Reklama
Dezynfekcja z myślą o profesjonalistach

W zapobieganiu rozprzestrzeniania się szkodliwych czynników biologicznych niezbędne jest przestrzeganie higieny oraz zasad sanitarnych. Ważny aspekt rodzaju i skali zagrożeń, jakie czyhają na pracowników całej branży beauty jest często tematem drugoplanowym. Kosmetyczka, kosmetolog, fryzjer dbają przede wszystkim o klienta zapominając o swoim zdrowiu. Czy warto?

Rodzaj, skala infekcji i zakażeń, na które narażeni są profesjonaliści

Kosmetyczki, kosmetolodzy, fryzjerzy i masażyści narażeni są na szkodliwe czynniki biologiczne: wirusy, bakterie, grzyby oraz pasożyty. Medycyna nie znalazła jeszcze rozwiązania w postaci szczepionki na większość czynników biologicznych. Infekcje zwykle są trudne do wyleczenia i niejednokrotnie zostawiają ślad na całe życie. To nie strach przed kontrolą jednostek sanitarnych ani ogólnikowe informacje w obowiązujących ustawach mają być fundamentem przygotowania zasad higieny i dezynfekcji w salonie. Bezpieczeństwo o zdrowie własne i klienta, brak negatywnego wpływu na narzędzia i wyposażenie salonu oraz ekonomiczny rozsądek są najważniejszymi aspektami przy opracowaniu procedur higieny w salonie. Medycyna nie znalazła jeszcze rozwiązania w postaci szczepionki na większość czynników biologicznych. Infekcje czy zakażenia spowodowane bakteriami, grzybami i pasożytami powodują długotrwałe i trudne do wyleczenia choroby. Niejednokrotnie zostawiają one ślad na całe życie.

Wirusy

Wirusy to grupa mikroorganizmów, dla której wciąż nieznane są szczegółowe mechanizmy zakażeń na poziomie organizmu. Leczenie infekcji wirusowej jest trudne, gdyż wirusy nie posiadają własnego metabolizmu, który można zablokować, jak to robią antybiotyki w przypadku bakterii. Większość metod polega na ograniczeniu dalszego rozwoju infekcji, co przekształca chorobę wirusową w chorobę przewlekłą. Wiele chorób wirusowych jest nadal nieuleczalnych i mogą wywoływać choroby nowotworowe. Zakażenia mogą nawracać lub też ujawniać się po bardzo długim czasie, doprowadzając nawet do śmierci. Infekcje wirusowe, na które najczęściej narażone są osoby wykonujące różnego rodzaju zabiegi upiększające spowodowane są wirusami takimi jak: HIV (AIDS), WZW (Wirusowe Zapalenie Wątroby) typu B i C. Warto zaznaczyć, że tylko na wirus WZW typu B została odkryta szczepionka.
Wirus zapalenia wątroby typu C (HCV) nie bez powodu zwany jest cichym zabójcą. Zwykle od momentu zakażenia do pierwszych objawów choroby może minąć nawet kilka lat. W Polsce aż 700 tys. osób może być zakażonych wirusowym zapaleniem wątroby typu C (HCV) nie wiedząc o tym.

Szokujące statystyki:

- 500 milionów ludzi na całym świecie jest obecnie zakażonych wirusami WZW typu B lub C, to ponad 10 razy więcej niż liczba zakażonych HIV/AIDS,

- co trzecia osoba na świecie miała kontakt z wirusem WZW,

- co 12-ty człowiek na świecie choruje na wirusowe zapalenie wątroby typu B lub C i większość z nich nie jest tego świadoma,

- do zakażenia wirusem WZW wystarczy 0,00004 ml zakażonej krwi (dla HIV to 0,1 ml).

