Reklama
Zespół cieśni kanału nadgarstka – choroba biurowa

Poczucie mrowienia dłoni, silny ból nocny promieniujący nawet do ramienia, obrzęk i sztywność nadgarstka. Na takie dolegliwości narażasz się długo pracując przy komputerze. To nie tylko bolesny i uciążliwy problem. Mogą one oznaczać, że cierpisz na tak zwany zespół „cieśni” kanału nadgarstka. To schorzenie utrudnia wykonywanie codziennych czynności, bo zmniejsza siłę i sprawność ręki. Dlatego jeśli zauważysz u siebie takie symptomy, nie lekceważ ich.

Kłopoty z nadgarstkiem zwykle zaczynają się dość niewinnie. Najpierw co jakiś czas czujemy w palcach delikatne mrowienie. Zwykle jednak wtedy jeszcze nie myślimy o tym, że może to być poważne schorzenie. Tłumaczymy sobie, że za długo pracowaliśmy na komputerze czy obciążyliśmy dłoń dźwigając jakiś ciężar. Jeśli jednak z czasem pojawia się ból, który staje się tak silny, że budzimy się przez niego w nocy, lepiej nie czekać z wizytą u lekarza.

Nerwowy ucisk

Nadgarstek jest złożoną konstrukcją, składa się z ośmiu kości. Razem z przypominającym cienką taśmę troczkiem zginaczy (czyli więzadłem) tworzą one przestrzeń nazywaną kanałem nadgarstka. Przebiegają nim naczynia krwionośne, ścięgna mięśni, a także nerw pośrodkowy. Jeśli ten tunel ulegnie zwężeniu w wyniku powiększenia objętości tkanek w jego obrębie, na przykład obrzęku ścięgien, dochodzi do ucisku na wszystkie struktury, z których najbardziej wrażliwy jest nerw. W efekcie odczuwa się mrowienie w palcach i ból nadgarstka, który może promieniować nawet do ramienia. To utrudnia wykonywanie codziennych czynności. Problemem staje się nie tylko pisanie na klawiaturze komputera, ale nawet zapięcie guzika, utrzymanie długopisu czy odkręcenie słoika. Te objawy świadczą zwykle o zespole cieśni nadgarstka (nazwanym też zespołem kanału nadgarstka). Początkowo pojawiają się, gdy ruszamy dłońmi, ale w zaawansowanym stadium choroby występują również w stanie spoczynku i nasilają się w nocy.

Dolegliwość zawodowa

Zespół cieśni nadgarstka najczęściej powodowany jest przeciążaniem go podczas pracy zawodowej, przede wszystkim biurowej, która wiąże się ze spędzaniem wielu godzin pisząc na klawiaturze lub klikając myszką. Co ciekawe, kobiety chorują pięć razy częściej. Zwykle na tę dolegliwość skarżą się 40-50-latkowie, ale może ona wystąpić u osób młodszych, bo wystarczy nawet kilka miesięcy intensywnej pracy – mówi dr n. med. Jarosław Strychar ze szpitala Medicover. Z tym schorzeniem zmagają się także osoby, które wykonują ciągle te same, dość monotonne ruchy dłoni, nie tylko realizując swoje obowiązki zawodowe, ale też ze względu na swoje hobby, na przykład upodobanie do robienia na drutach, szycia, gry w tenisa czy squasha. Ten problem może również towarzyszyć złamaniom i przewlekłym urazom, chorobom reumatycznym stawów, niewydolności nerek, niektórym infekcjom, zaburzeniom hormonalnym, a także pojawić się u kobiety w trakcie ciąży, kiedy często zdarza się, że organizm zatrzymuje wodę. Warto wiedzieć, że ta dolegliwość częściej występuje u osób palących papierosy i nadużywających alkoholu.

