Reklama
Jak efektywnie sprzedawać kosmetyki w sieci?

Oczywiste jest, że kupno nowego samochodu, mieszkania czy domu nie może trwać krótko, ale co powiesz na to, że ścieżka zakupowa kosmetyków typu szminka czy krem i to w sklepie internetowym, może być rozciągnięta nawet do 34 dni? Tak, kategoria Zdrowie i Uroda należy do wysoce konkurencyjnych segmentów rynku e-commerce, w którym ścieżki zakupowe są nie tylko bardzo skomplikowane, ale też bardzo długie. Proces ten jest warunkowany jest różnymi zmiennymi.

 

 

Jak utrzymać zaangażowanie kupującego w aż tak długim czasie i maksymalizować prawdopodobieństwo dokonania zakupów? Na których etapach ścieżki zakupowej zapadają decyzje po stronie konsumenta? Jak zaprojektować optymalny dobór punktów styku z marką w e-commerce? O tym w najnowszym raporcie „(kręte) ścieżki konsumenta w e-commerce”.

To, że klient przegląda produkty w twoim e-sklepie wcale nie oznacza, że dokona ostatecznego zakupu właśnie tam. Na co zwrócić uwagę, aby poprawić konwersję i zatrzymać klienta u siebie? Publicis Groupe opublikowało raport poświęcony behawiorystce konsumenckiej oraz ścieżce zakupowej, który pokazuje w jaki sposób polscy konsumenci robią zakupy w internecie. Opracowanie obejmuje kilka zagadnień, które są kluczowe w budowaniu strategii e-commerce.

 

Jakie treści mają znaczenie w e-commerce?

Panuje powszechne przekonanie, że strona główna sklepu internetowego odgrywa pierwszorzędną rolę w sprzedaży online. Jednak z raportu „(kręte) ścieżki konsumenta w e-commerce” wyraźnie wynika, że jedna trzecia Polaków kupujących produkty w kategorii Zdrowie i Uroda w ogóle nie odwiedza strony głównej sklepu. Skąd taki wynik?

Okazuje się, że większość konsumentów poszukując dany produkt wpisuje słowo klucz w wyszukiwarkę internetową, która przekierowuje ich na kartę produktową, całkowicie pomijając stronę główną. Potwierdzeniem na to są dane mówiące, że karty produktowe odwiedza 9 na 10 osób dokonujących zakupów w internecie. Zatem, aby zachęcić potencjalnego klienta do zrealizowania transakcji, warto pochylić się nad znaczeniem podstron, na których ścieżka zakupowa jest bardziej intuicyjna, co może znacząco przyśpieszyć proces zakupowy.

Interesującym wnioskiem z badanych witryn internetowych, jest również fakt, że 9,5% kupujących pomija stronę z koszykiem i przechodzi na kartę finalizującą transakcję. Takie zachowanie sugeruje brak dłuższego zastanowienia czy potrzeby ponownej weryfikacji przez użytkownika przed dokonaniem ostatecznego zakupu, a tym samym wyższy współczynnik konwersji.

 

Podążanie za konsumentem w trakcie całego procesu decyzyjnego

Z raportu opracowanego przez Publicis Groupe wynika, że przeciętny polski kupujący otwiera ok. 50 podstron od pierwszej wizyty do kupna produktu, co sprawia, że ścieżka zakupowa może wydłużać się nawet do 34 dni.

Czas dokonania zakupu od pierwszego wejścia na stronę wybranego sklepu online wynosi średnio 8,5 dnia. W tym czasie użytkownik narażony jest na ogromną ilość komunikatów, reklam, promocji, które mogą skutecznie odwrócić jego uwagę.

Jeżeli zależy ci na zatrzymaniu klienta na swojej stronie, musisz wspierać zaangażowanie kupującego w całym okresie zakupowym. Niezwykle istotną rolę spełniają tutaj dodatkowe punkty styku, komunikaty sprowadzające klienta z powrotem do witryny sklepu. Retargeting pozwala na nowo dotrzeć do osób, które wcześniej już były zainteresowane produktem, ale ostatecznie nie dokonały transakcji. Dlatego tak ważna jest personalizacja treści, która odpowiednio dopasowana do etapu na ścieżce zakupowej, pozwoli efektywnie domknąć proces zakupowy.

Dodatkowo zaangażowanie użytkownika może zapewnić rekomendacja wykorzystująca modelowanie predykcyjne oparte na  technologii uczenia maszynowego. Adekwatny przekaz komunikacyjny do aktualnych potrzeb konsumenta, może skutecznie przywrócić lub sfinalizować daną ścieżkę zakupową.

Zwiększona liczba odsłon sekcji kontentowych wskazuje na skuteczność strategii opartych na treściach. Warto zadbać również o opinie i rekomendacje od innych użytkowników, które stanowią skuteczny bodzieć w procesie decyzyjnym konsumentów.

 

 

Czas na nowe technologie

Jednym z ważnych czynników zachęcających klienta do dokonania zakupu w sklepie internetowym jest prostota i łatwość w procesie składania zamówienia. Dlatego warto postarać się, aby ścieżka zakupowa w twoim sklepie była na tyle intuicyjna, żeby konsument chętnie i szybko ją zakończył. Dodatkowo, należy pamiętać, że nowości technologiczne uatrakcyjniają ofertę e-commerce. Szczególne znaczenie w sprzedaży online odgrywają urządzenia mobilne.