Wirusem zarazić można się bezpośrednio poprzez zranienie zainfekowanymi przedmiotami oraz poprzez płyny ustrojowe człowieka. Wszystkie te przedmioty, gdzie mogą się znajdować, nawet śladowe ilości zakażonej wirusem krwi mogą zupełnie przypadkowo zmienić nasze życie.

Bakterie chorobotwórcze, grzyby i pasożyty

Bakterie chorobotwórcze przenoszone są drogą powietrzno-kropelkową, powietrzno-pyłową lub bezpośrednio przez zainfekowane przedmioty i powierzchnie w salonie (ręczniki, narzędzia i akcesoria fryzjerskie). Wywołują zazwyczaj zapalenie krtani, oskrzeli, zatok przynosowych, zapalenie płuc, alergie skórne, stany zapalne błon śluzowych, zatrucia pokarmowe, zapalenie mieszka włosowego i czyraki. Mikroskopijne grzyby oraz pasożyty powodują wiele bardzo zaraźliwych chorób zakaźnych ludzi, głównie grzybice skóry i paznokci. Przenoszone są poprzez kontakt bezpośredni (zakażone osoby, ręczniki, narzędzia i powierzchnie w salonie).
Branża beauty narażona jest przede wszystkim na infekcje spowodowane bakteriami Gronkowca. Wiele osób, nawet nieświadomie, jest ich nosicielami. Szacuje się, że jego nosicielem jest co trzecia osoba na świecie. Gronkowce są bardzo odporne na temperaturę, nie niszczy ich nawet gotowanie przez 30 minut. Optymalna temperatura do rozwoju gronkowca wynosi 37°C. Gronkowce nauczyły się także uodparniać na większość stosowanych w ich leczeniu antybiotyków. Groźne dla ludzi są szczepy gronkowca MRSA, na który nie działa większość antybiotyków – wyjaśnia mgr chemii Małgorzata Kawka.  Gronkowce występują m.in. na skórze, w mieszkach włosowych oraz na błonach śluzowych ust, nosa, gardła, przewodu pokarmowego.

Skuteczna walka z mikroorganizmami, ochrona zdrowia i narzędzi

Bardzo ważny jest wybór odpowiednich preparatów do dezynfekcji skutecznych w zwalczaniu mikroorganizmów, ale również bezpiecznych dla zdrowia i narzędzi. Marka BARBICIDE proponuje preparaty do dezynfekcji narzędzi, akcesoriów kosmetycznych i fryzjerskich, powierzchni oraz skóry opracowane specjalnie z myślą o fryzjerach, kosmetyczkach i kosmetologach. Produkty zarejestrowane są zgodnie z najnowszymi wymaganiami Unii Europejskiej i Polski w Urzędzie Rejestracji Wyrobów Medycznych i Biobójczych w Warszawie. Produkty Barbicide są bezpieczne dla zdrowia, gdyż nie zawierają aldehydów i fenoli. Brak etanolu w składzie preparatów Barbicide oraz formuła przeciw rdzewieniu to gwarancja dla jakości narzędzi. Preparaty są bardzo wydajne, a tym samym ekonomiczne. Posiadają przyjemny zapach i ze względu na brak szkodliwych oparów polecane są do stosowanie przez alergików.

Amerykańska marka Barbicide uznawana jest za symbol czystości na całym świecie. Obecność pojemnika Barbicide z niebieskim płynem dezynfekcyjnym to symbol salonu profesjonalnego i na wysokim poziomie.

Produkty rekomendowane w walce z infekcjami:

Barbicide Koncentrat – dezynfekcja narzędzi. Preparat bez alkoholu bezpieczny dla narzędzi ze specjalną formułą antykorozyjną.

Barbicide Spray oraz chusteczki – do dezynfekcji powierzchni i akcesoriów oraz miejsc częstego kontaktu jak klamki, fotele, poręcze.

Barbicide Hand Sanitizer – bezalkoholowa pianka do dezynfekcji rąk. Delikatnie nawilża dłonie i nie powoduje reakcji alergicznych.

