Reklama
Zdrowy pracownik jest efektywny. Czas na aktywność fizyczną w miejscu pracy!

Pracownicy bardzo często zostają w biurach po godzinach, a gdy po 10-godzinnym dniu pracy docierają wreszcie do domów, nie mają już sił, by skorzystać z karnetu na siłownię, który otrzymali od troskliwego pracodawcy. Kolejnych kilka godzin spędzają więc przed telewizorem z niezdrowymi przekąskami. To powoduje, że kolejne godziny dnia również spędzą w pozycji siedzącej, objadając się. W efekcie poziom niezadowolenia będzie wciąż narastał. Pracodawco - istnieje proste rozwiązanie.

 

 


Gdyby zapytać o to samych pracowników, odpowiedzą, że dbałość o zdrowie jest ważna. Od lat do najchętniej wybieranych benefitów należą pakiety medyczne, karnety na siłownię, basen lub zajęcia fitness. Wielu pracodawców podchwytuje ten trend i stara się przyciągnąć wartościowych pracowników takimi właśnie dodatkami. Kuszą karnetami na obiekty sportowe, organizują zakładowe dni sportu, próbują budować wizerunek pracodawcy troszczącego się o zdrowie i kondycję fizyczną pracowników. Niestety, codzienna praktyka nie wygląda już tak różowo.

Z badań przeprowadzonych przez Social Issues Research Centre wynika, że zaledwie 6 proc. Polaków uprawia sport regularnie, a tylko 2-4 proc. odwiedza kluby sportowe, siłownie lub uczestniczy w zajęciach fitness. Można przypuszczać, że wśród pracowników otrzymujących w pracy karnety, jedynie od kilku do kilkunastu procent faktycznie znajduje dość czasu i energii, by regularnie z nich korzystać. Trudno się temu dziwić. Skoro pracujemy coraz dłużej, to nie mamy siły na ćwiczenia fizyczne. Tym bardziej, że siedzący tryb życia połączony z dużą aktywnością umysłową niesamowicie wysysa z nas energię.

 

Tycie za biurkiem

Gdyby problemem był jedynie spadek energii, można by się jeszcze pogodzić z taką konsekwencją ciężkiej i pełnej zaangażowania pracy. Niestety, powszechnie uchodząca za lekką i nie obciążającą organizmu praca siedząca ma bardzo negatywny wpływ na zdrowie.

Bardzo poważnym problemem osób pracujących w biurach jest chociażby otyłość. Siedzenie praktycznie nie pochłania energii, a więc w tym czasie przemiana materii zostaje spowolniona, a tkanka tłuszczowa wypiera tkankę mięśniową. Wolniejsze staje się także krążenie krwi, przez co osoby wykonujące pracę umysłową są dwa razy bardziej narażone na ryzyko choroby serca i układu krążenia niż pracownicy fizyczni. Poza tym podczas długotrwałego siedzenia spada poziom dobrego cholesterolu i zwiększa się ryzyko cukrzycy.

Pracownik, który przez wiele godzin przebywa w jednej pozycji, w szczególny sposób obciąża swój kręgosłup. Narażone na uszkodzenia są także mięśnie karku. Obciążenie mięśni tułowia i kręgosłupa w dłuższej perspektywie może doprowadzić do skrzywienia kręgosłupa (lub do pogłębienia istniejących krzywizn). Praca siedząca może także skutkować krótkotrwałymi dolegliwościami – np. mrowieniem i drętwieniem.

 

Krótkie ćwiczenia podczas przerw w pracy

Dolegliwości fizyczne można zmniejszyć już na etapie przygotowywania stanowiska pracy, tak by było ono zgodne z zasadami ergonomii. Samo to nie sprawi jednak, że pracownik będzie odczuwał więcej energii, ani nie poprawi jego kondycji. Dlatego najlepiej byłoby, gdyby przynajmniej przerwy w pracy wykorzystywał w ruchu.

