Pre i Probiotyki w kosmetologii

Jeśli cierpisz na trądzik lub tłustą cerę to mamy dobrą wiadomość. Ostatnio Human Microbiome Project (HMP - jedno z większych przedsięwzięć badawczych związanych z mikrobiomem, finansowane przez Amerykański Narodowy Instytut Zdrowia) ujawnił, że nie znaliśmy wszystkich przyczyn trądziku. Nowa wiedza otwiera niesamowite możliwości. Powtórzmy to, co znamy od dawna -  skóra staje się tłusta, gdy gruczoły łojowe produkujące specyficzny kwaśny tłuszcz (łój) są nadmiernie aktywne.

 

 

 

Czym są gruczoły łojowe i dlaczego potrzebujemy sebum?

Kluczową funkcją gruczołów łojowych jest wytwarzanie łoju, złożonej substancji składającej się z różnych lipidów. Zwykle gruczoły łojowe wydzielają niewielką ilość półprzezroczystej cieczy, która rozpływa się na powierzchni naskórka, wtapia w warstwę keratynową i łączy z własnymi lipidami skóry (tworząc sebum) aby zapewnić ochronę przed uszkodzeniami zewnętrznymi. Cienka warstwa sebum chroni nas przed infekcjami, toksynami, drobnoustrojami i nanocząsteczkami pochodzącymi z zanieczyszczeń miejskich, a jednocześnie zapewnia skórze komfort i miękkość. Niewystarczająca ilość sebum oznacza, że ​​skóra jest sucha i wrażliwa. Zbyt dużo sebum sprawia, że skóra wygląda tłusto.

Aktywność gruczołów łojowych regulują hormony, między innymi testosteron, męski hormon płciowy, który mają również kobiety. Jednak, aby mógł wpłynąć na gruczoły, hormon ten musi ulec przemianie za pomocą sprytnego enzymu zwanego 5-alfa-reduktazą. Ten enzym przekształca nieskomplikowany testosteron, w jego aktywną formę (DHT dihydrotestosteron), który pobudza gruczoły łojowe do wydzielania łoju. Im więcej testosteronu posiadasz, tym większe masz szanse na trądzik i tłustą skórę. To tłumaczy, dlaczego młodzi mężczyźni częściej niż kobiety mają tłustą skórę - ich poziom testosteronu jest wyższy. Kobietom rutynowo przepisywane są tabletki antykoncepcyjne jako terapia trądziku: osłabiają męskie hormony i poprawiają stan skóry.Haczyk jest jednak taki, że enzym wpływający na aktywność testosteronu może wyrządzić szkodę bez nadmiernej ilości tego hormonu, i w tym przypadku doustne środki antykoncepcyjne nie będą działały na trądzik.

Aktywność hormonalna i enzymatyczna może wzrastać w okresie dojrzewania, pod koniec cyklu miesiączkowego, podczas ciąży i menopauzy, w czasie stresu lub w trakcie choroby.Taka konkluzja - każdy może skończyć na tłustej skórze.Jednak skóra tłusta sama w sobie nie jest przyczyną trądziku. Wygląda na to, że jest to dużo bardziej skomplikowane.

W jamie gruczołów łojowych żyją dobre, pożyteczne bakterie. Dzień i noc przetwarzają łój, uwalniają z niego środki przeciwdrobnoustrojowe i zakwaszają skórę, co też zapobiega rozprzestrzenianiu się szkodliwych bakterii. Co więcej, nasi mali przyjaciele produkują własne antyoksydanty, które chronią skórę przed wolnymi rodnikami i toksynami. Jak można ich nie kochać?

