Reklama
Jak przygotować dziecko do szkoły w czasie pandemii?

Wielu rodziców obecnie zadaje sobie pytanie, czy dzieciaki wrócą od września do szkolnych ławek. Rządzący uważają, że nie ma ku temu przeszkód, chociaż dalszy rozwój sytuacji związanej z pandemią Covid-19 tak naprawdę pokaże, czy szkoły zostaną ponownie otwarte. Bez względu na to, czy nasze pociechy będą uczyć się w klasach czy wirtualnie, koniec sierpnia to ostatni moment, by zająć się tematem pt. szkolna wyprawka. Zwracając uwagę na okoliczności, warto w tym roku podejść nieco inaczej do tego zadania.

 


Warto przygotować się no to, że mimo wszystko dzieci ponownie zostaną zmuszone uczyć się zdalnie i zainwestować np. w zakup nowego komputera dla naszego ucznia czy pomyśleć o podłączeniu szybkiego łącza internetowego. Ile kosztuje taka wyprawka szkolna, co powinna zawierać lista zakupów do szkoły i skąd wziąć na nią pieniądze? Na te pytania odpowiadają eksperci Związku Firm Pośrednictwa Finansowego (ZFPF).

Według raportu Deloitte, w zeszłym roku statystyczne gospodarstwo domowe tylko na jedno dziecko wydało ok. 1 400 zł na zakupy szkolne, a większość przekroczyła próg 1700 zł. Kwota ta była przeznaczana m.in. na zakup odzieży, obuwia, oczywiście podręczników, ale także komputera. Ta kwota robi wrażenie, bo daje sumę odpowiadającą 1/3 średniego wynagrodzenia w dużym mieście. Oczywiście, koszty tym bardziej wzrastają, im więcej pociech mamy. Mimo niecodziennych warunków i szalejącej pandemii, nic nie zapowiada, żeby w tym roku miało być taniej. Jak się przygotować do finansowania szkolnej wyprawki i co kupić do szkoły?

 

Lista rzeczy potrzebnych do szkoły: komputer do zadań „specjalnych”

Według oficjalnych informacji, we wrześniu rok szkolny ma rozpocząć się normalnie. Istnieje jednak duże prawdopodobieństwo, że z powodu wieszczonej drugiej fali pandemii, po pewnym czasie dzieci wrócą do domowego trybu nauki. Pytanie, kiedy? Nikt nie zna na nie odpowiedzi, dlatego warto być gotowym na wszelkie ewentualności i porządnie przygotować swoje pociechy na naukę w nowych warunkach, które oznaczają pracę przed komputerem. A co, jeśli posiadamy tylko jeden komputer w domu i w dodatku nie spełnia on wszystkich potrzeb ucznia? Wtedy należałoby zadbać o nowy sprzęt, który może okazać się bardzo ważnym narzędziem dla naszego dziecka.

Jeżeli zdecydujemy się na zakup nowego sprzętu, najlepiej wygodnego laptopa, zwróćmy uwagę na takie elementy jak: rodzaj procesora, przekątną ekranu (najbardziej optymalne są 14 i 15 calowe – 15,6 cali polecany jest jako laptop biurowy), a także pojemność pamięci RAM – nie mniej niż 8 GB. Sama marka ma znaczenie, ale nie tak bardzo, jak poszczególne podzespoły. Dowiedzmy się również, jak przy poszczególnym modelu wygląda kwestia wydajności pracy baterii, czyli ile czasu sprzęt jest w stanie pracować bez podłączonego źródła zasilania. Oglądając laptopa w sklepie stacjonarnym, zwróćmy uwagę na wyświetlany obraz, czy pod każdym kontem to na co patrzymy, jest dla nas widoczne. Dodatkowo, warto zainwestować w podkładkę chłodzącą, która w upalne dni, chłodząc podzespoły komputera, poprawia jego wydajność.

koszt: 1800 zł - 3500 zł

 