W związku z tym od karnetów na siłownię znacznie korzystniejsze może być udostępnienie pracownikom urządzeń do ćwiczeń w miejscu pracy. Najlepiej takich, które pozwolą na szybkie przećwiczenie różnych partii mięśni bez konieczności przebierania się i bez ryzyka spocenia. Pod tym względem dobrze sprawdza się np. Flabelos, urządzenie do terapii dynamicznej, które rekomenduje Anna Grzywaczyk z firmy Mediwel Polska.

Aby praca na Flabelosie przyniosła rezultaty, wystarczy na nim ćwiczyć 10 minut dziennie – wyjaśnia Anna Grzywaczyk. Ćwiczenia poprawiają krążenie krwi i powodują dotlenienie organizmu, a jednocześnie dają zastrzyk energii, którą można potem wykorzystać podczas kreatywnej pracy.

Za wykorzystywaniem Flabelosa w biurach przemawia to, że osoba stojąca na wibrującym podeście nie musi wykonywać intensywnej pracy, nie poci się i nie męczy. A mimo to, Flabelos jest w stanie uaktywnić 96% mięśni (podczas ćwiczeń na siłowni uaktywnia się przeważnie ok. 40%). Warto dodać, że urządzenie ma certyfikat medyczny przyznany przez Instytut MedCert w Hamburgu, co oznacza, że jego skuteczność została potwierdzona badaniami.

Obecnie dystrybutor Flabelosa umożliwia firmom bezpłatne wypożyczenie urządzenia na okres próbny, dzięki czemu pracownicy mogą sami sprawdzić, czy taka forma aktywności im odpowiada.

 

Każdą chwilę można wykorzystać

Niezależnie od tego, czy pracodawca udostępnia pracownikom jakiekolwiek urządzenia do ćwiczeń, wykonując pracę w pozycji siedzącej warto spróbować ćwiczeń izometrycznych, dzięki którym w szczególności można wzmocnić mięśnie brzucha i ud. Tego typu gimnastyka pozytywnie wpływa także na mięśnie w okolicach pośladków i biustu.

Ćwiczenia izometryczne wykonuje się poprzez napinanie mięśni przez wyznaczoną ilość sekund. Następnie należy rozluźnić ciało. Ćwiczenie takie może polegać chociażby na tym, aby siedząc na krześle, chwycić dłońmi siedzisko, a następnie spróbować przyciągać je do siebie przez 5 sekund. Czynność tę należy powtórzyć kilka razy. Inne ćwiczenie polega na tym, aby siedząc na krześle obrotowym i trzymając się mocno biurka, wykonywać energiczne skręty biodrami. Same barki i tułów nie powinny się przy tym poruszać.

Gimnastyka izometryczna pozwala wzmacniać mięśnie, ale nie zastąpi ruchu. Warto więc, gdy tylko to możliwe, zastępować autobus bądź samochód własnymi nogami (ewentualnie jeździć na rowerze) oraz wybierać schody zamiast windy. Znaczenie ma naprawdę każdy rodzaj aktywności. Okazuje się, że nawet żucie gumy może mieć sens – dzięki temu zużywamy o 10% energii więcej niż jedynie siedząc.

Biorąc pod uwagę to, jak bardzo ruch wpływa na kondycję pracowników (a ta fizyczna ma przecież duży wpływ na umysłową), być może lepszym rozwiązaniem od fundowania pracownikom karnetów na siłownię byłaby realizacja programów zachęcających ich do większej aktywności w miejscu pracy?

Skoro w biurze spędzają po 8-10 godzin dziennie, a w domach sił starcza już tylko na oglądanie telewizji, jedyną okazją, by skłonić ich do większej aktywności pozostają przerwy w pracy. W dużej mierze to od pracodawców zależy, w jaki sposób pracownicy wykorzystają ten czas.

