Jakie widoki najbardziej utkwiły w pamięci Polaków?

W codziennym biegu łatwo jest zapomnieć, jak wiele zawdzięczamy wzrokowi. Aż 80% informacji odbieranych przez nasz mózg wiąże się ze zmysłem wzroku. Dzięki zdrowym oczom możemy zachwycać się pierwszymi krokami, stawianymi przez nasze dzieci oraz cieszyć widokiem uśmiechu na twarzach ukochanych osób. Podziwiać imponujące panoramy miast i zapierające dech w piersiach krajobrazy, rozpościerające się aż po horyzont. Niektóre obrazy pozostają w nas na zawsze.

 

 

 

Co najpiękniejszego widzieliśmy w życiu? O zobaczeniu czego wciąż marzymy? Bez jakich widoków nie moglibyśmy żyć na co dzień? Sklep wOkularach.pl zapytał Polaków, bez jakich widoków nie wyobrażają sobie życia, co najpiękniejszego widzieli oraz co chcieliby jeszcze zobaczyć. Ankietę wypełniło 800 osób.

Okazało się, że najważniejszą rolę w naszej codzienności odgrywa widok natury oraz innych ludzi. Najpiękniejsze wspomnienia przywozimy za to z podróży. Wyjazdy królowały wśród obrazów, jakie najbardziej utkwiły w pamięci badanych, oraz widoków, o których zobaczeniu marzą.

Badanie miało na celu wzbudzenie refleksji na temat wartości zdrowych oczu oraz zachęcenie jak największej liczby osób do wykonania badań profilaktycznych.

Życia nie wyobrażamy sobie najbardziej bez widoku przyrody i bliskich. Jednak nawet połowa z nas ma problem ze wzrokiem. Jakich obrazów nie chcielibyśmy przegapić przez nagłe pogorszenie widzenia?

Kochający podróżować, tęskniący za naturą i doceniający swoich bliskich – taki obraz Polaków wyłania się z nowego badania, zatytułowanego „Jakie widoki Polacy noszą w sercach? Raport o tym, co zawdzięczamy wzrokowi”. W codziennym biegu łatwo jest zapomnieć, jak ogromne mamy szczęście, mogąc chłonąć piękno otaczającego świata. W końcu aż 80% informacji odbieranych przez nasz mózg wiąże się właśnie ze zmysłem wzroku. Jakimi obrazami zachwycamy się najbardziej?

 

Przyroda nie ma konkurencji

Najwięcej ankietowanych (40%) nie jest w stanie wyobrazić sobie codziennego życia bez drzew, nieba czy światła słonecznego. Brak możliwości obserwowania natury byłby najbardziej dotkliwy dla niemal połowy Polek oraz co trzeciego Polaka. Bez widoku nieba na co dzień nie mogłabym normalnie żyć, bo ono daje poczucie wolności.

Co więcej, nawet podczas wyjazdów najbardziej fascynuje nas natura. 7 na 10 badanych, uznających widok z podróży jako najpiękniejszy, odnosi się do przyrody. Oczy Polaków cieszą zwłaszcza górskie panoramy, wschody i zachody słońca na plaży oraz zorza polarna.

 

Bezcenny widok bliskich

Dla kolejnych 36% ankietowanych rzeczywistość byłaby trudna do zniesienia bez możliwości oglądania bliskich. Szczególnie ważny jest dla nas widok życiowego partnera oraz dzieci.

Mąż daje mi dużo wsparcia w codziennych trudach i to jego widok jest dla mnie bardzo istotny.

Ukochane osoby często pojawiają się również w naszych najpiękniejszych wspomnieniach. Specjalne miejsce w naszych sercach mają narodziny dzieci oraz uśmiechy bliskich, którzy pokonali poważną chorobę. Co ciekawe, bardziej rodzinni okazali się mężczyźni. Widok związany z ukochaną osobą najbardziej utkwił w pamięci co czwartego Polaka i tylko co szóstej Polki.

 

 

Marzymy o podróżowaniu

Zapytani o to, co najbardziej chcieliby zobaczyć, ankietowani najczęściej wspominali o podróżach. 51% Polaków marzy o zobaczeniu konkretnej scenerii za granicą, a 2% – w Polsce. Największym zainteresowaniem cieszą się europejskie destynacje, wspomniane przez 14% badanych. Drugie miejsce (11%) przypadło ex aequo Ameryce Północnej i Azji. Szczególnie wysoko na naszych listach rzeczy do zobaczenia przed śmiercią są tereny takich krajów, jak Islandia, Stany Zjednoczone i Japonia.