Co się dzieje, gdy mamy zbyt dużo sebum? Nasi bakteryjni przyjaciele „wpadają w panikę”- dużo materiału, nie możemy go przetworzyć na czas, co robimy?! Cóż, to gra liczbowa jest odpowiedzią -bakterie zaczynają się rozprzestrzeniać zupełnie maniakalnie. Ustalono, że te nadmiernie namnożone bakterie są odpowiedzialne za stan zapalny i nadano im groźną nazwę: Propionibacterium acnes. Do niedawna błędnie zakładano, że bakterie te powodują trądzik i są generalnie szkodliwe dla skóry. Jednak okazało się, że osoby z trądzikiem mają ich po prostu więcej niż inni. Jednak bakterie te nie powodują bezpośrednio trądziku - aczkolwiek niektóre produkty uboczne ich cyklu życia, kolejne 2 enzymy, mogą niszczyć gruczoły łojowe od wewnątrz wywołując ból i stan zapalny. Zapalenie z kolei prowadzi do szybszej wymiany komórek skóry, co powoduje, że staje się ona grubsza. Martwe komórki nie są swobodnie uwalniane, blokują ujścia gruczołów łojowych, gdzie nasi dawni przyjaciele, dobre bakterie, nadal mają swoją ucztę reprodukcyjną. Zasadniczo, mechanika powstawania trądziku to seria wydarzeń o coraz bardziej widocznych konsekwencjach, to prawie tak jak z budową domu.

Czyli nadmiernie aktywny enzym, duża produkcja łoju w krótkim czasie, mnożące się bakterie, ich własne enzymy uwalniane w gruczołach i stan zapalny jest już w drodze. Stan zapalny prowadzi natomiast do spiętrzania się martwych komórek nad ujściami gruczołów i sprawia, że one puchną, więc jeszcze więcej bakterii się namnaża i gotowe - kłopot z trądzikiem. Poważnie mówiąc, Human Microbiome Project udowodnił, że żyjemy w ścisłej symbiozie z miliardami mikroorganizmów, z których większość jest dla nas dobra (chyba że z jakiegoś powodu wymkną się spod kontroli). Tysiące gatunków bakterii żyje na skórze, równoważą się nawzajem i współistnieją w harmonii, zapewniając zdrowie skóry.

Tradycyjne terapie przeciwtrądzikowe wykorzystują dwie kluczowe strategie: po pierwsze, odkażanie skóry i eksterminację Propionibacterium acnes. Biedni kumple są wypędzani ze skóry środkami antyseptycznymi, takimi jak nadtlenek benzoilu i różne kwasy, głównie kwas salicylowy. To oczywiście powoduje też śmierć i zniszczenie na masową skalę wszystkich innych, przyjaznych lub neutralnych nam bakterii, a poprawa skóry zwykle jest krótkotrwała, a po niej dosyć szybko następuje nawrót trądziku. Druga strategia leczenia trądziku, coraz bardziej popularna to stosowanie retinolu i jego pochodnych,aby kontrolować aktywność 5-alfa-reduktazy i ostatecznie zmniejszyć produkcję sebum. Mniejsza produkcja łoju oznacza gorsze warunki życia dla Propionibacterium acnes i mniej stanów zapalnych. Jednak retinoidy podrażniają skórę i osłabiają jej funkcje barierowe, a ich działanie przeciwtrądzikowe nie zawsze jest trwałe.

Najnowsza strategia leczenia trądziku opiera się na odbudowie mikrośrodowiska skóry lub ekoflory, jak to ujęli mikrobiolodzy. Korzystne bakterie przejmują kontrolę nad histerycznym namnażaniem bakterii odpowiedzialnych za trądzik, usuwają szkodliwe bakterie i wytwarzają środki przeciwzapalne, skutecznie tłumiąc nie tylko nadgorliwą 5-alfa-reduktazę, ale również enzymy zapalne. Ekoflora skóry jest przywracana mniej więcej tymi samymi rozwiązaniami, które stosuje się od dawna do równoważenia flory bakteryjnej w przewodzie pokarmowym: prebiotyków i probiotyków.

 

Czym są prebiotyki i probiotyki?