Komentarze
2015-11-25 20:13:02
~szakirka Warto dbać o zdrowie fizyczne a zarazem psychiczne pracownika ,jasne ,że szczęśliwy pracownik ,zrelaksowany będzie bardziej efektywnie pracował i to się pracodawcy na pewno opłaci .
2015-08-28 10:49:01
~Beatris20 Może nie każdego pracodawcę stać na siłownię, ale super by było gdyby każdy dostawał karnet na siłownię i basen. To nie tylko dobrze robi dla ciała ale tez pozwala zredukować stres.

Akcja KONKURS ZABAWA

Czytelniku: Zdobywaj punkty i wymieniaj je na ulubione kosmetyki!

Czytaj więcej

Przetestowaliśmy

Foodie Miód Manuka Regenerujące Masło do ciała
Soraya

Regenerujące masło do ciała z Miodem Manuka, pochodzącego z najczystszych regionów Nowej Zelandii.

Ujędrniający Krem-Serum Intensywna Depigmentacja
Dermika

Ujędrniający krem-serum z wysokim stężeniem składnika depigmentacyjnego skutecznie walczy z przebarwieniami.

Wiadomości branżowe

Szeroko pojęta pomoc w zakresie opieki kosmetologicznej nad osobami znajdującymi się na różnych etapach choroby nowotworowej określana jest jako kosmetologia onkologiczna. To trudna i wymagająca subdyscyplina kosmetologii, obejmująca zabiegi pielęgnacyjne i upiększające, wymagająca dużej wiedzy, ciągłego dokształcania,...
Branża usług beauty jak nigdy do tej pory podlega wielu i jednocześnie szybkim zmianom. Czynników, które wpływają na ten stan rzeczy jest kilka. Przede wszystkim najważniejszym jest sam konsument, który jest świadomy swoich potrzeb, co należy w tym przypadku rozumieć iż ma on w stosunku do wizyty w salonie konkretne...
Czytaj więcej

Mapa Salon & Spa

Salon kosmetyczny?
A może Spa ?
Znajdź na mapie swoje miejsce!
Czytaj więcej
.
Reklama

Dla Niej

Miesiączka to nieodłączny element życia każdej kobiety. Kojarzona z bólem i dyskomfortem jest jednak oznaką prawidłowego rozwoju i zdrowia. Podczas menstruacji większość kobiet skarży...
Czytaj więcej

Dla Niego

Korzystanie z zabiegów medycyny estetycznej przez mężczyzn nie jest już w Polsce tematem tabu. Coraz więcej panów chce wyglądać młodziej i lepiej czuć się we własnej skórze. Z jakich...
Czytaj więcej

Porady

Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.
Czytaj więcej
.

Cafe News

Pobiegli wspólnie dla podopiecznych domów dziecka 13 października 2018 r. odbył się 1. Rodzinny Bieg Czas Na Wzrok, organizowany z okazji obchodów Światowego Dnia Wzroku. Wyjątkowe wydarzenie miało charakter sportowy i rodzinny, ale przede wszystkim – charytatywny....Czytaj więcej

Wyjątkowa lekcja WF-u w Poznaniu dzięki Always i Fundacji Otylii Ruch, to zdrowie – o prawdziwości tego powiedzenia mogły się przekonać uczennice z Wielkopolski, które 12 października 2018 r. wzięły udział w niezwykłej lekcji wychowania fizycznego. Młode Wielkopolanki  ćwiczyły pod okiem polskich...Czytaj więcej

Targi Mody Poznań Za nami kolejna edycja Targów Mody Poznań, a tym samym największych w Polsce targów dla branży fashion o charakterze kontraktacyjnym. Przypadający na ostatnie dni wakacji termin targów, upłynął pod znakiem umów handlowych, prezentacji trendów na najbliższe sezony...Czytaj więcej

Copyright © 2008 - 2018 COSMED Consulting / serwisuroda.pl