Zadbaj o szybki Internet

Szybki Internet jest równie ważny jak sprawny komputer. Na koniec 2019 r. aż blisko 55 proc. gospodarstw domowych w Polsce posiadało stacjonarny dostęp do sieci, a ponad 20 proc. z nas korzysta z dostępu do Internetu mobilnego. Jeżeli do tej pory nie zainteresowaliśmy się tą drugą opcją, warto umożliwić naszemu uczniowi korzystanie z Internetu mobilnego, co daje dużą niezależność – wtedy można się uczyć zdalnie prawie z każdego miejsca. Miesięczna opłata za Internet mobilny zaczyna się już od 40 zł. Oferta poszczególnych operatorów jest bardzo bogata. Dobierzmy taką, która najlepiej odpowie naszym potrzebom. Warto zwrócić uwagę na tzw. mapę zasięgów – możemy wybrać rodzaj łącza (najlepiej LTE) i zobaczyć, która sieć zapewni nam największą stabilność łącza (i dobry zasięg). Bardzo ważnym parametrem jest szybkość naszego Internetu. Możemy sprawdzić ją poprzez odpowiednie strony (speedtestery). Za minimalną, komfortową prędkość przybiera się 50 Mb/s, a najlepiej 100 Mb/s. Szybszy Internet to też większe koszty.

Warto taki wydatek zaplanować sobie w czasie i przewidzieć go w domowym budżecie. Czy warto zainwestować w szybsze łącze internetowe? Oczywiście! Pamiętajmy, że skorzystają na tym nie tylko nasze dzieci, ale my także. Nigdy nie wiadomo, czy nasz pracodawca nie zdecyduje o powrocie do pracy zdalnej – wtedy dobry i szybki Internet będzie konieczny do sprawnego wykonywania naszych obowiązkówwyjaśnia Michał Krajkowski, ekspert ZFPF, Notus Finanse.

W przypadku podpisania umowy abonamentowej na Internet mobilny z jednym z operatorów sieci komórkowych, zazwyczaj na okres 2 lat, otrzymujemy ruter już 1 zł lub przy niższych abonamentach, koszt zakupu rutera jest „rozkładany na raty” i doliczany do comiesięcznego rachunku za Internet. Koszt samego rutera (LTE) wynosi od 50 do 150 zł, dlatego zastanówmy się, czy bardziej opłacalne nie będzie wykupienie abonamentu z całym pakietem usług, który zawiera: podłączenie Internetu, telewizję, posiadanie abonamentu komórkowego, telefonu stacjonarnego. Ceny za taki pakiet (łącznie z routerem i dekoderem) zaczynają się od 110 zł.

koszt: 50 zł – średnia cena miesięcznego abonamentu za Internet mobilny.

 

Wyprawka szkolna  – pozostałe elementy, czyli odpowiednie miejsce do nauki dla naszej pociechy

W momencie, kiedy już zaopatrzymy naszą pociechę w odpowiedni komputer i szybki Internet, zastanówmy się, czy posiada ona wygodne i ergonomiczne miejsce pracy. Sprawdźmy czy biurko, przy którym uczy się nasze dziecko oraz fotel, są wygodne. Jeżeli zdecydujemy się na ich wymianę, spodziewajmy się kosztów rzędu 180 - 300 zł za krzesło i średnio 500 zł za biurko.

koszt: ok. 700 zł za „pakiet” nowe biurko i krzesło

 

Dodatkowy koszt stanowić będą też programy niezbędne w codziennej nauce. Oczywiście, w grę wchodzą tylko te z legalnego źródła. Najpopularniejszy pakiet programów „biurowych” niezbędny do pracy na komputerze dziś też jest już dostępny w wygodnym abonamencie: dla tzw. indywidualnych użytkowników domowych to koszt ok. 29,99 zł miesięcznie lub 299,99 zł rocznie. Możemy wykupić specjalny, nieco droższy pakiet dla rodziny, z którego może korzystać wiele osób jednocześnie. Jego koszt wynosi już 42,99 zł/msc, i 429,99 zł/rok. Jak pokazały ostatnie miesiące, praca i nauka zdalna to również korzystanie z programów i aplikacji, które umożliwiają przeprowadzanie spotkań online. Na rynku dostępnych jest wiele narzędzi darmowych, ale warto wykupić płatny dostęp do jednego z nich, by mieć dostęp do wszystkich funkcji i zapewnić naszemu uczniowi efektywną pracę. To wydatek od 20 do 50 zł miesięcznie.

koszt: średni koszt pozostałych elementów wyprawki: ok.100 zł miesięcznie.