Klienci cenią sobie wygodę, a mobile okazuje się być doskonałym narzędziem w podróży zakupowej dla konsumentów z kategorii Zdrowie i Uroda. Potwierdzeniem na to są dane zebrane w badaniu, które podają, że w bieżącym roku, aż 42% ogólnej liczby transakcji na analizowanych witrynach zostało zrealizowane za pomocą smartforna lub tabletu.

Doskonałym przykładem innowacji technologicznych wspierających sprzedaż są conept store’y marek Sephora czy Loreal − szereg zaimplementowanych rozwiązań AR wspomagających proces decyzyjny konsumentów (dobór kolorów kosmetyków: szminek, farb do włosów, analizy skóry czy włosów), ale też pozwalających konsultantom marki jeszcze lepiej i w bardziej interaktywny sposób doradzać swoim konsumentkom i konsumentom czy dokonać selekcji właściwych produktów, rozpoznać opinie innych użytkowników -  w takim modelu można śmiało powiedzieć, że smartfon konsumenta staje się osobistymi asystentem podczas wizyt w sklepie, zaś dla marki jest centralnym ogniwem budowania doświadczeń – wyjaśnia Krzysztof Andrzejczak, Chief Commerce Officer Publicis Groupe Polska.

Odpowiednio dostosowana platforma e-commerce może zwiększyć realną liczbę użytkowników. Istotna jest wiedza i zrozumienie procesu decyzyjnego shopperów oraz zadbanie o odpowiednie doświadczenie użytkownika do jego potrzeb w podróży zakupowej. Ważna jest nie tylko optymalizacja sklepu internetowego do mniejszego ekranu, ale również łatwy i szybki dostęp do informacji, wyraźne grafiki oraz czytelna nawigacja po asortymencie sklepu. Dobrym pomysłem na zatrzymanie klientów jest również aplikacja transakcyjna, której współczynniki konwersji trzykrotnie przekraczają wynik analogiczny do stron mobilnych.

Komentarze

Akcja KONKURS ZABAWA

Czytelniku: Zdobywaj na przełomie roku 2019/20 punkty i wymieniaj je na ulubione kosmetyki!

Czytaj więcej

Przetestowaliśmy

REGENERATING
BODY BALM
Regenerujący
balsam do ciała

Lemon Grass
& Gardenia

Pojemność:
300 ml

NOURISHING SHOWER GEL Odżywczy żel
pod prysznic
Lemon Grass
& Gardenia

Pojemność:
300 ml

Wiadomości branżowe

Zarząd Health and Beauty Media Sp. z o.o. informuje, iż w związku ze zmianą sytuacji epidemiologicznej, tj. faktem potwierdzenia w Polsce pierwszego przypadku zarażenia koronawirusem 2019-nCoV, wywołującym chorobę COVID-19, i po konsultacji z Wystawcami i Partnerami podjęto trudną, ale w  mniemaniu firmy słuszną decyzję o...
Kongres ma na celu ukazanie w szerokim ujęciu tematyki urody, określanej także jako rynek lub branżą beauty. Przede wszystkim firma COSMED Consulting, właściciel portalu serwisuroda.pl, pragnie poruszyć m.in. tematy nadal mało jeszcze popularne oraz zapoznać specjalistów branży beauty i ich klientów z nowościami różnych...
Czytaj więcej

Mapa Salon & Spa

Salon kosmetyczny?
A może Spa ?
Znajdź na mapie swoje miejsce!
Czytaj więcej
.
Reklama

Dla Niej

Nietrzymanie moczu uważane jest za jeden z ważniejszych problemów zdrowotnych XXI wieku i ma status choroby społecznej. Potrafi znacznie obniżyć jakość życia, dlatego w przypadku...
Czytaj więcej

Dla Niego

Pomimo nieopisanego postępu, jaki dokonał się przez lata w dziedzinie stomatologii oraz faktu, że ból w czasie leczenia to już przeszłość, ogromna liczba Polaków nadal panicznie boi się...
Czytaj więcej

Porady

Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.
Czytaj więcej
.

Cafe News

Kampania Europejskiej Agencji Wykonawczej ds. Małych i Średnich Przedsiębiorstw (EASME) Sektor tekstylny, odzieżowy, skórzany i obuwniczy (TCLF) to europejski potentat, źródło nowych trendów i innowacji. Szacuje się, że roczny obrót w Europie wynosi ponad 200 mld euro, a około 225 000 firm zatrudnia...Czytaj więcej

Miasto Żyje Modą – 17-23.02.2020 Miasto Żyje Modą to projekt „miejski”, towarzyszący odbywającym się w dniach 19-20.02.2020 Targom Mody Poznań. Jego głównym założeniem jest promocja projektantów, marek modowych, miejsc oraz wydarzeń, które łączy jedno – moda i najnowsze...Czytaj więcej

Sezon na lody nie kończy się na lecie Badanie przeprowadzone przez instytut Kantar Public na zlecenie firmy Koral pokazało, że ponad trzy piąte Polaków (68%) je lody zimą. Co ciekawe lody zimą zdecydowanie chętniej jedzą młodsze pokolenia – wśród młodzieży w wieku 15-17 lat jedzenie lodów zimą...Czytaj więcej

Copyright © 2008 - 2020 COSMED Consulting / serwisuroda.pl