Shipe Shape, Sparkle, Drożny odpływ – gama produktów do utrzymania czystości na najwyższym poziomie, bardziej skuteczne niż zwykłe środki do użytku domowego.

 

 

Pamiętaj, że Twój Klient ma świadomość zagrożeń zakażenia się w salonie. Najprawdopodobniej nie zwróci Ci uwagi, jeśli zauważy brak profesjonalnej higieny w salonie. Pewne jest to, że już więcej Cię nie odwiedzi. Czy tego chcesz?

 

Komentarze

Akcja KONKURS ZABAWA

Czytelniku: Zdobywaj na przełomie roku 2019/20 punkty i wymieniaj je na ulubione kosmetyki!

Czytaj więcej

Przetestowaliśmy

REGENERATING
BODY BALM
Regenerujący
balsam do ciała

Lemon Grass
& Gardenia

Pojemność:
300 ml

NOURISHING SHOWER GEL Odżywczy żel
pod prysznic
Lemon Grass
& Gardenia

Pojemność:
300 ml

Wiadomości branżowe

Zarząd Health and Beauty Media Sp. z o.o. informuje, iż w związku ze zmianą sytuacji epidemiologicznej, tj. faktem potwierdzenia w Polsce pierwszego przypadku zarażenia koronawirusem 2019-nCoV, wywołującym chorobę COVID-19, i po konsultacji z Wystawcami i Partnerami podjęto trudną, ale w  mniemaniu firmy słuszną decyzję o...
Kongres ma na celu ukazanie w szerokim ujęciu tematyki urody, określanej także jako rynek lub branżą beauty. Przede wszystkim firma COSMED Consulting, właściciel portalu serwisuroda.pl, pragnie poruszyć m.in. tematy nadal mało jeszcze popularne oraz zapoznać specjalistów branży beauty i ich klientów z nowościami różnych...
Czytaj więcej

Mapa Salon & Spa

Salon kosmetyczny?
A może Spa ?
Znajdź na mapie swoje miejsce!
Czytaj więcej
.
Reklama

Dla Niej

Nietrzymanie moczu uważane jest za jeden z ważniejszych problemów zdrowotnych XXI wieku i ma status choroby społecznej. Potrafi znacznie obniżyć jakość życia, dlatego w przypadku...
Czytaj więcej

Dla Niego

Pomimo nieopisanego postępu, jaki dokonał się przez lata w dziedzinie stomatologii oraz faktu, że ból w czasie leczenia to już przeszłość, ogromna liczba Polaków nadal panicznie boi się...
Czytaj więcej

Porady

Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.
Czytaj więcej
.

Cafe News

Kampania Europejskiej Agencji Wykonawczej ds. Małych i Średnich Przedsiębiorstw (EASME) Sektor tekstylny, odzieżowy, skórzany i obuwniczy (TCLF) to europejski potentat, źródło nowych trendów i innowacji. Szacuje się, że roczny obrót w Europie wynosi ponad 200 mld euro, a około 225 000 firm zatrudnia...Czytaj więcej

Miasto Żyje Modą – 17-23.02.2020 Miasto Żyje Modą to projekt „miejski”, towarzyszący odbywającym się w dniach 19-20.02.2020 Targom Mody Poznań. Jego głównym założeniem jest promocja projektantów, marek modowych, miejsc oraz wydarzeń, które łączy jedno – moda i najnowsze...Czytaj więcej

Sezon na lody nie kończy się na lecie Badanie przeprowadzone przez instytut Kantar Public na zlecenie firmy Koral pokazało, że ponad trzy piąte Polaków (68%) je lody zimą. Co ciekawe lody zimą zdecydowanie chętniej jedzą młodsze pokolenia – wśród młodzieży w wieku 15-17 lat jedzenie lodów zimą...Czytaj więcej

Copyright © 2008 - 2020 COSMED Consulting / serwisuroda.pl