 

Skąd wziąć pieniądze na wyprawkę. Finansowe wsparcie dla rodziców – kredyt, „300 plus” dla ucznia i nie tylko

Jak zaznacza Ewa Kozłowska, ekspert ZFPF, Gold Finance, jednym z rozwiązań, po które mogą sięgnąć rodzice, by sfinansować wyprawkę szkolną dla swojej pociechy, jest kredyt gotówkowy. Pamiętajmy jednak, że zanim zdecydujemy się na jego zaciągnięcie, dokładnie przyjrzyjmy się aktualnym warunkom oferowanym kredytobiorcom przez banki i sprawdźmy, w którym z nich w obecnej sytuacji mamy największe szanse na uzyskanie finansowania. Banki zaostrzyły politykę kredytową, zabezpieczając się w ten sposób przed niewypłacalnymi klientami. Przede wszystkim uważniej przyglądają się źródłom dochodów wnioskodawców – osoby zatrudnione w oparciu o umowę o pracę (najlepiej na czas nieokreślony), pracujące w firmach, których płynność finansowa w czasie pandemii nie jest zagrożona, nie powinny mieć problemów z otrzymaniem kredytu. Pamiętajmy, że kredyt nawet ten niewysoki, nie powinien stanowić obciążenia dla naszego budżetu, szczególnie teraz, gdy z powodu kryzysu czasy są niepewne i musimy jeszcze bardziej niż kiedykolwiek ostrożnie podejmować decyzje finansowepodkreśla Ewa Kozłowska.

Innym rozwiązaniem są zakupy szkolne, za które zapłacimy kartą kredytową. Jeżeli zaciągnięte w ten sposób zobowiązanie spłacimy w okresie bez odsetkowym, nie poniesiemy dodatkowych kosztów – spłacamy dokładnie tę sumą, którą pożyczyliśmy. W przypadku, kiedy nie jesteśmy pewni, jak bezpiecznie dla naszego portfela korzystać z karty kredytowej lub, jaki rodzaj finansowania wybrać, warto skonsultować się z pośrednikiem finansowym, który rozwieje nasze wątpliwości. Co ważne, taki ekspert posiada wiedzę i aktualne informacje na temat oferty banków, będzie w stanie ocenić, analizując naszą zdolność i historię kredytową, w którym z nich mamy największe szanse na otrzymanie kredytu – zaznacza Michał Krajkowski, ekspert ZFPF, Notus Finanse

Według raportu „Wyprawka szkolna 2019, Zakupy Polaków w związku z powrotem do szkoły”, w poprzednim roku 9/10 badanych deklarowało, że będzie wnioskować o świadczenie z programu „Dobry Start”. W tym roku taką pomoc może trafić do ponad 4,6 mln uczniów. Program polega na wypłaceniu wszystkim uczniom raz do roku kwoty o wysokości 300 zł. Co należy wiedzieć o rządowym wsparciu? Jest to jednorazowe świadczenie, przyznawane bez względu na dochód wnioskujących, na dziecko uczące się w szkole, które nie ukończyło jeszcze 20. roku życia. Dzieci niepełnosprawne, uczące się w szkole, otrzymają świadczenie do ukończenia przez nie 24. roku życia. Wniosek na jednorazową wypłatę 300 zł dla ucznia na wyprawkę szkolną, składamy w tych samych instytucjach, co wniosek o „500 plus”. Świadczenia nie uzyskają przedszkolaki, zerówkowicze i studenci. Jak złożyć wniosek o 300 plus? Złożenia wniosku o dotację może dokonać ojciec, matka, opiekun prawny lub faktyczny dziecka. Jest na to czas do 30 listopada. Wnioskowanie w sierpniu gwarantuje wypłatę świadczenia nie później niż do końca września. Gdy nastąpi to w kolejnych miesiącach, to wsparcie trafi do rodziny w ciągu 2 miesięcy od złożenia wniosku.

