17-23.02.2020 Miasto Żyje Modą to projekt „miejski”, towarzyszący odbywającym się w dniach 19-20.02.2020 Targom Mody Poznań. Jego głównym założeniem jest promocja projektantów, marek modowych, miejsc oraz wydarzeń, które łączy jedno – moda i najnowsze...Czytaj więcej

Sezon na lody nie kończy się na lecie Badanie przeprowadzone przez instytut Kantar Public na zlecenie firmy Koral pokazało, że ponad trzy piąte Polaków (68%) je lody zimą. Co ciekawe lody zimą zdecydowanie chętniej jedzą młodsze pokolenia – wśród młodzieży w wieku 15-17 lat jedzenie lodów zimą...Czytaj więcej

Copyright © 2008 - 2020 COSMED Consulting / serwisuroda.pl