Chciałabym zobaczyć Wielki Kanion, myślę, że musi tak samo zachwycać majestatem jak Tatry.

Aby nie przegapić wymarzonego widoku, warto wpisać w kalendarz kontrolę u okulisty. Zgodnie z danymi EBU, utrata wzroku lub problem z niedowidzeniem spotyka co trzydziestego Europejczyka. Tymczasem w 80% przypadków, dzięki wczesnej diagnozie, jesteśmy w stanie zapobiec lub skutecznie wyleczyć schorzenie oczu.

 

Jak wyglądało badanie?

Dane zebrano w ramach anonimowej ankiety, przeprowadzonej w październiku 2020 roku. Zawierała ona trzy otwarte pytania, dzięki czemu każdy mógł udzielić więcej niż jednej odpowiedzi. W skład grupy badawczej weszło 800 osób, których dwie trzecie stanowiły kobiety. Najwięcej respondentów znajdowało się w przedziale wiekowym 24–34 lata.

Komentarze
2020-12-29 17:54:34
~Kasia55 U mnie rodzina.
2020-12-15 15:26:52
~Aneczka33 Najważniejsze widoki dla mnie to również przyroda i bliscy.
2020-12-15 13:07:54
~Monika Chyba u mnie to rodzina i zdrowie są najważniejsze,

Akcja KONKURS ZABAWA

Czytelniku: Zdobywaj punkty i wymieniaj je na ulubione kosmetyki na przełomie roku 2020/2021!

Czytaj więcej

Przetestowaliśmy

C+ Strategy
Stymulator
gładkiej skóry,
krem pod oczy
AVA

Pojemność:
15 ml

C+ Strategy
Multi-aktywny lifting,
krem na dzień

AVA

Pojemność:
50 ml

Wiadomości branżowe

Miniony rok 2020 postawił przed nami nowe wyzwania, spowodował liczne zmiany w funkcjonowaniu, nie zawsze łatwe do zaakceptowania, wymagające nowych rozwiązań i świeżego spojrzenia. Nowy rok 2021 przynosi kolejne istotne dla branży wydarzenia. Spółka Health and Beauty Media podjęła decyzję o nowej lokalizacji organizowanych...
B2Beauty Trends Show to event poświęcony branży beauty w Polsce. To nie tylko najlepsi wystawcy i bogata oferta skierowana do przedstawicieli biznesu, ale także kompleksowe warsztaty i konferencje, będące trampoliną do rozwoju! Już 6 maja 2021 roku (uwaga nowy termin) zapraszamy na PGE Narodowy, by poznać piękną i biznesową...
Czytaj więcej

Mapa Salon & Spa

Salon kosmetyczny?
A może Spa ?
Znajdź na mapie swoje miejsce!
Czytaj więcej
.
Reklama

Dla Niej

W styczniu bezpłatny serwis VOD ARTE po polsku pokazuje uznane, fabularne i dokumentalne filmy kobiece, prezentowane na międzynarodowych festiwalach filmowych, w tym „Motherland” Tomasa...
Czytaj więcej

Dla Niego

Dbanie o cerę nie jest już domeną kobiet, ale niektórzy mężczyźni nadal omijają półki z kosmetykami do twarzy szerokim łukiem. Badania pokazują, że co prawda dla większości Polaków...
Czytaj więcej

Porady

Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.
Czytaj więcej
.

Cafe News

"Świadoma Bogini. Jak zdobyć wszystko i być szczęśliwą" Stan portfela może odzwierciedlać przejęte schematy funkcjonowania rodziców i sposoby gospodarowania budżetem domowym. Przyjrzenie się im i zachowanie tych, które służą dobrej passie, pozwoli zwiększyć stan konta. Błędne przekonania...Czytaj więcej

Dbanie o planetę – tego powinniśmy uczyć się od małego „Uczniowskie Ekonawyki” oraz „Czysta Ziemia: ekodedektywi na tropie domowych nawyków” to dwa projekty przygotowane dla uczniów szkół podstawowych przez Fundację Nasza Ziemia oraz Procter & Gamble, wraz...Czytaj więcej

AstraZeneca i Uniwersytet Warszawski podpisują porozumienie o strategicznej współpracy Koncern biofarmaceutyczny i wiodąca polska uczelnia podpisały porozumienie, którego celem jest strategiczna współpraca w obszarze wdrażania nowych rozwiązań z zakresu...Czytaj więcej

Copyright © 2008 - 2021 COSMED Consulting / serwisuroda.pl