Odciążyć nadgarstki

Gdy dokucza nam ból nadgarstka, trzeba przede wszystkim dać dłoni odpocząć i wyeliminować lub przynajmniej znacząco ograniczyć wykonywanie nią ruchów, które doprowadziły do pojawienia się tego problemu. Jeżeli pomimo to dolegliwość nie ustąpi lub wręcz się nasili, należy zgłosić się do lekarza. Dalsze postępowanie zależy od tego, jak bardzo zaawansowana jest choroba. Konieczne może być okresowe usztywnienie nadgarstka za pomocą ortezy, żeby chronić nerwy przed dalszym naciskiem. Niezbędne może być też przyjmowanie leków przeciwzapalnych lub zastrzyków ze sterydami bądź zastosowanie fizjoterapiiwymienia dr n. med. Jarosław Strychar ze szpitala Medicover. Dolegliwości bólowe nasilają się u osób z niedoborami witaminy B6, dlatego warto uzupełnić jej poziom, dawkę należy jednak uzgodnić z lekarzem.
Niestety w wielu przypadkach choroba jest już tak zaawansowana, że wymaga zabiegu operacyjnego nazywanego odbarczeniem nerwu pośrodkowego. Warto pamiętać, że po przeprowadzeniu takiej operacji bardzo ważne jest wczesne uruchomienie palców i łagodna rehabilitacja, która pomaga odzyskać sprawność. Powrót do pracy biurowej jest możliwy po około dwóch tygodniach. Pełną sprawność pacjent uzyskuje po około miesiącu.

Jeśli chcemy uniknąć bolesnych objawów, jakie wiążą się z wystąpieniem zespołu cieśni nadgarstka, powinniśmy przede wszystkim pamiętać o higienie pracy przy komputerze. Przed rozpoczęciem pisania na klawiaturze warto „rozgrzać” dłoń i palce, a później robić sobie przerwy, podczas których ręce będą mogły odpocząć. Warto zadbać również o swoje stanowisko pracy, a przede wszystkim właściwą wysokość biurka i krzesła, a także wyposażyć je w podkładkę pod nadgarstki.
Komentarze
2015-02-22 11:40:50
~Perfekcyjna Zastanawiałam się co tu napisać... tzn czy w ogóle napisać. Napiszę tylko dlatego, że może to komuś pomoże.
Mam cieśnię w obu nadgarstkach, choć dziś należałoby powiedzieć, że MIAŁAM.
Jak się jej dorobiłam? Wcale nie na komputerze a w szkole muzycznej (fortepian) a później dobiłam pasją malowania i dźwiganiem zakupów.
Kiedy przyszedł ten czas, że mało nie spowodowałam tragicznego wypadku prowadząc auto a otwarcie drzwi poprzez naciśnięcie klamki stawało się niemożliwe poszłam do profesora w nobliwym warszawskim szpitalu i usłyszałam, że nie ma na to lekarstwa i czeka mnie operacja a potem nawet 2 letnia rehabilitacja.
Zwlekałam... jak żyć nie mając sprawnych rąk przez 2 lata i będąc młoda osobą a nie staruszką na emeryturze? Zwlekałam i okazało się, że moja koleżanka również dostała skierowanie na operację cieśni. Znów poszłam do profesora tym razem w duecie. Ona się zapisała na najbliższy termin ja zwiałam.
To było 4 lata temu. W zeszłym roku ona brała ślub. Przed ołtarzem była tak niesprawna, że nie dała rady założyć mężowi obrączki. Ciągle się skarży i płacze, ze jest kaleką, że ręce pozostały niesprawne po operacji. Kiedyś była wziętą księgową. Dziś pracuje jako opiekunka starszych już samodzielnych dzieci ponieważ praca na komputerze jest dla niej niemożliwa. Przykre... i przerażające.
Ja zrezygnowałam z operacji ponieważ poszłam na tą wizytę do szpitala już przygotowana w pewną wiedzę zaczerpniętą od internautów. Internautów którzy opisywali problemy pooperacyjne.
Spędziłam kilka tygodni w sieci na szukaniu i znalazłam domowy sposób leczenia cieśni naszych babć. Szukałam kontaktu z osobami które tej metody spróbowały i uzyskałam potwierdzenie, że jest skuteczna.
Poświęciłam się i poddałam 10 dniowej kuracji. To było 4 lata temu. Od tamtej pory objawy nie wróciły choć mocno się tego obawiałam.
Jeśli masz ten problem zanim dasz się pokroić, dobrze to przemyśl i spróbuj medycyny ludowej. Pokroić możesz się zawsze.