Probiotyki są żywymi, pożytecznymi bakteriami, takie jak te, które znajdują się w jogurcie. Ich użycie kosmetyczne jest jednak skomplikowane: utrzymanie ich przy życiu w butelce kremu do twarzy (i niezłamanie kilkunastu przepisów dotyczących bezpieczeństwa kosmetycznego w tym samym czasie) jest obecnie prawie niemożliwym zadaniem. Mamy również dobroczynne prebiotyki, substancje, które służą jako składniki odżywczy dla przyjaznych bakterii, są one toksyczne dla bakterii patogennych. Jednym z najlepiej zbadanych i skutecznych prebiotyków jest mała cząsteczka cukru, zwana BioEcolia. Wykazano wielokrotnie, że aplikowana na skórę powoduje iż przyjazne bakterie się rozmnażają. Jednocześnie Propionibacterium acnes, które jak wiemy są w rzeczywistości przyjacielem i sprzymierzeńcem skóry, ich wzrost jest po prostu spowolniony i wraca do zdrowszego tempa rozmnażania. W ciągu zaledwie kilku dni bakterie wracają do swojej rutynowej, korzystnej pracy, stany zapalne znikają bez śladu, skóra jest spokojna i wyciszona.

Bardzo ważne jest, aby pamiętać, że zabiegi na trądzik, które wpływają na mikroflorę skóry nie będą działały w połączeniu z antybiotykami, preparatami dezynfekującymi i przeciwbakteryjnymi, takimi jak alkohol, kwasy, nadtlenek benzoilu. Te składniki kosmetyczne będą zakłócać rozmnażanie i aktywność naszych bakteryjnych sojuszników i ostatecznie zniszczą je wraz ze szkodliwą florą. Retinoidy również utrudniają przywrócenie mikroflory - zabierze to znacznie więcej czasu i może okazać się bardziej skomplikowane.

Zastosowanie prebiotyków nie ogranicza się wyłącznie do skóry tłustej lub trądzikowej. Prebiotyki zmniejszają wrażliwość skóry, łagodzą podrażnienia, pomagają uniknąć komplikacji w gojeniu się ran, a nawet zmniejszają wrażliwość skóry na promieniowanie UV. Kluczem jest tutaj konsekwencja. Prebiotyki muszą być stosowane nieprzerwanie przez kilka tygodni.

 

W przypadku rozwiązań Meder Beauty Science zalecane jest co najmniej 5-tygodniowe terapie. Istnieje kilka rozwiązań z prebiotykami, a nawet kilka z probiotykami (jako specjalnie przetworzone łagodne bakterie). Wszystkie produkty są uniwersalne, a na trądzik - absolutnie niezbędne.

• Net-Apax Prebiotic Cleanser - łagodny żel oczyszczający z prebiotykiem dla skóry wrażliwej i zapalnej.
• Koncentrat Eu-Seb - koncentrat prebiotyczny do terapii skóry trądzikowej i tłustej.
• Equa-Derm Cream - prebiotyczny krem ​​do twarzy dla skóry tłustej, hamuje aktywność 5-alfa-reduktazy i zmniejsza produkcję sebum o 30% w pierwszych kilku tygodniach stosowania.
• Equa-Derm Cream pomaga zmniejszyć wrażliwość skóry związaną ze zmianami hormonalnymi, obkurcza ujścia gruczołów łojowych, zmniejsza zaczerwienienie i obrzęki.
• Krem Salva-Derm - prebiotyczny krem ​​do twarzy dla normalnej i wrażliwej skóry, nawilża, koi i odżywia cerę, szybko redukuje zaczerwienienia.
• Derma-Fill Cream to specjalny opatrunek nawilżający, który można stosować przed każdym kremem do twarzy.
• Derma-Fill daje natychmiastowy efekt nawilżenia, zmiękcza i uspokaja skórę, przyspiesza gojenie i regenerację po urazach i uszkodzeniach.
• Maska Enzy-Peel - maska ​​pilingująca z probiotykami zawiera kompleks bakterii zdolny do selektywnego niszczenia martwych komórek i głębokiego oczyszczania skóry.
• Maska Enzy-Peel jest odpowiednia dla wszystkich rodzajów skóry, w tym wrażliwych, podrażnionych i uszkodzonych. Stosuj ją 1-2 razy w tygodniu.
• Blepharo-Rich Eye Cream to odżywczy i stymulujący krem ​​pod oczy z probiotykami - kompleks przetworzonych bakterii z atoli polinezyjskich. Te przyjazne bakterie zamieszkujące ocean pomagają przywrócić elastyczność i sprężystość skóry, odbudować jej warstwę ochronną i zredukować zmarszczki.