Nie zapominajmy o świadczeniu „500 plus”. Rodziny, które otrzymują to nieopodatkowane dofinansowanie o wysokości 500 zł miesięcznie na każde dziecko, mogą wykorzystać część tej kwoty na sfinansowanie wyprawki szkolnej. Jak wiadomo, ta pomoc ze strony Państwa ma służyć częściowemu pokryciu wydatków związanych z wychowaniem dziecka. Jeżeli otrzymamy „300 plus” i co miesiąc dostajemy „500 plus”, przykładowo zakup nowego sprzętu komputerowego powinien stanowić mniejszy problem dla naszego budżetu.

 


W artykule wykorzystano dane z badań firmy Deloitte:

Wyprawka szkolna 2019. Zakupy Polaków w związku z powrotem do szkoły, 6 Sierpnia 2019.
Raport o stanie rynku telekomunikacyjnego w Polsce w 2019 r., lipiec 2020 rok.Komentarze

Akcja KONKURS ZABAWA

Czytelniku: Zdobywaj na przełomie roku 2019/20 punkty i wymieniaj je na ulubione kosmetyki!

Czytaj więcej

Przetestowaliśmy

Serum
z natką
3 w 1
FLOSLEK

Pojemność: 30 ml

Krem z groszkiem
na noc

FLOSLEK

Pojemność: 50 ml

Wiadomości branżowe

150 wystawców, 12 czołowych branż beauty, 10 wydarzeń towarzyszących, 30 gwiazd i jedno miejsce – targi B2Beauty Trends Show. Już 16 lutego 2021 roku zapraszamy na PGE Narodowy, by poznać piękną i biznesową stronę Warszawy. Najnowsze trendy w sektorze beauty, warsztaty eksperckie i największe gwiazdy branży. To wszystko...
Koniec lutego to idealny moment na kolejne zakupy i przygotowania do nadchodzącego sezonu wiosna-lato 2020, ale również uzupełnienie garderoby o perełki z sezonu jesień-zima 2019/2020. Powoli, z nadzieją na szybką wiosnę i zielone pąki kwiatów na drzewach, kozaki będą ustępować lżejszym botkom, mokasynom, balerinom oraz...
Czytaj więcej

Mapa Salon & Spa

Salon kosmetyczny?
A może Spa ?
Znajdź na mapie swoje miejsce!
Czytaj więcej
.
Reklama

Dla Niej

Ciąża to radosny czas oczekiwania na dziecko - cieszą się nim zwykle nie tylko przyszli rodzice, ale także ich przyjaciele. Na Zachodzie bardzo popularne jest urządzanie przyjęć przed...
Czytaj więcej

Dla Niego

Często osoby, które starają się żyć zdrowo i aktywnie, zastanawiają się, czy mogą pozwolić sobie na słodką przekąskę. Jak poradzić sobie z zapotrzebowaniem na „coś słodkiego”?...
Czytaj więcej

Porady

Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.
Czytaj więcej
.

Cafe News

Kampania Europejskiej Agencji Wykonawczej ds. Małych i Średnich Przedsiębiorstw (EASME) Sektor tekstylny, odzieżowy, skórzany i obuwniczy (TCLF) to europejski potentat, źródło nowych trendów i innowacji. Szacuje się, że roczny obrót w Europie wynosi ponad 200 mld euro, a około 225 000 firm zatrudnia...Czytaj więcej

Miasto Żyje Modą – 17-23.02.2020 Miasto Żyje Modą to projekt „miejski”, towarzyszący odbywającym się w dniach 19-20.02.2020 Targom Mody Poznań. Jego głównym założeniem jest promocja projektantów, marek modowych, miejsc oraz wydarzeń, które łączy jedno – moda i najnowsze...Czytaj więcej

Sezon na lody nie kończy się na lecie Badanie przeprowadzone przez instytut Kantar Public na zlecenie firmy Koral pokazało, że ponad trzy piąte Polaków (68%) je lody zimą. Co ciekawe lody zimą zdecydowanie chętniej jedzą młodsze pokolenia – wśród młodzieży w wieku 15-17 lat jedzenie lodów zimą...Czytaj więcej

Copyright © 2008 - 2020 COSMED Consulting / serwisuroda.pl