Akcja KONKURS ZABAWA

Czytelniku: Zdobywaj punkty i wymieniaj je na ulubione kosmetyki!

Czytaj więcej

Przetestowaliśmy

Foodie Miód Manuka Regenerujące Masło do ciała
Soraya

Regenerujące masło do ciała z Miodem Manuka, pochodzącego z najczystszych regionów Nowej Zelandii.

Ujędrniający Krem-Serum Intensywna Depigmentacja
Dermika

Ujędrniający krem-serum z wysokim stężeniem składnika depigmentacyjnego skutecznie walczy z przebarwieniami.

Wiadomości branżowe

Szeroko pojęta pomoc w zakresie opieki kosmetologicznej nad osobami znajdującymi się na różnych etapach choroby nowotworowej określana jest jako kosmetologia onkologiczna. To trudna i wymagająca subdyscyplina kosmetologii, obejmująca zabiegi pielęgnacyjne i upiększające, wymagająca dużej wiedzy, ciągłego dokształcania,...
Branża usług beauty jak nigdy do tej pory podlega wielu i jednocześnie szybkim zmianom. Czynników, które wpływają na ten stan rzeczy jest kilka. Przede wszystkim najważniejszym jest sam konsument, który jest świadomy swoich potrzeb, co należy w tym przypadku rozumieć iż ma on w stosunku do wizyty w salonie konkretne...
Czytaj więcej

Mapa Salon & Spa

Salon kosmetyczny?
A może Spa ?
Znajdź na mapie swoje miejsce!
Czytaj więcej
.
Reklama

Dla Niej

Miesiączka to nieodłączny element życia każdej kobiety. Kojarzona z bólem i dyskomfortem jest jednak oznaką prawidłowego rozwoju i zdrowia. Podczas menstruacji większość kobiet skarży...
Czytaj więcej

Dla Niego

Korzystanie z zabiegów medycyny estetycznej przez mężczyzn nie jest już w Polsce tematem tabu. Coraz więcej panów chce wyglądać młodziej i lepiej czuć się we własnej skórze. Z jakich...
Czytaj więcej

Porady

Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.
Czytaj więcej
.

Cafe News

Pobiegli wspólnie dla podopiecznych domów dziecka 13 października 2018 r. odbył się 1. Rodzinny Bieg Czas Na Wzrok, organizowany z okazji obchodów Światowego Dnia Wzroku. Wyjątkowe wydarzenie miało charakter sportowy i rodzinny, ale przede wszystkim – charytatywny....Czytaj więcej

Wyjątkowa lekcja WF-u w Poznaniu dzięki Always i Fundacji Otylii Ruch, to zdrowie – o prawdziwości tego powiedzenia mogły się przekonać uczennice z Wielkopolski, które 12 października 2018 r. wzięły udział w niezwykłej lekcji wychowania fizycznego. Młode Wielkopolanki  ćwiczyły pod okiem polskich...Czytaj więcej

Targi Mody Poznań Za nami kolejna edycja Targów Mody Poznań, a tym samym największych w Polsce targów dla branży fashion o charakterze kontraktacyjnym. Przypadający na ostatnie dni wakacji termin targów, upłynął pod znakiem umów handlowych, prezentacji trendów na najbliższe sezony...Czytaj więcej

Copyright © 2008 - 2018 COSMED Consulting / serwisuroda.pl