Twórcą marki Meder jest dr Tiina Orasmae-Meder, światowy ekspert w dziedzinie dermatologii kosmetycznej.
Komentarze

Akcja KONKURS ZABAWA

Czytelniku: Zdobywaj punkty i wymieniaj je na ulubione kosmetyki na przełomie roku 2020/2021!

Czytaj więcej

Przetestowaliśmy

C+ Strategy
Stymulator
gładkiej skóry,
krem pod oczy
AVA

Pojemność:
15 ml

C+ Strategy
Multi-aktywny lifting,
krem na dzień

AVA

Pojemność:
50 ml

Wiadomości branżowe

​6 września 2021 roku Warszawa będzie polską stolicą piękna. Makijaże, profesjonalne porady, najlepsze oferty, bieżące trendy i merytoryczne wykłady – to wszystko znajdziesz na B2Beauty Trends Show. Niewiele jest eventów w branży beauty, które przyciągają nie tylko szerokim gronem wystawców, najnowszymi ofertami i...
Nowa rzeczywistość to duże wyzwanie dla branży usług beauty, ale także dla organizatorów specjalistycznych wydarzeń skierowanych do przedstawicieli tego rynku. Zdobywaj wiedzę, poznawaj ofertę firm w nowej formule. Kongres BEAUTY FORUM ONLINE to rozbudowana formuła zapewniająca dostęp do aktualnej wiedzy merytorycznej w...
Czytaj więcej

Mapa Salon & Spa

Salon kosmetyczny?
A może Spa ?
Znajdź na mapie swoje miejsce!
Czytaj więcej
.
Reklama

Dla Niej

Jak pokazuje opublikowany w 2021 roku Raport Instytutu Zamenhofa, to głównie mężczyźni wypowiadają się w polskich mediach w charakterze ekspertów. Powodów wymienia się wiele od...
Czytaj więcej

Dla Niego

Dbanie o cerę nie jest już domeną kobiet, ale niektórzy mężczyźni nadal omijają półki z kosmetykami do twarzy szerokim łukiem. Badania pokazują, że co prawda dla większości Polaków...
Czytaj więcej

Porady

Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.
Czytaj więcej
.

Cafe News

"Świadoma Bogini. Jak zdobyć wszystko i być szczęśliwą" Stan portfela może odzwierciedlać przejęte schematy funkcjonowania rodziców i sposoby gospodarowania budżetem domowym. Przyjrzenie się im i zachowanie tych, które służą dobrej passie, pozwoli zwiększyć stan konta. Błędne przekonania...Czytaj więcej

Dbanie o planetę – tego powinniśmy uczyć się od małego „Uczniowskie Ekonawyki” oraz „Czysta Ziemia: ekodedektywi na tropie domowych nawyków” to dwa projekty przygotowane dla uczniów szkół podstawowych przez Fundację Nasza Ziemia oraz Procter & Gamble, wraz...Czytaj więcej

AstraZeneca i Uniwersytet Warszawski podpisują porozumienie o strategicznej współpracy Koncern biofarmaceutyczny i wiodąca polska uczelnia podpisały porozumienie, którego celem jest strategiczna współpraca w obszarze wdrażania nowych rozwiązań z zakresu...Czytaj więcej

Copyright © 2008 - 2021 COSMED Consulting / serwisuroda.pl